Redakcja Polska

Były doradca Merkel przeciwko dostawom ciężkiej broni na Ukrainę

12.04.2022 15:37
Dawny doradca ds. polityki wojskowej byłej kanclerz Niemiec Angeli Merkel, były generał brygady Erich Vad, w wywiadzie dla agencji dpa sprzeciwił się dostawom broni ciężkiej na Ukrainę. To potencjalnie "droga do III wojny światowej" - powiedział. Ostrzegł też przed nadawaniem Putinowi etykietki despoty, z którym nie można rozmawiać.
Szef MSZ Ukrainy: Rosja przygotowała kampanię informacyjną, by powstrzymać dostawy broni na Ukrainę
Szef MSZ Ukrainy: Rosja przygotowała kampanię informacyjną, by powstrzymać dostawy broni na UkrainęLafargue Raphael/PAP/Abaca

Zdaniem Ericha Vada skomplikowane uzbrojenie, takie jak czołg Leopard czy bojowy wóz piechoty Marder, mogą być obsługiwane i używane prawidłowo tylko po długim przeszkoleniu i dlatego nie mają one ani obecnie, ani w przewidywalnej przyszłości żadnego militarnego zastosowania dla Ukraińców.

"Obecnie prowadzimy wiele wojennej retoryki, z dobrymi intencjami. Ale jak wiemy, droga do piekła jest zawsze wybrukowana dobrymi chęciami. (...) Jeśli nie chcemy III wojny światowej, prędzej czy później musimy odejść od logiki eskalacji militarnej i rozpocząć negocjacje" - powiedział Erich Vad.

Dpa pisze, że były doradca Merkel "ostrzegł przed odmawianiem prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi człowieczeństwa i nadawaniem mu etykietki "chorego despoty", z którym nie można już rozmawiać". Powiedział, że wojna na Ukrainie, choć bezprawna i straszna, jest częścią łańcucha porównywalnych wojen, do których doszło w ostatnim czasie. "Na wojnie giną niewinni ludzie. Tak właśnie wygląda wojna. Niestety, jest to wpisane w ten system" - powiedział Erich Vad.


PAP/ho

Zobacz więcej na temat: Niemcy wojna na Ukrainie broń

Polskie dzieci wojny apelują: nie możemy biernie przyglądać się cierpieniu ukraińskich dzieci

12.04.2022 07:59
Nie możemy biernie przyglądać się cierpieniu ukraińskich dzieci - apel o pokój dla Ukrainy wystosowali członkowie Ogólnopolskiego Zespołu Koordynacyjnego Związków i Stowarzyszeń Polskich Dzieci Wojny, ocaleni z niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci w Łodzi oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Ich Rodzin.

Rosjanie w Mariupolu mogli wykorzystać broń chemiczną

12.04.2022 09:53
Rosyjskie wojsko wykorzystało w poniedziałek wieczorem przeciwko ukraińskim żołnierzom i cywilom w Mariupolu trującą substancję nieznanego pochodzenia - poinformował pułk Azow. Według niego substancję zrzucono z drona.

Przed ambasadą Rosji powstaje napis "Chwała Ukrainie"

12.04.2022 15:09
We wtorek od rana na chodniku przy ul. Belwederskiej przed ambasadą Rosji powstaje napis Chwała Ukrainie w języku ukraińskim. Jest to element powstającej Galerii Wolna Ukraina. Jej organizatorem jest Stołeczna Estrada.