Redakcja Polska

Tłumy na spotkaniu z Andrzejem Dudą na ulicach Lwowa. "To była owacja dla Polaków, nie dla mnie"

12.01.2023 10:53
To była owacja dla Polaków, nie dla mnie; to była owacja dla całego naszego społeczeństwa za serce, za otwartość - mówił w środę prezydent Andrzej Duda, komentując spotkanie z mieszkańcami Lwowa.
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda we Lwowie. Relacja Wojciecha Jankowskiego [posłuchaj]
Prezydent Andrzej Duda witany przez mieszkańców Lwowa
Prezydent Andrzej Duda witany przez mieszkańców LwowaJakub Szymczuk/KPRP

Przywódcy Polski, Ukrainy i Litwy spotkali się we Lwowie na szczycie prezydentów Trójkąta Lubelskiego. Prezydent Duda podczas konferencji prasowej po powrocie do kraju został zapytany o spotkanie z mieszkańcami Lwowa, którzy żegnali go owacjami, a także o sondaż kijowskiego think tanku Centrum Nowej Europy, z którego wynika, że polski prezydent cieszy się największym zaufaniem obywateli Ukrainy spośród wszystkich zagranicznych przywódców.

Prezydent Duda odpowiedział, że to poparcie jest dla niego ważne, gdyż jest prezydentem wybranym przez naród i reprezentuje Polaków. - To była owacja dla Polaków, nie dla mnie. To była owacja dla całego naszego społeczeństwa za serce, za otwartość - podkreślił Andrzej Duda.

Jak mówił, Polacy mimo kryzysu i wielu trosk niosą pomoc Ukraińcom. - Nasi sąsiedzi Ukraińcy to widzą i wiedzą to. Ta serdeczność wobec prezydenta Polski, który - rozumiem - w ich oczach reprezentuje Polaków jest tego, mam nadzieję, dla wszystkich moich rodaków bardzo wzruszającym wyrazem - dodał prezydent.

Posłuchaj
00:52 12142234_1.mp3 Polska przekaże ukraińskiej armii czołgi Leopard. W grę wchodzi przekazanie około 10 sztuk tych produkowanych w Niemczech pojazdów. O decyzji polskich władz co do wsparcia Ukrainy Leopardami poinformował wczoraj, w trakcie wizyty we Lwowie prezydent Andrzej Duda. Dodał, że liczy na podobne gesty od innych sojuszników z NATO. Materiał Agnieszki Drąż

 

IAR/dad

Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard

11.01.2023 15:54
Prezydent Andrzej Duda zaapelował we Lwowie do krajów NATO o zwiększenie pomocy militarnej dla Ukrainy. Poinformował, że Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard, ale w koalicji z innymi krajami.

Wernisaż wystawy "Jesteśmy Polakami. Związek Polaków w Niemczech” w Instytucie Polskim w Berlinie

12.01.2023 09:42
W ramach wydarzeń organizowanych przez polskie placówki z okazji obchodów 100. rocznicy powołania Związku Polaków w Niemczech w czwartek w siedzibie Instytutu Polskiego w Berlinie, Ambasada RP razem z Instytutem Polskim organizuje publiczny wernisaż wystawy pt. "Jesteśmy Polakami. Związek Polaków w Niemczech”.

Do Polski przybędą niemieccy żołnierze mający obsługiwać wyrzutnie Patriot. Jest zgoda władz

12.01.2023 09:49
Jest zgoda polskich władz na stacjonowanie w naszym kraju żołnierzy Bundeswehry mających obsługiwać system Patriot. Odpowiedni dokument w tej sprawie podpisał prezydent Andrzej Duda.