Redakcja Polska

Nie będzie na razie likwidacji zmiany czasu w UE mimo apeli Europejczyków

26.03.2023 14:56
Tej nocy przestawiliśmy zegarki i spaliśmy o godzinę krócej przechodząc na czas letni. W Unii Europejskiej kilka lat temu przetoczyła się dyskusja o likwidacji zmiany czasu dwa razy w roku, ale na razie nie ma na to szans.
Audio
  • Nie będzie na razie likwidacji zmiany czasu w UE mimo apeli Europejczyków. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
W ten weekend przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni i śpimy godzinę krócej
W ten weekend przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni i śpimy godzinę krócejgmstockstudio/shutterstock

Za szybką rezygnacją z dwukrotnego przestawiania zegarków w ciągu roku opowiedzieli się tłumnie Europejczycy. Propozycję Komisji Europejskiej w tej sprawie poparł Europarlament, a 2021 rok miał być ostatnim, w którym zmieniamy czas. Argumentowano, że takie zmiany są zbyt kosztowne i uciążliwe nie tylko dla obywateli, ale i firm. Jednak prace nad likwidacją zmiany czasu utknęły w miejscu. - Nie mamy żadnych nowych informacji - odpowiada rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer pytany na jakim etapie są prace.

Od kilku lat Komisja powtarza, że piłka jest po stronie państw członkowskich, a te nie mogą się porozumieć jaką strefę wybrać. Większość państw deklarowała chęć przyjęcia czasu letniego, państwa nordyckie wolały pozostać przy czasie zimowym, a państwa na południu Europy nie chciały niczego zmieniać.


IAR/dad

W Warszawie zawisł ogromny bilboard w obronie JP II. Jego mniejszy duplikat pojawił się w Gdańsku

26.03.2023 12:50

Szturm terytorialsów z rangersami. Pierwszy w Polsce Urban Course z udziałem brytyjskich komandosów

26.03.2023 12:57

Litewski minister obrony: Rosja chce zastraszyć kraje wspierające Ukrainę

26.03.2023 13:03
Rosja chce zastraszyć kraje wspierające Ukrainę - napisał w sieciach społecznościowych litewski minister obrony Arvydas Anuszauskas. Odniósł się w ten sposób do słów Władimira Putina, który wczoraj ogłosił, że do 1 lipca Rosja umieści na Białorusi taktyczną broń jądrową.