Redakcja Polska

Brytyjski resort obrony: Rosja wzmaga presję na obywateli, by wspierali wysiłek wojenny

28.05.2023 15:00
Rosyjska debata publiczna coraz mocniej ewoluuje w kierunku przypominającego czasy sowieckie wywierania presji społecznej na obywateli, by dokonywali poświęceń w celu wsparcia wysiłku wojennego.
Audio
  • W nocy Rosjanie przeprowadził masowe ataki powietrzne na Ukrainę - informuje w porannym raporcie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W stronę Kijowa wystrzelony zostało kilkadziesiąt dronów Shahed produkcji irańskiej. W sumie Rosjanie zaatakowali Ukrainę rekordową liczbą "shahedów, powiedział rzecznik sztabu generalnego Ołeksand Sztupun [posłuch
Billboard na przedmieściach Moskwy reklamujący kontrakty wojskowe w armii.
Billboard na przedmieściach Moskwy reklamujący kontrakty wojskowe w armii. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

W codziennej aktualizacji wywiadowczej napisano, że w ostatnich tygodniach ton debaty publicznej w Rosji przeszedł od jedynie karania tych, którzy krytykują "specjalną operację wojskową" w kierunku instruowania obywateli, aby aktywnie dokonywali poświęceń w celu wsparcia wysiłku wojennego.

Jak wskazano, wspierane przez rosyjskie państwo media i grupy biznesowe zwróciły się z petycją do ministerstwa gospodarki o wprowadzenie w związku z gospodarczymi wymogami wojny sześciodniowego tygodnia pracy, najwyraźniej bez dodatkowej zapłaty, a 21 maja czołowa rosyjska propagandzistka Margarita Simonian poddała pod dyskusję pomysł, że obywatele po swojej regularnej pracy powinni przez dwie godziny dziennie pracować w fabrykach amunicji. 

"Ewoluujący ton dyskusji wyraźnie przypomina sowieckie poczucia społecznego przymusu. Podkreśla to także, że przywództwo najprawdopodobniej postrzega funkcjonowanie gospodarki jako decydujący czynnik do wygrania wojny" - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

PAP/IAR/ks

Rosja bezskutecznie próbowała zablokować wybór Ukrainy do Rady Wykonawczej WHO

27.05.2023 09:30
Rosja nie zdołała w piątek zablokować wejścia Ukrainy w skład Rady Wykonawczej Światowej Organizacji Zdrowia, do której również dostała się Korea Północna.

Minister Stanisław Żaryn ostrzega przed rosyjskimi prowokacjami

27.05.2023 18:14
Jak poinformował w mediach społecznościowych, rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa twierdzi, że "spodziewa się prowokacji" na granicach z Polską i krajami bałtyckim.