Redakcja Polska

"Istnieje synergia interesów Rosji i Niemiec". Ekspert o Nord Stream 2

13.02.2021 16:04
- Ze strony Rosji chodzi o zarzucenie transportu gazu przez Ukrainę i możliwość otwarcia sobie dalszej drogi agresji na to państwo. Po stronie Niemiec jest natomiast wizja utworzenia europejskiego hubu gazowego, który przejmie zyski z tytułu odsprzedaży gazu do Europy. Te wizje współgrają - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Jakub Wiech z portalu Energetyka24.pl.
Akademik Czerski, jeden ze statków wykorzystywanych do budowy Nord Stream 2
Akademik Czerski, jeden ze statków wykorzystywanych do budowy Nord Stream 2Shutterstock.com / Allthings Berlin

Gość Polskiego Radia 24 tłumaczył, że strategicznym celem Niemców w kwestii transformacji energetyki jest założenie, że Niemcy będą w stanie pozyskiwać bardzo duże ilości rosyjskiego gazu bezpośrednio z magistrali Nord Stream. - Połączone moce dwóch rurociągów dadzą Niemcom dostęp do aż 110 mld metrów sześciennych gazu rocznie. To jest bardzo dużo. (Dla porównania polskie roczne zużycie wynosi 18 mld). To za dużo dla samych Niemiec, które jeszcze przed pandemią były eksporterem gazu i sprzedawały go ok. 30 mld sześciennych rocznie. To jasno wskazuje, że Nord Stream 2 będzie gazociągiem eksportowym. Połączenie ma tłoczyć gaz dalej w głąb Europy. Niemcy chcą postawić u siebie centralny europejski hub gazowy. Założeniem jest stanie się eksporterem energii. Niemcy chcą być komisem rosyjskiego gazu w Europie. Po to budują połączenie - powiedział Jakub Wiech.

Jego zdaniem gazociąg jest budowany z przyczyn politycznych ze strony rosyjskiej i po części, ze względu na możliwości eksportowe, ze strony niemieckiej. - Niemcy posiadają nadwyżkę gazu, którą sprzedają. Mogą też pozyskiwać więcej gazu istniejącą infrastrukturą lądową. Sens ukryty jest w synergii interesów rosyjsko-niemieckich. Ze strony Rosji chodzi o zarzucenie transportu gazu przez Ukrainę i możliwość otwarcia sobie dalszej drogi agresji na to państwo. Po stronie Niemiec jest natomiast wizja utworzenia europejskiego hubu gazowego, który przejmie zyski z tytułu odsprzedaży gazu do Europy. Te wizje współgrają. Berlin i Moskwa mają wspólny interes, realizują go za pomocą różnych metod, również korupcyjnych - podkreślił ekspert. 

Jakub Wiech dodał, że pod względem technicznym Nord Stream 2 może zostać ukończony w ciągu dwóch miesięcy. Pod warunkiem jednak, że nie będzie reakcji USA wymierzonych w spółki realizujące to przedsięwzięcie. - Nawet jeśli powstanie połączenie pomiędzy Rosją i Niemcami, to nie będzie to jednoznaczne z tym, że popłynie nim gaz. Amerykańskie sankcje mogą spowodować, że rura pozostanie pusta i żadna z europejskich spółek nie będzie na tyle odważna, by sięgnąć po ten gaz. Technicznie rura zostanie dokończona, natomiast przerzut gazu z dróg lądowych na Bałtyk nie jest pewny - podsumował.

Projekt o wartości 9,5 mld euro przewiduje stworzenie podmorskiego gazociągu z Rosji do Niemiec o długości 1200 km.


PR24/ho

Zobacz więcej na temat: Rosja Niemcy Nord Stream 2

Mateusz Morawiecki: budowa Nord Streamu 2 to podarowanie Rosji kolejnego instrumentu szantażu

12.02.2021 10:04
Budowa rurociągu Nord Stream 2 to podarowanie Rosji kolejnego instrumentu szantażu. To dowód słabości, a nie siły europejskiej polityki - ocenił premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do słów prezydent Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera.

Siergiej Ławrow: Rosja jest gotowa na zerwanie relacji z Unią Europejską

12.02.2021 14:50
Rosja jest gotowa do zerwania relacji z Unią Europejską, "jeśli dojdzie do niego z inicjatywy UE" - wyjaśniło w piątek rosyjskie MSZ, komentując wcześniejszą wypowiedź medialną szefa dyplomacji Siergieja Ławrowa.

"Walczy o prawa ludzkie". Aleksiej Nawalny laureatem Nagrody Specjalnej Orła Jana Karskiego

13.02.2021 15:27
Aleksiej Nawalny został laureatem Nagrody Specjalnej Orła Jana Karskiego. Poinformowała o tym przewodnicząca Kapituły Nagrody dr Wiesława Kozielewska-Trzaska, wiceprzewodnicząca Towarzystwa Jana Karskiego.