Redakcja Polska

Polskie dzieci wojny apelują: nie możemy biernie przyglądać się cierpieniu ukraińskich dzieci

12.04.2022 07:59
Nie możemy biernie przyglądać się cierpieniu ukraińskich dzieci - apel o pokój dla Ukrainy wystosowali członkowie Ogólnopolskiego Zespołu Koordynacyjnego Związków i Stowarzyszeń Polskich Dzieci Wojny, ocaleni z niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci w Łodzi oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Ich Rodzin.
Ukraina: dzieci bawią się przed zniszczonym budynkiem
Ukraina: dzieci bawią się przed zniszczonym budynkiemPAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

"W wyniku napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę od ponad sześciu tygodni toczy się największy konflikt zbrojny Europy po zakończenia II wojny światowej. Codziennie obserwujemy wstrząsające obrazy miast burzonych przez nieludzką rosyjską machinę wojenną. Bezwzględnie zabijani są nie tylko ukraińscy żołnierze, ale również cywile. Rozdzierane są rodziny, których ojcowie zmuszeni są pozostać na froncie, a matki z dziećmi szukają ratunku na uchodźctwie, przede wszystkim w Polsce" - napisano w apelu.

"My, Polskie Dzieci Wojny, Ocalali oraz rodziny byłych więźniów Polen-Jugendverwahrlager der Sicherheitspolizei in Litzmannstadt – niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci polskich w Łodzi, nie możemy biernie przyglądać się cierpieniu ukraińskich dzieci, które wciąż znajdują się w otoczonych i ostrzeliwanych przez wojska rosyjskie miastach. Dzieci, które przemierzają dziesiątki i setki kilometrów, by znaleźć bezpieczne schronienie na obczyźnie. Dzieci, których beztroski czas dorastania został brutalnie przerwany przez koszmar wojny, tak samo, jak stało się to z nami 80 lat temu" - podkreślono.

Koszmar nie kończy się z ustaniem wystrzałów

"Apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli o podjęcie wszelkich wysiłków na rzecz zakończenia tego krwawego konfliktu. Pamiętajmy, że dla najmłodszych koszmar wojny nie kończy się z momentem ustania wystrzałów" - piszą członkowie stowarzyszeń kombatanckich, którzy, jako dzieci przeżyli koszmar wojny. "Dzieci – ofiary wojny przez całe dorosłe życie niosą bagaż ran i dramatycznych wspomnień, tak jak my nieśliśmy swój bagaż doświadczeń wojennych" - przypominają.

"Zróbmy wszystko, by jak najmniej dziewcząt i chłopców naznaczonych zostało podobnym piętnem na przyszłość" - apelują.

Apel podpisali: prezes Ogólnopolskiego Zespół Koordynacyjny Związków i Stowarzyszeń Polskich Dzieci Wojny Augustyn Wiernicki, przedstawiciel ocalałych byłych więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci w Łodzi Jerzy Jeżewicz oraz członkowie założyciele Stowarzyszenia Rodzin Byłych Więźniów Obozu na Przemysłowej Andrzej Kasiński, Piotr Piotrowski, Iwona Maciejewska-Kawczyńska i Maria Raf. 


PAP/dad

Dmytro Kułeba: Rosja przygotowała kampanię informacyjną, by powstrzymać dostawy broni na Ukrainę

11.04.2022 12:11
Rosja przygotowała kampanię dezinformacyjną na temat Ukrainy, wymierzoną w zagraniczne media i polityków, bo wie, że dostawy broni z zagranicy są obecnie kluczowe dla naszego kraju - poinformował w poniedziałek na Twitterze ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.

Dziś obchodzimy w Polsce Dzień Radia. Można go słuchać wszędzie

11.04.2022 13:00
Choć ma wielu konkurentów, wciąż dociera do najodleglejszych zakątków globu. Można go słuchać w domu, w samochodzie, w terenie, niemal wszędzie - zwłaszcza, gdy dostęp do niego umożliwiają telefony komórkowe.

Europosłowie PiS piszą do szefowej KE Ursuli von der Leyen ws. funduszy UE dla uchodźców z Ukrainy

11.04.2022 13:16
Europarlamentarzyści PiS i grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów z inicjatywy europosła Bogdana Rzońcy (PiS) wysłali list do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, w którym apelują o zmobilizowanie dodatkowych środków unijnych dla krajów UE w związku z napływem uchodźców z Ukrainy.