Redakcja Polska

Uroczyste otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną już 17 września

13.09.2022 15:00
Po ponad dwóch latach niezależna droga z Zalewu Wiślanego na Morze Bałtyckie jest gotowa. Dzięki wybudowaniu kanału polskie jednostki będą mogły przekraczać Mierzeję Wiślaną nie wpływając na wody terytorialne Rosji.
Audio
  • Uroczyste otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną już 17 września - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Teren budowy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej w miejscowości Skowronki
Teren budowy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej w miejscowości Skowronki Foto: PAP/Adam Warżawa

Do tej pory ruch jednostek był uzależniony od strony rosyjskiej przez Cieśninę Piławską. Profesor Dariusz Bugajski z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni podkreśla, że nowa droga zapewni Polsce bezpieczeństwo i suwerenność.

Kanał skróci drogę z Zalewu Wiślanego i portu w Elblągu na Bałtyk. Robert Zieliński, wójt gminy Sztutowo, na terenie której znajduje się przekop, cieszy się, że będzie on impulsem do rozwoju turystyki żeglarskiej w regionie. Gmina już pracuje nad zmianami, które umożliwią szybką budowę infrastruktury turystycznej - także dla żeglarzy.

W niedalekiej przyszłości przekop umożliwi również rozwój portu w Elblągu, do którego wpływać będą mogły pełnomorskie statki. Dzięki przekopowi Mierzei Wiślanej będą mogły wpływać do Elbląga przez Zalew Wiślany statki morskie o długości 100 metrów oraz zestawy barek długich na 180 metrów, o szerokości 20 metrów i zanurzeniu 4 i pół metra. Prace nad budową kanału trwały ponad dwa lata. Jak mówi kierownik budowy Mariusz Janczewski najwięcej trudności sprawiły prace na otwartym morzu i wodach Zalewu Wiślanego.

W Elblągu do pierwszych dni października można oglądać wystawę "Przekop Mierzei Wiślanej - Historyczna Konieczność" przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. Ekspozycja pokazuje historyczne związki Elbląga z morzem i pojawiające się już w XVI wieku plany przekopania Mierzei.

Prezes IPN doktor Karol Nawrocki podkreśla historyczny wymiar budowy  kanału. Data otwarcia kanału przez Mierzeję - czyli 17 września - jest datą symboliczną – dodaje dyrektor oddziału IPN w Gdańsku Paweł Warot.  

17 września to rocznica inwazji wojsk sowieckich na Polskę w 1939 r. Tego dnia przez kanał przepłynie pierwsza polska jednostka. Budowa przejścia, śluzy oraz infrastruktury kanału trwała ponad dwa lata. Koszt całego projektu to około dwóch miliardów złotych.

IAR/ep

Stanisław Żaryn: przekop Mierzei Wiślanej celem rosyjskiej propagandy

17.07.2020 15:12
Wraz z postępem prac przy budowie kanału żeglownego przez Mierzeję Wiślaną, rośnie aktywność rosyjskich ośrodków propagandowych, które próbują podważyć lub ośmieszyć zasadność tej inwestycji - wskazuje rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Przekop Mierzei Wiślanej. Na budowie wydobyto kilkanaście kilogramów bursztynu

05.04.2021 15:41
W związku z obecnie realizowanymi robotami budowlanymi związanymi z przekopem Mierzei Wiślanej wydobyto około 17 kg bursztynu - poinformowało w odpowiedzi na poselską interpelację Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Za tydzień otwarty zostanie kanał przez Mierzeję Wiślaną

10.09.2022 14:48
Za tydzień z udziałem najwyższych władz państwowych odbędzie się uroczyste otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną. Po ponad dwóch latach intensywnych prac niezależne przejście z Zalewu Wiślanego na Morze Bałtyckie jest gotowe.