Redakcja Polska

Rosja bezskutecznie próbowała zablokować wybór Ukrainy do Rady Wykonawczej WHO

27.05.2023 09:30
Rosja nie zdołała w piątek zablokować wejścia Ukrainy w skład Rady Wykonawczej Światowej Organizacji Zdrowia, do której również dostała się Korea Północna.
WHO
WHOEQRoy/shutterstock

Po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat Światowe Zgromadzenie Zdrowia, którego 76. sesja odbywa się w Genewie, musiało zorganizować głosowanie.

Dziesięć krajów, które dołączają do Rady Wykonawczej WHO na trzy lata, jest zwykle wybieranych en bloc przez aklamację. Jednak ze względu na podejmowane przez Rosję próby zablokowania Ukrainie dostępu do tego forum 34 krajów członkowskich, które odgrywa ważną rolę w zarządzaniu WHO, po raz pierwszy od 1977 roku musiało odbyć się głosowanie.

Wynik głosowania był korzystny dla Ukrainy. Kandydaci, nominowani przez każdy z sześciu regionów WHO, zostali wybrani 123 głosami za, przy 13 głosach wstrzymujących się.

"Dzisiejsze głosowanie oznacza sromotną porażkę Rosji, której nie powiodły się lekkomyślne próby podważenia autorytetu komitetów regionalnych WHO i zakłócenia prac Światowego Zgromadzenia Zdrowia i Rady Wykonawczej" WHO – powiedziała ambasador Ukrainy przy ONZ w Genewie Jewhenija Filipenko

"Zdrowie nie może być upolityczniane. WHO musi normalnie funkcjonować. Francja gratuluje Ukrainie, wybranej wraz z dziewięcioma innymi krajami do Rady Wykonawczej, pomimo prób utrudniania tego przez Rosję" - napisało na Twitterze przedstawicielstwo Francji.

Kandydatem regionu Azji Południowo-Wschodniej była Korea Północna, która dzięki głosowaniu także dostała się do Rady Wykonawczej. Wywołało to niezadowolenie Stanów Zjednoczonych, których przedstawiciel próbował uczulić wszystkich na łamanie praw człowieka przez reżim w Pjongjangu. 

Oprócz Ukrainy i Korei Północnej do Rady Wykonawczej WHO dołączają Australia, Barbados, Kamerun, Komory, Lesotho, Katar, Szwajcaria i Togo.

PAP/ks

Zobacz więcej na temat: WHO Rosja Ukraina

Szef brytyjskiego MON z wizytą w Kijowie. "Nie pozwolimy Putinowi wygrać tej wojny"

24.05.2023 13:07
- Władimir Putin nie może wygrać wojny, którą wszczął przeciwko Ukrainie; zachodnie wsparcie dla jej sił zbrojnych pozostanie niezmienne – oświadczył minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace, który spotkał się we wtorek w Kijowie ze swym ukraińskim odpowiednikiem Ołeksijem Reznikowem.

"Będziemy stać przy Ukrainie". Marszałek Sejmu spotkała się z szefem ukraińskiej Rady Najwyższej

24.05.2023 14:46
Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk, który w środę rozpoczął wizytę w Polsce spotkał się z marszałek Sejmu Elżbietą Witek. - Ukraina jest na dobrej ścieżce do przystąpienia do UE, będziemy pracować nad uchwałą, która wesprze Ukrainę w kwestii członkostwa w NATO - zapowiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. - Oczekujemy, że w odbudowie Ukrainy będą uczestniczyć także polskie firmy - mówił Rusłan Stefanczuk.

Krzysztof Szczerski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ: rosyjskie cyberataki na Polskę znacząco się nasiliły

26.05.2023 12:45
Polska była w ostatnich miesiącach celem potężnych cyberataków, głównie zza naszej wschodniej granicy - powiedział w czwartek Stały Przedstawiciel RP przy ONZ Krzysztof Szczerski podczas nieformalnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa. Wezwał do wzmocnienia norm i zasad wiążących państwa w tym zakresie.

Ukraina: rosyjska rakieta trafiła w szpital w mieście Dniepr. Dwie ofiary śmiertelne

26.05.2023 15:08
Dwie ofiary śmiertelne i ponad dwadzieścia rannych, w tym dzieci. Taki jest bilans piątkowego rosyjskiego ataku rakietowego na miasto Dniepr. Ukraińskie władze nazwały ostrzał kolejnym rosyjskim aktem terroryzmu przeciwko cywilom.