Polskie Radio
Section05
broń chemiczna

Hezbollah przechowuje pociski z ładunkami chemicznymi. W ich konstrukcji pomaga Korea Północna

Portal "The Jerusalem Post" powołując się na saudyjskie media poinformował, że wspierana przez Iran organizacja Hezbollah przechowuje setki pocisków z toksycznym ładunkiem chemicznym w magazynie w Al-Kusajr w pobliżu granicy libańsko-syryjskiej. W ich konstrukcji mieli brać udział eksperci z Korei Północnej, a w transporcie Irańczycy.
Zobacz więcej na temat:  Hezbollah broń chemiczna Korea Północna bezpieczeństwo Iran ŚWIAT Bliski Wschód

Operator Nord Stream 1 i 2 informuje o stabilizacji ciśnienia w gazociągach: wyciek ustał

Operator NS1 i NS2 spółka Nord Stream AG poinformowała Duńską Agencję Energii o przywróceniu stałego ciśnienia w obu gazociągach przebiegających po dnie Morza Bałtyckiego, co oznacza koniec ulatniania się gazu.
Zobacz więcej na temat:  Norwegia Dania GOSPODARKA Morze Bałtyckie bezpieczeństwo energetyczne PGNiG gaz ŚWIAT Szwecja Rosja Ukraina Europa Finlandia energetyka gaz ziemny broń chemiczna Nord Stream 2 ochrona środowiska

W okolicach wycieków z Nord Stream zatopiono broń chemiczną. Fiński ośrodek oceni sytuację

- W okolicach wycieków z rurociągów Nord Stream w Basenie Bornholmskim na Bałtyku zatopiono niegdyś broń chemiczną. Prawdopodobieństwo wpływu ulatniającego się metanu na te szkodliwe substancje jest "niewielkie", ale sprawa będzie weryfikowana - powiadomił Fiński Instytut Środowiska (Syke).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Nord Stream 2 Nord Stream gaz ziemny energetyka Szwecja Dania Ukraina Rosja USA Finlandia Morze Bałtyckie broń chemiczna ochrona środowiska infografika

Niemcy: biznesmen latami dostarczał Rosji materiały do broni nuklearnej i chemicznej

Przed sądem w Dreźnie toczy się proces w sprawie Alexandra S., któremu prokuratura zarzuca pomaganie Rosji przy produkcji broni chemicznej i broni masowego rażenia, a także obchodzenie unijnych sankcji zbrojeniowych. Mężczyzna miał działać w nieoficjalnej sieci, kontrolowanej przez tajne służby Kremla – opisuje "Zeit Online". Wyrok w sprawie S. ma zapaść w najbliższych dniach.
Zobacz więcej na temat:  Kreml Rosja broń chemiczna broń nuklearna broń atomowa

"Przekrwienie twarzy, podwyższone ciśnienie". Ukraiński pułk o zatrutych w Mariupolu

Ukraiński pułk Azow potwierdził, że stan ludzi, którzy zostali zatruci w Mariupolu chemicznymi środkami bojowymi, jest względnie zadowalający. "Główne symptomy u poszkodowanych, to przekrwienie twarzy, podwyższenie ciśnienia, suchość i pieczenie części ustnej gardła i śluzówki oczu" - głosi komunikat.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna 2022 Rosja serwis wschodni Europa broń chemiczna Mariupol

Premier: są informacje, że na Ukrainie użyto broni chemicznej. To kolejny szczebel rosyjskich zbrodni

Premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że "jest coraz więcej informacji i raportów o użyciu broni chemicznej na Ukrainie". - To kolejny szczebel zbrodni, którego nie wahał się przekroczyć Putin i jego klika. Musimy doprowadzić do jak najdalej idących sankcji - powiedział szef rządu. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wojna 2022 Ukraina Rosja premier Mateusz Morawiecki broń chemiczna

Rosja użyje na Ukrainie broni chemicznej? Zełenski: traktujemy zagrożenie poważnie

- Okupanci oświadczyli, że przygotowują nowy etap terroru przeciwko Ukrainie i naszym żołnierzom. Jeden z ich rzeczników powiedział, że mogą użyć broni chemicznej przeciwko obrońcom Mariupola. Traktujemy to tak poważnie, jak tylko jest to możliwe - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w orędziu opublikowanym na Facebooku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna na Ukrainie wojna 2022 broń chemiczna Wołodymyr Zełenski Rosja Ukraina infografika