Redakcja Polska

Polskie firmy już odbudowują Ukrainę

05.04.2023 13:54
Wizyta prezydenta Zełenskiego będzie dotyczyć m.in. powojennej odbudowy jego kraju. Kontrakty jednak już są realizowane, a polskie firmy wiedzą, jak je znaleźć – wskazuje w środę "Puls Biznesu".
Dynamicznie rośnie liczba polskich przedsiębiorców zgłaszających się do Centrum Doradczo-Biznesowego Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej w poszukiwaniu partnerów i odbiorców na Ukrainie
Dynamicznie rośnie liczba polskich przedsiębiorców zgłaszających się do Centrum Doradczo-Biznesowego Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej w poszukiwaniu partnerów i odbiorców na Ukrainie Shutterstock/Ingus Kruklitis

"Środowa wizyta Wołodymyra i Ołeny Zełenskich w Polsce, zgodnie z zapowiedziami Kancelarii Prezydenta, będzie dotyczyć: wsparcia dla Ukrainy, szczytu NATO w Wilnie, traktatu o dobrym sąsiedztwie, a także gospodarki i odbudowy Ukrainy" – przypomniano w "PB".

Dodano, że "choć na program odbudowy, którego koszty liczone są w setkach miliardów dolarów, trzeba poczekać do zakończenia wojny, kontrakty już można zdobywać – trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać".

Potrzeby są ogromne

"Potrzeby Ukrainy są ogromne, bo oprócz odtworzenia zniszczonej infrastruktury trzeba będzie zapełnić luki w gospodarce. Nie działa jedna piąta ukraińskich przedsiębiorstw, ubyło 5 mln pracowników, a zdolności wytwórcze kraju spadły o 30-40 proc." – podał "PB".

Przekazał, że według ostatniego raportu Banku Światowego całkowita odbudowa Ukrainy będzie kosztowała 411 mld dol. "Szkody wojenne sięgają 135 mld dol." – napisano.

W artykule wskazano, że "naprawa wojennych zniszczeń odbywa się na bieżąco". "Według informacji „PB” Drogbud zdobył już kilka zleceń na odbudowę dróg, a Unibep wygrał przetarg na modernizację przejść granicznych po stronie ukraińskiej. Będzie ona finansowana z kredytu od polskiego rządu" – czytamy w gazecie.


PAP/dad


Polska dla Ukrainy najbliższym sojusznikiem. Prof. Domański: traktowana wręcz jak brat

05.04.2023 10:49
Prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu bardzo zależy na podkreślaniu więzi i bliskości między naszymi krajami. Jego wizyta to kolejny gest pokazujący, że Polska jest traktowana przez Ukrainę jako najbliższy sojusznik, wręcz jako brat - powiedział socjolog PAN prof. Henryk Domański.

Muzeum Chopina w Warszawie wkrótce ponownie – po remoncie - zaprosi zwiedzających

05.04.2023 11:22
W najbliższym czasie muzeum planuje cykliczny pokaz listów polskiego kompozytora – to największa kolekcja korespondencji Chopina w tej części Europy. Będzie też można zobaczyć rękopisy muzyczne Fryderyka.

Paweł Jabłoński o ukraińskim zbożu: będziemy zwracali się do Ukrainy o kontrole eksporterów

05.04.2023 12:15
Będziemy zwracali się do strony ukraińskiej o dodatkowe kontrole tych, którzy deklarują zakup zboża na eksport; chodzi o to, by nie było ono potem wprowadzane na rynek polski - zapowiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński pytany na portalu gazeta.pl o problem z ukraińskim zbożem.