Redakcja Polska

Rosyjski przemysł wojenny nie nadąża z uzupełnianiem zapasów amunicji

12.01.2023 12:48
Brak dostatecznych zdolności produkcyjnych rosyjskiego przemysłu wojennego uniemożliwia uzupełnianie na bieżąco arsenałów armii agresora, twierdzi Instytut Badań nad Wojną. Zdaniem analityków amerykańskiego think tanku braki w wyposażeniu mogą uniemożliwić rosyjskiej armii dokonywanie w tym roku postępów na froncie.
Brytyjski resort obrony: Rosję wstrzymują braki amunicji i kłopoty z logistyką
Brytyjski resort obrony: Rosję wstrzymują braki amunicji i kłopoty z logistykąVALENTYN OGIRENKO / Reuters / Forum

"Siły rosyjskie osiągnęły pewne sukcesy na początku inwazji w związku z szybszym wykorzystaniem żywej siły i z posiadanym potencjałem artyleryjskim. Niezdolność Kremla do zastąpienia utraconego personelu oraz zużytej amunicji może osłabić jego zdolność do prowadzenia trwałego konfliktu" - piszą autorzy codziennego raportu.

Według wcześniej publikowanych danych amerykańskiego wywiadu aktywność ostrzałów artyleryjskich spadła o 75 procent w stosunku do okresu najintensywniejszych ostrzałów. Wstrzymanie, prowadzonych od października, masowych ostrzałów rakietowych, zdaniem analityków - oprócz skuteczności ukraińskiej obrony przeciwlotniczej spowodowane jest również ograniczonymi możliwościami rosyjskiego przemysłu w uzupełnianiu magazynów.

Amerykańscy analitycy zwracają uwagę również na skuteczność ukraińskich ataków na rosyjskie arsenały broni położone w pobliżu linii frontu oraz celne uderzenia na rosyjskie linie logistyczne.


IAR/dad

Do Polski przybędą niemieccy żołnierze mający obsługiwać wyrzutnie Patriot. Jest zgoda władz

12.01.2023 09:49
Jest zgoda polskich władz na stacjonowanie w naszym kraju żołnierzy Bundeswehry mających obsługiwać system Patriot. Odpowiedni dokument w tej sprawie podpisał prezydent Andrzej Duda.

Tłumy na spotkaniu z Andrzejem Dudą na ulicach Lwowa. "To była owacja dla Polaków, nie dla mnie"

12.01.2023 10:53
To była owacja dla Polaków, nie dla mnie; to była owacja dla całego naszego społeczeństwa za serce, za otwartość - mówił w środę prezydent Andrzej Duda, komentując spotkanie z mieszkańcami Lwowa.