Redakcja Polska

Andrzej Duda w Davos: w czasie wojny w Ukrainie bezpieczeństwo energetyczne to główny temat Trójmorza

25.05.2022 08:55
W czasie wojny w Ukrainie bezpieczeństwo jest głównym tematem; jeśli myślimy o Inicjatywie Trójmorza mamy na myśli bezpieczeństwo energetyczne, myślimy o dostawach gazu, ropy do naszej części Europy - powiedział we wtorek w Davos prezydent Andrzej Duda.
Audio
  • Sytuacja na Ukrainie to jeden z dominujących tematów rozmów poruszanych w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Prezydent Andrzej Duda podczas wypowiedzi dla mediów w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos
Prezydent Andrzej Duda podczas wypowiedzi dla mediów w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w DavosPAP/Radek Pietruszka

We wtorek w Domu Trójmorza w Davos odbył się panel z udziałem prezydentów Polski Andrzeja Dudy, Łotwy Egilsa Levitsa i Estonii Alara Karisa.

Polski prezydent zaznaczał, że pierwotnie w projekcie Trójmorza liczyło się wiele czynników: kwestie transportu, energetyki i turystyki. Podkreślił, że obecnie, wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę "na tak ogromną skalę", współpraca w ramach Inicjatywy Trójmorza liczy się jeszcze bardziej, a na pierwszy plan wysuwa się kwestia energetyki, w kontekście bezpieczeństwa. "Za kilka tygodni szczyt w Rydze, myślę, że to bardzo ważny moment, w którym możemy rozmawiać na temat przyśpieszenia naszej współpracy pod tym względem" - wskazał.

Najważniejsza kwestia - bezpieczeństwo

Podkreślił, że obecnie wyjątkowo ważne jest dla wszystkich krajów Inicjatywy Trójmorza, by zachować powiązania między jej państwami. - Od lat mówimy o tych powiązaniach - z przyczyn turystycznych, biznesowych, a obecnie mamy tylko jedną ważną kwestię - jest nią bezpieczeństwo. W czasie wojny w Ukrainie bezpieczeństwo jest głównym tematem. Jeśli myślimy o Inicjatywie Trójmorza mamy na myśli bezpieczeństwo energetyczne, myślimy o dostawach gazu, ropy do naszej części Europy i to osiągnięcie - mam tu na myśli interkonektory między Polską a Litwą, pomiędzy Polska a Słowacją, Polską a Czechami, powiązania pomiędzy terminalem na wyspie Krk i pomiędzy polskim terminalem gazowym w Świnoujściu - wszystkie te powiązania są bardzo ważne dla naszego bezpieczeństwa - powiedział prezydent Duda.

Dlatego - jak mówił polski prezydent - "kiedy Rosjanie ogłosili, że wstrzymują bezpośrednie dostawy gazu do Polski, powiedzieliśmy „dobrze, jeśli chcecie wstrzymać dostawy gazu, możecie to zrobić”. Mamy te interkonektory i to wszystko działa - powiedział.

Niezależność gazowa

Duda mówił, że osiągnięciem Trójmorza jest niezależność gazowa. Podkreślał, że motorem napędowym działań tego formatu jest także transport i budowa trasy Via Carpatia, która łączy Litwę, Polskę i Słowację.

Duda podkreślał także, że państwa Trójmorza chcą rozwijać swoje kraje, aby dojść do etapu "europejskiego standardu życia". - To dla nas ważne, aby także zagraniczne inwestycje pojawiały się w naszych krajach, także amerykańskie - mówił.

Levits podkreślał, że Trójmorze ma interesy "motywowane komercyjnie, ale inspirowane politycznie". - Polityczna strona Inicjatywy Trójmorza staje się bardziej istotna szczególnie w czasie wydarzeń na Ukrainie - mówił łotewski prezydent i dodał, że państwa regionu promują wspólne interesy na arenie międzynarodowej.

Podkreślał, że głównym zadaniem państw regionu, ale też Europy i sojuszu transatlantyckiego, jest nie tylko zabezpieczenie bezpieczeństwa w regionie, ale na całym kontynencie.

Prezydent Estonii zwracał natomiast uwagę na to, że najpierw Ukraina musi wygrać wojnę, a potem trzeba usiąść do stołu i rozmawiać, jak ułożyć sobie relacje z Federacją Rosyjską. "To, czego prawdopodobnie nie chcemy, to aby Rosja była kompletnie odizolowana, bo ta agresja, z którą mamy do czynienia zacznie się od nowa, od nowa i od nowa" - powiedział.


PAP/IAR/dad

Ambasador Ukrainy w Polsce dziękuje za wsparcie militarne. "Bez broni nie zwyciężymy tej wojny"

24.05.2022 14:54
Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca podziękował naszemu krajowi za udzieloną pomoc. Dyplomata zabrał głos na konferencji organizowanej przez portal Defence24.

Andrzej Duda: będziemy szukać wszelkich możliwości, aby zacieśniać relacje z Ukrainą

24.05.2022 15:34
Należy szukać wszelkich możliwości by zacieśniać relacje Polski i Ukrainy w celu wzajemnego wzmacniania; powstanie nowy traktat o dobrej współpracy, wzajemnym sąsiedztwie - powiedział we wtorek w Davos prezydent Andrzej Duda.