Redakcja Polska

Zgoda KE na polski program wsparcia dla rolników w związku z wojną wart 4,7 mld złotych

23.05.2023 14:22
4 miliardy 700 milionów złotych - tyle wynosi polski program wparcia dla rolników, który zatwierdziła Komisja Europejska. Celem jest wsparcie producentów rolnych, którzy obecnie borykają się z niedoborem płynności finansowej w związku ze wzrostem kosztów nawozów mineralnych oraz niestabilnością na rynku rolnym spowodowaną wojną rozpętaną przez Rosję.
Ceny zboża na rynkach podlegają dynamicznym wahaniom.
Ceny zboża na rynkach podlegają dynamicznym wahaniom.Shutterstock/Kletr

Komisja uznała, że program zgłoszony przez polskie władze jest zgodny z unijnymi regułami i że jest konieczny, właściwy i proporcjonalny. Wartość pomocy nie może przekroczyć 250 tysięcy euro na beneficjenta i ma być przyznana najpóźniej do końca tego roku. To wsparcie finansowe rolników jest z budżetu krajowego, ale w tej sprawie potrzebna była zgoda Komisji Europejskiej, bo pomoc publiczna w Unii jest ograniczona. Komisja za każdym razem sprawdza, czy nie dochodzi do zakłócenia sytuacji na unijnym rynku.

Dzisiejsza decyzja to kolejna zgoda Brukseli na tak wysokie rządowe wsparcie dla rolników. Nie dalej jak w ubiegłym tygodniu Komisja zatwierdziła program w wysokości około sześciu miliardów złotych. Chodziło wtedy o dopłaty do ubezpieczeń dla producentów rolnych.

IAR/dad

PKN Orlen chce reaktywować projekt rurociągu Odessa-Brody-Płock-Gdańsk

22.05.2023 11:55
Powrót do realizacji projektu rurociągu Odessa-Brody-Płock-Gdańsk jest szalenie ważny. Doprowadzenie do tego, żeby ten rurociąg powstał to jeden z najważniejszych elementów polskiego bezpieczeństwa energetycznego - mówił w TVP Info b. szef gabinetu śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Robert Draba.

Tor wodny do terminala w Świnoujściu. Rada Ministrów przyjęła program budowy

22.05.2023 13:05
Rząd przyjął program dotyczący budowy toru wodnego prowadzącego do mającego powstać Terminala Kontenerowego w Świnoujściu - poinformował wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Polska rozpoczęła szkolenie ukraińskich pilotów na samolotach F-16 - informuje szef dyplomacji UE

23.05.2023 12:20
Szef unijnej dyplomacji poinformował, że Polska rozpoczęła szkolenie ukraińskich pilotów na F-16. Josep Borrell powiedział o tym przed rozpoczęciem spotkania ministrów obrony krajów członkowskich w Brukseli. Według niego Polska jest pierwszym krajem, który zaczął to robić.