Redakcja Polska

Szef brytyjskiej dyplomacji dla Polskiego Radia: wojna może się szybko nie skończyć

15.03.2023 16:00
Szef brytyjskiej dyplomacji w rozmowie z londyńskim korespondentem Polskiego Radia ostrzegł, że "wojna na Ukrainie może się szybko nie skończyć". James Cleverly dodał, że trzeba uzupełniać zapasy wojskowe. Polityk skomentował też pomysł utworzenia w Polsce fabryki amunicji. - Po roku już wiemy: członkostwo w NATO chroni Polskę przed ewentualną rosyjską agresją - zapewnił jednocześnie Cleverly.
Szef brytyjskiego MSZ James Cleverly specjalnie dla Polskiego Radia skomentował aktualną sytuacją wojenną na Ukrainie
Szef brytyjskiego MSZ James Cleverly specjalnie dla Polskiego Radia skomentował aktualną sytuacją wojenną na UkrainiePAP/EPA/TOLGA AKMEN

Rozmówca Polskiego Radia podkreślił, że wojna może potrwać jeszcze długo, bo mimo upływu ponad roku, jak dotąd nie ma nawet sygnałów, że Władimir Putin chce w dobrej wierze negocjować zakończenie konfliktu. - Zdajemy sobie sprawę, że istnieje ryzyko, że ten konflikt potrwa jeszcze przez jakiś czas. Co więcej, jego intensywność oznacza, że trzeba będzie uzupełniać zapasy amunicji - podkreślił James Cleverly. Stąd dodatkowe pieniądze na brytyjskie wojsko - 5 miliardów funtów w ciągu dwóch lat. Ministerstwo obrony chciało mniej więcej dwa razy tyle pieniędzy.

Osobna kwestia to pytanie o zapasy dla Ukraińców. Pod koniec stycznia szef komisji obrony Izby Gmin Tobias Ellwood apelował w parlamencie o zbudowanie w Polsce wielkiej fabryki, z której zapasy szybko mogłyby trafiać do naszych sąsiadów. Czy to realny pomysł? Czy sojusznicy go rozważają? - Rzecz jasna Polska ma bardzo dobre tradycje, jeśli chodzi o produkcję - przyznał brytyjski minister spraw zagranicznych w rozmowie z londyńskim korespondentem Polskiego Radia. Ale zastrzegł, że nie chce spekulować, jaką dokładnie formę mogłoby przyjąć takie wsparcie.


Posłuchaj
00:45 12250998_1.mp3 Suwerenna decyzja - tak brytyjski szef dyplomacji komentuje deklarację polskiego rządu o wysłaniu na Ukrainę MiG-ów. James Cleverly rozmawiał z korespondentem Polskiego Radia, Adamem Dąbrowskim (IAR)

 

- Podejrzewam więc, że to kwestia, nad którą można dyskutować. Ja jednak nie prowadziłem na ten temat konkretnych rozmów - podkreślił polityk.

Globalne wyzwania

Jednocześnie wyraził żal, że długi i intensywny konflikt sprawia, iż społeczność międzynarodowa nie może skupiać się na globalnych wyzwaniach, które wymagają współpracy ponadnarodowej. - Takich, jak zmiany klimatyczne i ochrona środowiska. Sprawach, które dotykają nas wszystkich - wyliczał rozmówca Polskiego Radia.

- Zdecydowanie wolelibyśmy po prostu wykorzystywać naszą energię, nasze pieniądze i nasz czas, na zajmowanie się takimi, bardziej pozytywnymi działaniami - dodał James Cleverly.

Cleverly: członkostwo w NATO chroni wasz kraj

- Po roku już wiemy: członkostwo w NATO chroni Polskę przed ewentualną rosyjską agresją - przekonuje jednocześnie James Cleverly. - Mogę zrozumieć, że kiedy mieszka się tak blisko strefy konfliktu, niektórzy ludzie są zaniepokojeni - podkreśla polityk. Ale zaraz potem dodaje: "Już teraz przekonaliśmy się, że członkostwo Polski w NATO zapewniło waszemu krajowi potężny odstraszacz przeciwko rosyjskiej agresji".

W rozmowie z Adamem Dąbrowskim James Cleverly podkreśla, że członkostwo w Sojuszu wzmacnia bezpieczeństwo wszystkich. - Polskie uczestnictwo w NATO odgrywa ogromną rolę w utrzymaniu brytyjskiego bezpieczeństwa. Jesteśmy przekonani, że w zamian to członkostwo ma kluczowe znaczenie w udaremnianiu agresji na wasz kraj - mówi polityk.


Posłuchaj
00:50 12251046_1.mp3 Szef brytyjskiej dyplomacji do Polaków - członkostwo w NATO chroni wasz kraj. Materiał Adama Dąbrowskiego (IAR)

 

Jednocześnie James Cleverly przyznaje, że Brytyjczycy zakładają, że wojna za naszą wschodnią granicą może jeszcze potrwać długo. Stąd niedawna decyzja, by zasilić budżet wojska dodatkowymi pięcioma miliardami funtów. - Posłuży między innymi po to, by na dłuższą metę brytyjskie wojsko odbudowało swoje zapasy - podkreśla polityk, choć wcześniej ministerstwo obrony domagało się dwukrotnie większego zastrzyku finansowego.

Najnowsze prognozy strategiczne

W opublikowanej w poniedziałek aktualizacji brytyjskiego przeglądu strategicznego (Integrated Review), prezentującego obecną rządową ocenę sytuacji międzynarodowej, wiele miejsca poświęcono nie tylko Rosji, ale też Chinom, które nazwane są "wyzwaniem definiującym epokę". W Izbie Gmin szef MSZ mówił potem, że Zjednoczone Królestwo chce wygrać konkurencję z tymi, "którzy próbują zdestabilizować porządek międzynarodowy" i że Londyn zwyciężył już w podobnej rywalizacji w przeszłości.

Polityk dystansuje się od sugestii, że to prognoza drugiej zimnej wojny. "Chodziło mi o to, że Zjednoczone Królestwo odniosło sukces, bo mamy więcej sojuszników, niż inni. I to lepszych sojuszników" - tłumaczy James Cleverly. "Marzy nam się świat bezpieczny, świat oparty na współpracy w sprawach takich, jak zmiany klimatyczne i ochrona środowiska. Sprawach, które dotykają nas wszystkich" - dodaje. "Zdecydowanie wolelibyśmy wykorzystywać naszą energię, nasze pieniądze i nasz czas, na zajmowanie się takimi bardziej pozytywnymi działaniami. A nie musieli skupiać się na konfliktach i bezpieczeństwie. Ale gdy te kwestie się pojawiają, musimy się nimi zajmować" - mówi brytyjski minister spraw zagranicznych.


IAR/dad


Biały Dom popiera decyzję Polski w sprawie przekazania Ukrainie MiG-ów-29

15.03.2023 11:01
Jeśli jakieś państwo chce dostarczyć myśliwce Ukrainie, z pewnością popieramy to, jeśli jest to suwerenna decyzja tego kraju - oświadczył we wtorek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Skomentował w ten sposób zapowiedzi polskich władz dotyczących przekazania samolotów MiG-29 Ukrainie.

Twarde stanowisko Polski ws. sankcji wobec Białorusi. Szynkowski vel Sęk zapowiada presję na UE

15.03.2023 12:41
 - Polska będzie twardo stawiała sprawę sankcji wobec Białorusi - zapowiada w Programie 3 Polskiego Radia minister do spraw Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk. Dziś ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś ma przedstawić ten wątek na spotkaniu z przedstawicielami krajów członkowskich w Brukseli. 

Jest rezolucja UE w sprawie Białorusi. W niej apel o uwolnienie Poczobuta, wezwanie do dalszych sankcji

15.03.2023 14:04
Parlament Europejski potępił białoruskie władze za prześladowanie polskiej mniejszości oraz za skazanie krytyków reżimu Łukaszenki, w tym polskiego dziennikarza Andrzeja Poczobuta oraz laureata nagrody Nobla Alesia Białackiego. Europosłowie wezwali władze w Mińsku do natychmiastowego uwolnienia wszystkich więźniów politycznych.