Polskie Radio
Section05
broń chemiczna

USA przestrzegają przed atakiem chemicznym w Syrii

Służby wywiadowcze USA informują o zwiększonej aktywności w syryjskiej bazie lotniczej w Szajrat  - poinformował rzecznik Pentagonu Jeff Davis. Zdaniem strony amerykańskiej aktywność ta może być związana z przygotowaniem do użycia broni chemicznej. O możliwych konsekwencjach ewentualnego ataku mówił w audycji Światowa Szachownica Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Syria USA broń chemiczna Wojna w Syrii Andrzej Talaga Rosja Bliski Wschód

Syria. "Broń chemiczna może być w rękach każdego"

Waszyngton ostrzega, że syryjski reżim Assada może znów użyć broni chemicznej. Broń taką zastosowano podczas kwietniowego ataku na Chan Szejchun, gdy zginęło 72 osoby, w tym 20 dzieci. Wciąż jednak nie ma pewności, kto właściwie jej użył.
Zobacz więcej na temat:  Syria Baszar al-Assad Al Kaida telewizja ŚWIAT Michał Żakowski Egipt Katar Arabia Saudyjska Zjednoczone Emiraty Arabskie Bliski Wschód polityka broń chemiczna Wojna w Syrii

Atak gazowy podczas I wojny światowej. Powstaje film

102 lata temu 12 czerwca doszło do pierwszego na wschodnim froncie I wojny światowej użycia gazów bojowych. Wydarzenie to miało miejsce na pograniczu Mazowsza i dzisiejszego województwa łódzkiego, pod miejscowością Bolimów. Historię tę chce przypomnieć Ireneusz Skruczaj tworząc film dokumentalny „Obłoki śmierci”. O inicjatywie reżyser opowiadał w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 I wojna światowa broń chemiczna

"Macron nad wyraz dobrze sobie poradził z Putinem"

Nowy prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał w Wersalu pod Paryżem z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.  Rozmowa dotyczyła stosunków miedzy oboma krajami, ostatnio mocno napiętych, walki z terroryzmem oraz sytuacji w Syrii i na Ukrainie. Spotkanie komentowali w audycji Świat w Powiększeniu dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika) i Michał Żakowski (Naczelna Redakcja Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia).
Zobacz więcej na temat:  Francja Rosja Emmanuel Macron Władimir Putin Wersal Syria Ukraina Agnieszka Bryc Michał Żakowski Baszar al-Assad broń chemiczna

"Dla Stanów Zjednoczonych Rosja to lokalny rozrabiaka"

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson ocenił, że stosunki Stanów Zjednoczonych z Rosją obecnie cechują się niskim poziomem zaufania. Mówił o tym po spotkaniach z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem. Zaznaczył jednak, że relacje pomiędzy dwiema największymi potęgami atomowymi nie powinny pozostawać w obecnym kształcie. Tillerson odniósł się też kwestii syryjskiej. Powtórzył, że prezydent Baszar al Asad musi w końcu zrzec się władzy. Sytuację komentował w audycji Światowa Szachownica Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja USA Rex Tillerson Siergiej Ławrow Władimir Putin Syria broń chemiczna Baszar al-Assad Ukraina Korea Południowa Korea Północna NATO

Władimir Putin rozmawiał z Rexem Tillersonem

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, prezydent Rosji przyjął na Kremlu amerykańskiego sekretarza stanu. Szef amerykańskiej dyplomacji Rex Tillerson i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow przekazali Władimirowi Putinowi informację o prowadzonych dwustronnych rozmowach. Stosunki USA-Rosja komentował w audycji Świat w Powiększeniu Grzegorz Gromadzki, analityk spraw wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja USA Siergiej Ławrow Rex Tillerson Władimir Putin Grzegorz Gromadzki Syria broń chemiczna Ukraina

"Syria to rozgrywka wielkich mocarstw"

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson przebywa z wizyta w Moskwie. Jego podróż do Rosji odbywa się w czasie, gdy pogarszają się stosunki amerykańsko-rosyjskie, w związku z zaangażowaniem obu mocarstw w działania militarne na Bliskim Wschodzie. Amerykanie oskarżają Baszszara al-Asada o dokonanie ataków chemicznych na ludność cywilną. O sytuacji w Syrii mówiła w audycji Świat w Powiększeniu Magdalena El Ghamari z Uniwersytetu w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Syria Rosja broń chemiczna

"Donald Trump pokazuje, że nie jest agentem Rosji"

Podczas kampanii wyborczej w Stanach Zjednoczonych wydawało się, że może dojść do swego rodzaju resetu w stosunkach między Waszyngtonem a Moskwą. Wskazywały na to m.in. deklaracje Donalda Trumpa. Tymczasem, po incydentach w Syrii, relacje między oboma krajami stały się jeszcze bardziej napięte. W Świecie w Południe komentarz Agnieszki Leguckiej z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  USA Donald Trump Rosja Syria broń chemiczna

Iran i Rosja krytykują atak rakietowy USA na Syrię

Prezydenci Rosji i Iranu – Władimir Putin i Hasan Rouhani – potępili w rozmowie telefonicznej „agresywne działania USA przeciwko Syrii”. Uznali, że piątkowy atak rakietowy na syryjska bazę wojskową stanowi złamanie prawa międzynarodowego. W magazynie „Świat w powiększeniu” komentarze dotyczące reakcji poszczególnych państw na decyzję Donalda Trumpa o ostrzale terytorium Syrii.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Syria Donald Trump Władimir Putin USA Adam Balcer Marek Wałkuski Maciej Jastrzębski Baszar al-Assad Iran broń chemiczna