Redakcja Polska

Ostrawa gości górników z Czech, Polski i Słowacji

09.09.2023 13:00
W położonym na granicy Śląska i Moraw mieście odbywa się "Fajront", czyli coroczne spotkanie miast i gmin górniczych.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneironwas/Shutterstock

Przed południem w ostrawskiej Katedrze Boskiego Zbawiciela odbędzie się uroczysta msza święta. Po niej przez centrum miasta przejdzie parada, w której weźmie udział około ośmiuset górników z ponad sześćdziesięciu organizacji i stowarzyszeń działających w Czechach, Polsce i na Słowacji. Przemarsz zakończy się na Zamku Śląskoostrawskim, gdzie do późnego wieczora przewidziano program kulturalny, w tym koncerty, spektakle i dyskusje. 

W związku z imprezą miasto wydało publikację "Górnicza historia w albumach rodzinnych" z niepublikowanymi wcześniej fotografiami. W Nowym Ratuszu otwarto wystawę "Górnicza Ostrawa". Specjalny program przygotowały ostrawskie muzea.

Spotkania miast i gmin górniczych odbywają się od 1997 roku, a Ostrawa jest ich gospodarzem po raz trzeci. Węgiel w tym mieście zaczęto wydobywać pod koniec XVIII wieku. Pod ziemię zjeżdżały kolejne pokolenia górników; hawierza miała w swojej rodzinie większość ostrawian. Ostatnią ostrawską kopalnię zamknięto w 1994 roku.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: górnictwo Czechy Słowacja

Związkowiec z kopalni Turów: szykujemy się do wyjazdu do Luksemburga

23.09.2021 11:29
Przygotowujemy się do wyjazdu do Luksemburga do siedziby TSUE, a w przypadku pogorszenia się sytuacji zablokujemy autostradę A4 – powiedział w środę przewodniczący organizacji związkowej NSZZ Solidarność Kopalni Węgla Brunatnego Turów Wojciech Ilnicki.

Węgla nie zabraknie. Jacek Sasin: polskie kopalnie mogą zwiększyć wydobycie

20.05.2022 10:46
- W kontekście kryzysu energetycznego, zakazu importu węgla z Rosji, polskie kopalnie mogą zwiększyć wydobycie o 1 do 2 mln ton węgla - ocenił wicepremier Jacek Sasin. Przyznał jednocześnie, że nie jest to proste, gdyż wymaga to czasu, inwestycji i nakładów.