Polskie Radio
Section05
zmiana czasu

Zegary, pieniądze i władza. Skąd wzięła się zmiana czasu?

W ostatnią niedzielę października znów zostanie odwołany czas letni. Przestawimy zegarki o jedną godzinę wstecz, w związku z czym pośpimy dłużej. Zapłacimy za tę przyjemność wiosną, kiedy z kolei w nocy zabiorą nam jedną godzinę. Ale kto ją zabierze? I kto wymyślił, żeby ją zabrać?
Zobacz więcej na temat:  czas zmiana czasu kalendarz HISTORIA historia Polski PRL I wojna światowa II wojna światowa Rosja Niemcy USA Unia Europejska zegar zegary zegarek

Zmiana czasu na kolei. PKP Intercity: w nocy z soboty na niedzielę około godzinny postój na najbliższej stacji

13 pociągów PKP Intercity kursujących w nocy z soboty na niedzielę zatrzyma się na około godzinny postój na najbliższej stacji przed wyruszeniem w dalszą trasę - poinformowała spółka. Przewoźnik zapowiada też dodatkowe miejsca w pociągach na Wszystkich Świętych.
Zobacz więcej na temat:  zmiana czasu kolej pociągi GOSPODARKA transport społeczeństwo POLSKA infrastruktura

"Pociąg tak naprawdę się nie spóźnia". Adam Karpiński o zmianie czasu

- Zmiana czasu powoduje pewnego rodzaju perturbacje, chociażby w transporcie. Okazuje się, że pociąg tak naprawdę się nie spóźnia, choć przyjeżdża na stację godzinę później - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Adam Karpiński z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa zmiana czasu Unia Europejska Komisja Europejska Polska w Unii Europejskiej społeczeństwo transport publiczny

Zmiana czasu z letniego na zimowy. Czy nastąpi ostatni raz?

Zmianę czasu reguluje obowiązująca dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.: "Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października". Niemal dwie dekady później na horyzoncie pojawiła się wizja rezygnacji z tego ustalenia, bowiem we wrześniu 2018 roku Komisja Europejska złożyła wniosek w sprawie zniesienia sezonowych zmian czasu. Jakie zapisy obowiązują obecnie?
Zobacz więcej na temat:  zmiana czasu społeczeństwo zegary czas czas pracy POLSKA prawo zegar Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej zegarek

Nadchodzi zmiana czasu z letniego na zimowy. Sprawdź, jak wpływa na nasz organizm

Już za kilka dni przestawimy zegarki - lub przestawią się one automatycznie - o jedną godzinę wstecz. W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy. 31 października nad ranem wskazówki zegarów cofniemy z godz. 3.00 na godz. 2.00. Do czasu letniego wrócimy w marcu przyszłego roku.
Zobacz więcej na temat:  zmiana czasu społeczeństwo zegary czas czas pracy POLSKA zdrowie zegar zegarek

W nocy z soboty na niedzielę wracamy do czasu letniego. Uwaga na zmiany na kolei

- W nocy z 27 na 28 marca zmieniamy czas z zimowego na letni - pośpimy przez to o godzinę krócej. W niedzielę nad ranem wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00. Zmiana czasu wiąże się z wdrożeniem specjalnego rozkładu jazdy, który nie wpłynie jednak na czas przejazdu pociągów - zapewnia PKP Intercity. Komisja Europejska zabiega o wycofanie się ze zmian czasu, chciała aby w tym roku była to ostatnia zmiana.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zmiana czasu kolej PKP PKP Intercity