Redakcja Polska

Bezpłatne przejazdy dla obywateli Ukrainy pociągami PKP Intercity

26.02.2022 15:20
Przez najbliższe cztery tygodnie obywatele Ukrainy na podstawie paszportu mogą bezpłatnie jeździć pociągami TLK w klasie drugiej oraz składami Intercity w komunikacji krajowej - poinformowała w sobotę spółka PKP Intercity.
W Przemyślu jest gotowy pociąg z pięcioma wagonami przystosowanymi do transportu rannych z Ukrainy
W Przemyślu jest gotowy pociąg z pięcioma wagonami przystosowanymi do transportu rannych z UkrainyPAP/Darek Delmanowicz

"Od 26 lutego br. obywatele Ukrainy po przekroczeniu granicy polskiej mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów w 2. klasie pociągami PKP Intercity kategorii ekonomicznych TLK i IC na terenie Polski z uwzględnieniem przesiadek na kolejne połączenia krajowe przewoźnika wskazanych kategorii" - przekazał przewoźnik w sobotnim komunikacie.

Darmowe przejazdy dla Ukraińców będą obowiązywały przez najbliższe cztery tygodnie. - Jesteśmy przygotowani do wzmocnień połączeń. Stale monitorujemy potoki podróżnych i pozostajemy w kontakcie z Kolejami Ukraińskimi - zapewnił prezes PKP Intercity Marek Chraniuk.

Połączenia zgodnie z rozkładem

W komunikacie dodano, że Intercity realizuje połączenia między Polską a Ukrainą zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy. Przewoźnik jest przygotowany do wzmocnień połączeń na odcinkach krajowych. Do samego Przemyśla zostało wysłanych dodatkowych 20 wagonów.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, cytowany w komunikacie, podkreślił, że Polska solidaryzuje się z narodem ukraińskim, który z ogromną determinacją opiera się rosyjskiej agresji.

- Naszym obowiązkiem moralnym jest nieść pomoc uciekającym przed wojną Ukraińcom, dlatego wprowadzamy nieodpłatne przejazdy dla obywateli Ukrainy w pociągach PKP Intercity. Kolejarze nie tylko podczas pandemii, lecz także w tak trudnych sytuacjach pozostają zawsze na służbie, odpowiadając na apel potrzebującym pomocy. Dzięki temu możliwy będzie dojazd do wybranych miast i miejscowości objętych siatką połączeń przewoźnika - powiedział.

Wiceszef MI Andrzej Bittel zachęca innych przewoźników kolejowych, by poszli za przykładem PKP Intercity. - Nieodpłatne przejazdy umożliwia obywatelom Ukrainy swobodne przemieszczenia się po naszym kraju. Proszę więc przewoźników, by odpowiedzi na ten apel i wsparli w ten sposób naród ukraiński - dodał.


PAP/dad

PAP/dad

Sukces ukraińskiej dyplomacji. Włochy i Cypr dają zielone światło na odcięcie Rosji od SWIFT

26.02.2022 12:49
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał, że Włochy poprą odcięcie Rosji od systemu SWIFT. Poinformował go o tym w rozmowie telefonicznej premier Włoch Mario Draghi. Rzym wesprze też Ukrainę w zakresie pomocy wojskowej. - To nowa stronica w historii obu państw - napisał Zełenski. - Ukraina musi stać się częścią UE - dodał także. Z kolei MSZ Ukrainy poinformowało dziś o zgodzie Cypru na odcięcie Rosji od SWIFT-u.

100 tys. uchodźców z Ukrainy przekroczyło do tej pory granicę z Polską

26.02.2022 13:49
Od rozpoczęcia działań wojennych na Ukrainie do soboty 100 tys. osób przekroczyło granicę z Ukrainy do Polski - poinformował wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker podczas briefingu prasowego na przejściu granicznym w Medyce w woj. podkarpackim.