Redakcja Polska

Polska przystąpiła do wspólnych unijnych zakupów amunicji dla Ukrainy

23.03.2023 17:09
Polska przystąpiła do wspólnych unijnych zakupów amunicji dla Ukrainy. Taką informację uzyskała w Brukseli korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. W poniedziałek porozumienie w sprawie wspólnych zamówień podpisało 17 unijnych krajów plus Norwegia. Polska, jak tłumaczyli dyplomaci, musiała sfinalizować procedury krajowe.
Audio
  • Unijni liderzy w Brukseli rozmawiali na szczycie o wsparciu dla Ukrainy, sankcjach wobec Rosji i Ukrainy a także o europejskim rynku finansowym. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Do tej pory Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie w ekspresowym tempie duże ilości wyrzutni Javelin, rakiet Stinger, pojazdów opancerzonych, haubic, pocisków i innego uzbrojenia.
Do tej pory Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie w ekspresowym tempie duże ilości wyrzutni Javelin, rakiet Stinger, pojazdów opancerzonych, haubic, pocisków i innego uzbrojenia.TT/@MON_GOV_P

Teraz do Europejskiej Agencji Obrony, która będzie organizować wspólne przetargi, zostały wysłane skany dokumentów podpisanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Na plan dostaw amunicji i wspólne zakupy Unia przeznaczy dwa miliardy euro z Europejskiego Funduszu Pokojowego. Miliard otrzymają w ramach rekompensaty kraje, które ze swoich zapasów dostarczą Ukrainie pociski już teraz, natomiast drugi miliard będzie przekazany na grupowe zakupy. Polska będzie jednym z głównych beneficjentów tego programu, bo wśród kluczowych producentów amunicji, której teraz potrzebuje Ukraina, są polskie zakłady Dezamet należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W przyszłym tygodniu ma je odwiedzić unijny komisarz do spraw przemysłu Thierry Breton.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Unia Europejska

Szczyt UE: Estonia wraz z Polską i Litwą przeciwna łagodzenia sankcji wobec Białorusi i Rosji

23.03.2023 13:51
Estonia dołączyła do Polski i Litwy w sprzeciwie łagodzenia unijnych sankcji wobec Białorusi i Rosji. Premier Estonii Kaja Kallas powiedziała przed szczytem w Brukseli, że to byłby błąd. O złagodzenie restrykcji i wyłączenie spod nich białoruskich soli potasowych ma w czwartek zaapelować sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, który weźmie udział w szczycie.

Stanisław Żaryn w artykule "Marionetki Kremla" opisał propagandystów Putina

23.03.2023 14:30
Rosyjski aparat propagandowy jest kontrolowany przez służby specjalne, odpowiedzialne za walkę informacyjną oraz operacje hybrydowe mające na celu destabilizację Zachodu – napisał w pełnomocnik rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP Stanisława Żaryna na internetowych stronach Serwisu Rzeczpospolitej Polskiej.