Redakcja Polska

Polska na czwartym miejscu w NATO jeśli chodzi o wydatki na obronę

21.03.2023 16:03
Polska jest na czwartym miejscu jeśli chodzi o wydatki na obronę i spełnia wymagane dwa procent PKB. Tak wynika z opublikowanego raportu dotyczącego działalności Sojuszu w ubiegłym roku.
Audio
  • Polska jest na czwartym miejscu jeśli chodzi o wydatki na obronę i spełnia wymagane dwa procent PKB. O szczegółach Beata Płomecka (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneshutterstock.com/Alexandros Michailidis

Najwięcej, bo ponad 3 procent PKB, przeznaczają Grecja i USA. Następnie są Litwa, Polska, Wielka Brytania, Estonia i Łotwa. Sekretarz generalny NATO, komentujące te dane podkreślił, że kraje członkowskie zwiększają wydatki na obronę od 2014 roku, ale powinny to robić szybciej.

- Nie ma wątpliwości, że powinniśmy zrobić więcej i szybciej. Tempo zwiększania wydatków obronnych nie jest odpowiednio szybkie. W bardziej niebezpiecznym świecie, w którym żyjemy, powinniśmy inwestować w obronę więcej - powiedział szef NATO.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: NATO wojna na Ukrainie

Eksplozje na okupowanym Krymie. Ukraiński resort obrony: zniszczono rosyjskie rakiety Kalibr

21.03.2023 15:21
Ministerstwo obrony Ukrainy poinformowało w poniedziałek, że eksplozja w mieście Dżankoi na okupowanym Krymie zniszczyła podczas tranzytu kolejowego rosyjskie pociski Kalibr - podał Reuters

Garnizon armii USA w Polsce. Ekspert PISM: Amerykanie planują trwałe zaangażowanie

21.03.2023 15:42
- Znaczenie nowo powstającego garnizonu US Army w Polsce jest przede wszystkim symboliczne, ale ma i wymiar praktyczny - ocenił Artur Kacprzyk, specjalista z zakresu bezpieczeństwa międzynarodowego z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. - Stała obecność wojsk USA w Polsce wskazuje, że Amerykanie planują trwałe zaangażowanie w regionie - podkreślił.