Redakcja Polska

Polska z jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w Unii

30.07.2020 15:12
Dane Eurostatu za czerwiec pokazują, że w Polsce bezrobocie wyniosło 3 procent, przy czym dane te różnią się od informacji podawanych przez Główny Urząd Statystyczny, bo inna jest metodologia liczenia. Sytuacja na rynku pracy lepsza jest od naszej tylko w Czechach, gdzie miesiąc temu było 2,4 procent bezrobotnych.
Audio
  • Jak podaje Eurostat - bez pracy było średnio 7,1 procent mieszkańców państw Unii Europejskiej, w eurolandzie 7,8 procent - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Panorama Warszawy. Zdjęcie ilustracyjne
Panorama Warszawy. Zdjęcie ilustracyjneTTstudio/ Shutterstock

Jeśli chodzi o całą Unię Europejską, to - jak podaje Eurostat - bez pracy było 7,1 procent, w strefie euro - 7,8 procent.

Z danych unijnego urzędu statystycznego wynika, że bezrobocie w Unii w czerwcu nieznacznie wzrosło w porównaniu z majem - o jedną dziesiątą punktu procentowego. W sumie, we Wspólnocie, bez pracy pozostaje nieco ponad 15 milionów osób, z czego ponad 12 i pół miliona w Eurolandzie.

Oprócz Czech i Polski, które wypadają najlepiej we Wspólnocie, w czołówce są także Niemcy, Malta i Holandia z ponad 4-procentowym bezrobociem. Z danych, którymi za czerwiec dysponuje Eurostat, wynika, że najgorsza sytuacja pod tym względem jest w Hiszpanii, gdzie bez pracy było 15,6 procent.

W Grecji ostatnie dane zebrano w kwietniu i wtedy było tam 15,5 procent bezrobotnych. Kolejna jest Łotwa, gdzie bezrobocie przekroczyło 10 procent.


IAR/dad

UE: weszły w życie przepisy zaostrzające zasady delegowania pracowników

30.07.2020 13:23
W czwartek 30 lipca, po dwóch latach od uchwalenia, wchodzą w życie unijne przepisy zaostrzające zasady delegowania pracowników. Wszystkie firmy muszą dostosować się do lokalnego prawa pracy w krajach, do których wysyłają pracowników.

Senacka komisja za przyjęciem ustawy o odszkodowaniach dla Sybiraków

30.07.2020 14:23
Senacka komisja rodziny, polityki senioralnej i społecznej rekomenduje przyjęcie ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym polskim obywatelom zesłanym lub deportowanym do ZSRR w latach 1939-1956 bez poprawek. Do parlamentu skierował ją prezydent Andrzej Duda.