Redakcja Polska

Minister obrony Litwy: Rosja jest bezpośrednim zagrożeniem

23.05.2023 13:33
- Rosja jest bezpośrednim zagrożeniem - powiedział szef litewskiego resortu obrony Arvydas Anušauskas. W poniedziałek minister brał udział w spotkaniu tak zwanej Grupy Północnej w Polsce.
Nasz region chce się wzmacniać. Litewski minister obrony: Rosja jest bezpośrednim zagrożeniem
Nasz region chce się wzmacniać. Litewski minister obrony: Rosja jest bezpośrednim zagrożeniemShutterstock.com/Kosmogenez

Litewskie ministerstwo obrony podało, że ministrowie omówili między innymi zagrożenia i wyzwania w północno-wschodniej części Europy oraz kwestie dalszej pomocy wojskowej dla Ukrainy. - Rosja stanowi bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa, stabilności i dobrobytu całego obszaru euroatlantyckiego - powiedział cytowany przez swój resort minister obrony Litwy. Według Arvydasa Anušauskasa kraje Grupy Północnej oczekują, że na lipcowym szczycie NATO w Wilnie zostaną podjęte decyzje, które wzmocnią bezpieczeństwo w regionie poprzez poprawę planów odstraszania i obrony.


Posłuchaj
00:31 12370390_1.mp3 Litewski minister obrony: Rosja jest bezpośrednim zagrożeniem. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Wczoraj w Legionowie spotkali się ministrowie obrony 12 państw, będących członkami NATO lub Unii Europejskiej. W skład tak zwanej Grupy Północnej wchodzą Wielka Brytania, państwa nordyckie, kraje bałtyckiej oraz Holandia, Niemcy i Polska.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Litwa wojna na Ukrainie Rosja

Ukraińcy przesuwają limity Piorunów. Zestrzelili rosyjski pocisk manewrujący z polskiego systemu

23.05.2023 09:54
Wojska ukraińskie potrafią wykorzystać możliwości polskiego uzbrojenia, w niektórych przypadkach przekraczając przyjęte przez konstruktorów uzbrojenia limity. Jak powiedział prezes prezes PGZ Sebastian Chwałek, grupa otrzymuje informacje od walczących na Ukrainie o kolejnych strąceniach śmigłowców, samolotów bojowych, a nawet pocisku manewrującego.

Polska rozpoczęła szkolenie ukraińskich pilotów na samolotach F-16 - informuje szef dyplomacji UE

23.05.2023 12:20
Szef unijnej dyplomacji poinformował, że Polska rozpoczęła szkolenie ukraińskich pilotów na F-16. Josep Borrell powiedział o tym przed rozpoczęciem spotkania ministrów obrony krajów członkowskich w Brukseli. Według niego Polska jest pierwszym krajem, który zaczął to robić. 

Zgoda KE na polski program wsparcia dla rolników w związku z wojną wart 4,7 mld złotych

23.05.2023 14:22
4 miliardy 700 milionów złotych - tyle wynosi polski program wparcia dla rolników, który zatwierdziła Komisja Europejska. Celem jest wsparcie producentów rolnych, którzy obecnie borykają się z niedoborem płynności finansowej w związku ze wzrostem kosztów nawozów mineralnych oraz niestabilnością na rynku rolnym spowodowaną wojną rozpętaną przez Rosję.