Redakcja Polska

"Financial Times": niedobór prochu i materiałów wybuchowych zagraża wysiłkom UE na rzecz zwiększenia produkcji pocisków dla Ukrainy

19.03.2023 16:49
Państwa członkowskie UE, które produkują amunicję borykają się z niedoborem prochu strzelniczego, materiałów wybuchowych i trotylu, co zagraża realizacji planu zwiększenia dostaw amunicji dla Ukrainy, donosi w niedzielę "Financial Times".
Walki na wschodzie Ukrainy. Ukraińskie wojska informują o kolejnych udanych atakach na rosyjskie pozycje
Walki na wschodzie Ukrainy. Ukraińskie wojska informują o kolejnych udanych atakach na rosyjskie pozycjeŹródło: Facebook/Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Rosyjska inwazja na pełną skalę sprawiła, że europejski przemysł obronny nie jest w stanie szybko zrealizować oczekiwanych zamówień UE dla Ukrainy. Według "Financial Times" niedobory materiałów wybuchowych i zdolności produkcyjne mogą utrudnić dostawy amunicji do Ukrainy, w tym pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm.

"Głównym problemem jest to, że europejski przemysł obronny nie jest w stanie prowadzić produkcji wojskowej na dużą skalę” – powiedział gazecie anonimowy niemiecki urzędnik.

Jeden z największych europejskich producentów materiałów wybuchowych, państwowy czeski producent Explosia, powiedział "Financial Times", że jego linia produkcyjna prochu strzelniczego używanego w nabojach 155 mm "pracuje na pełnych obrotach" i nie zostanie zwiększona do 2026 roku.

Fabrica Municiones de Granada (FMG), słowacko-hiszpański producent dział kal. 155 mm, powiedział, że koszt podstawowych materiałów "podwoił się, a w niektórych przypadkach potroił". FMG nie planuje zwiększania mocy produkcyjnych, pisze gazeta.

Według ukraińskiego ministra obrony Ukraina wystrzeliwuje miesięcznie średnio 110 000 pocisków kal. 155 mm, co stanowi jedną czwartą ilości używanej przez Rosję. Minister zaapelował na początku marca do UE o dostarczanie Ukrainie 250 000 pocisków artyleryjskich miesięcznie, aby złagodzić krytyczny niedobór, który ogranicza postęp ukraińskiej armii na polu bitwy.


PAP/dad

Wyróżnienie Towarzystwa Jana Karskiego dla prezesa Międzynarodowego Trybunału Karnego

19.03.2023 10:32
Profesor Piotr Hofmański, prezes Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, zostaje uhonorowany Medalem 75-lecia Misji Jana Karskiego za bezkompromisowe stanie na straży międzynarodowego porządku prawnego - poinformowało w sobotę Towarzystwo Jana Karskiego.

Poszukiwany listem gończym Putin miał odwiedzić okupowane regiony Ukrainy

19.03.2023 12:10
Poszukiwany międzynarodowym listem gończym prezydent Rosji Władimir Putin pojawił się okupowanych przez Rosję regionach Ukrainy. Według kremlowskich służb, dyktator był na Krymie i w Mariupolu. Rosyjscy internauci napisali, że potwierdzają się tezy stawiane przez autorów kryminałów, iż "przestępca prędzej, czy później pojawia się na miejscu zbrodni".

Polscy wolontariusze ranni na Ukrainie. W poniedziałek decyzja ws. ich transportu do Polski

19.03.2023 14:20
- W poniedziałek medycy z Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej będą rozmawiać z lekarzami w Dnieprze ws. rannych wolontariuszy. Wtedy też zapadnie decyzja o ich ewentualnym transporcie do Polski - poinformował minister w KPRM Michał Dworczyk.