Polskie Radio
Section05
Międzynarodowy Trybunał Karny

"Po Prostu Wschód": nakazy aresztowania najwyższych rangą rosyjskich urzędników wojskowych

Tematem kolejnego wydania audycji Piotra Pogorzelskiego było między innymi wydanie przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazów aresztowania byłego ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu i szefa sztabu generalnego Walerija Gierasimowa. Gośćmi byli: redaktor Gazety Wyborczej Wacław Radziwinowicz oraz Piotr Wysocki, artysta multimedialny i reżyser filmu Obczyzna o uchodźcach z Inguszetii w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Pogorzelski Siergiej Szojgu wojna na Ukrainie islam areszt

Wniosek o nakaz aresztowania dla polityków Izraela i liderów Hamasu. Ekspertka studzi emocje

Główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego stwierdził, że Izrael i Hamas popełniły zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości. - Będę brutalnie szczera, tak naprawdę to nic nie znaczy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Joanna Siekiera, prawnik międzynarodowy, doradca NATO, fellow przy Uniwersytecie Amerykańskiej Piechoty Morskiej.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Izrael Palestyna Hamas Strefa Gazy Joanna Siekiera Maciej Gaca Andrzej Kiński

Putin odwiedza Bliski Wschód. To jego trzecia wizyta zagraniczna od nakazu aresztowania MTK

Trwa wizyta Władimira Putina na Bliskim Wschodzie - obejmuje Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabię Saudyjską. Komentatorzy zwracają uwagę na to, że rosyjski dyktator próbuje umocnić międzynarodową pozycję Rosji, co jest trudne, biorąc pod uwagę izolację ze strony państw zachodnich i nakaz aresztowany wydany przez prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Zjednoczone Emiraty Arabskie Arabia Saudyjska Władimir Putin Rosja Haga

Udział Łukaszenki w zbrodniach wojennych. Łatuszka: przekazałem do Międzynarodowego Trybunału Karnego nowe dowody

- We wtorek przekazałem do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze nowe dowody potwierdzające udział Aleksandra Łukaszenki i jego wspólników w zbrodniach wojennych; ubiegamy się o wydanie nakazu aresztowania dla dyktatora - powiedział b. ambasador Białorusi w Polsce Paweł Łatuszka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Bialoruś Paweł Łatuszka dyplomacja polityka Aleksander Łukaszenka zbrodnie wojenne wojna 2023 wojna na Ukrainie dzieci

NASZ WYWIAD Nowa fala zbrodniczych działań reżimu Łukaszenki. Raport: ten rodzaj tortur może podlegać trybunałowi w Hadze

Zbrodnia wymuszonego zniknięcia, przetrzymywania w więzieniu w całkowitej izolacji, lub incomunicado, czyli z blokadą wszelkiej komunikacji na długie miesiące, połączona z innymi formami tortur i szykan, jest popełniana systemowo przez reżim białoruski wobec setek, tysięcy osób, w tym także polskiego dziennikarza i działacza Andrzeja Poczobuta. Wielu więźniów, wobec których jest stosowana ta praktyka, ma poważne problemy ze zdrowiem. Autorzy nowego raportu iSANS wzywają do pilnej reakcji, dodając, że to sprawa życia i śmierci. Wskazują, że należy wszcząć dochodzenie w sprawie zbrodni wymuszonego zniknięcia przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze, i jest to obecnie jedno z najskuteczniejszych działań, które można podjąć, by pomóc więźniom.
Zobacz więcej na temat:  represje więźniowie polityczni reżim Białoruś Aleksander Łukaszenka prawa człowieka kolonia karna komunizm ŚWIAT Mikoła Statkiewicz Andrzej Poczobut prawo

Kanada nakłada sankcje na Rosję. Kara za prześladowania przedstawicieli opozycji

Kanada nałożyła nowe sankcje na Rosję. Objęła nimi 15 osób i trzy podmioty zaangażowane w prześladowania przedstawicieli opozycji, m.in. Władimira Kara-Murzy i Aleksieja Nawalnego - poinformowała w piątek szefowa kanadyjskiej dyplomacji Melanie Joly.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Kanada sankcje Ottawa prawa człowieka więźniowie polityczni reżim Wielka Brytania dziennikarze media Guardian BBC Kreml Władimir Putin Rosja represje

MTK wyda kolejny nakaz aresztowania Putina? Chodzi o zbrodnie popełnione przez Grupę Wagnera

Głos Ameryki w czwartek poinformował, powołując się na prezesa Międzynarodowego Trybunału Karnego Piotra Hofmańskiego, że MTK może wydać kolejny nakaz aresztowania Władimira Putina - w związku ze zbrodniami wojennymi popełnianymi przez Grupę Wagnera.  
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 Rosja Władimir Putin Kreml Grupa Wagnera zbrodnie wojenne

Deportacja dzieci przez Rosjan. Ukraińska RPO: indoktrynują je, aby walczyły przeciwko swojej ojczyźnie

- Rosjanie mają zaplanowaną od dawna politykę rusyfikacji ukraińskiego narodu, w szczególności dzieci. Polityka ta zakłada albo zabicie tych dzieci, okaleczanie ich i złamanie psychiczne na terytorium Ukrainy, albo wykradzenie ich i zwiększenie ich kosztem liczebności własnego narodu - opowiada Daria Herasymczuk, ukraińska rzecznik praw dziecka i doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 dzieci Rosja zbrodnie wojenne Władimir Putin Kreml

Rosjanie wywożą dzieci z Ukrainy. Ukraińska RPO: indoktrynują je, aby walczyły przeciwko swojej ojczyźnie

- Rosjanie mają zaplanowaną od dawna politykę rusyfikacji ukraińskiego narodu, w szczególności dzieci. Polityka ta zakłada albo zabicie tych dzieci, okaleczanie ich i złamanie psychiczne na terytorium Ukrainy, albo wykradzenie ich i zwiększenie ich kosztem liczebności własnego narodu - opowiada Daria Herasymczuk, ukraińska rzecznik praw dziecka i doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Zobacz więcej na temat:  Europa Ukraina wojna na Ukrainie dzieci Rosja zbrodnie wojenne Władimir Putin Kreml

Rosyjskie zbrodnie wojenne. Media: Joe Biden zdecydował o przekazaniu dowodów do MTK

Prezydent USA Joe Biden polecił w ostatnich dniach swojej administracji rozpoczęcie dzielenia się zgromadzonymi dowodami na temat rosyjskich zbrodni wojennych z Międzynarodowym Trybunałem Karnym - podał w środę "New York Times". Według dziennika, dotychczas współpraca z MTK była blokowana przez Pentagon.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone Joe Biden Pentagon wojna na Ukrainie wojna 2023

Główny prokurator MTK na liście poszukiwanych w Rosji. "To niedopuszczalne środki"

Zgromadzenie Państw-Stron Statutu Rzymskiego, na podstawie którego działa Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK), wyraziło w sobotę zaniepokojenie i oburzenie wpisaniem przez Rosję na listę osób poszukiwanych głównego prokuratora MTK Karima Khana. Federacja Rosyjska podjęła tę decyzję w związku z nakazem aresztowania Władimira Putina wydanym przez MTK w marcu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Haga