Redakcja Polska

Ministerstwo Rozwoju zachęca polskie firmy do współpracy z NATO

21.11.2023 15:30
Ministerstwo Rozwoju i Technologii zachęca polskie firmy do nawiązania współpracy z NATO. W siedzibie resortu odbywa się konferencja "Polish Industry Day 2023" poświęcona tematowi realizacji zamówień dla poszczególnych agencji Sojuszu Północnoatlantyckiego.
NATO dyskutuje o rozwoju w Europie środkowo-wschodniej
NATO dyskutuje o rozwoju w Europie środkowo-wschodniejShutterstock/Drop of Light

Artur Dąbkowski, naczelnik wydziału międzynarodowych organizacji i zamówień publicznych w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, powiedział, że polscy przedsiębiorcy realizują kontrakty cywilne dla NATO głównie w branży IT, logistyce, doradztwie i budownictwie. Dodał, że to okazja do zdobycia unikalnego doświadczenia dla firmy. - Rozmawiamy o zamówieniach dla potężnej organizacji międzynarodowej, a to dla przedsiębiorcy oznacza bezpieczeństwo transakcji, prestiż czy możliwość nawiązania współpracy z partnerami zagranicznymi - mówił Artur Dąbkowski.

Zgodnie z krajowymi przepisami Ministerstwo Rozwoju jest resortem odpowiedzialnym za rozpowszechnianie informacji na temat możliwości nawiązania współpracy biznesowej z NATO i potwierdzania zdolności danego przedsiębiorcy do udziału w przetargach agencji sojuszu.

Artur Dąbkowski wyjaśnił, że strona internetowa Ministerstwa Rozwoju i Technologii jest właściwym miejscem do znalezienie informacji o szczegółach współpracy z NATO. Należy wejść w zakładkę „Międzynarodowe zamówienia publiczne”. W razie dodatkowych pytań ze strony przedsiębiorców w kwestii realizacji zamówień dla NATO istnieje również możliwość bezpośredniego kontaktu z pracownikami Ministerstwa Rozwoju.

Wartość zamówień zrealizowanych przez przedsiębiorstwa z krajów należących do NATO dla jednej z agencji sojuszu w 2022 roku wyniosła 520 milionów euro, czyli ponad dwa miliardy złotych. Najwięcej kontraktów, bo aż 30 procent zrealizowały firmy belgijskie, następnie amerykańskie i brytyjskie. Polska pod względem ilości zamówień zajęła ósme miejsce i znalazła się przed takimi krajami jak Włochy, Norwegia i Hiszpania. Polskie firmy zrealizowały wówczas zamówienia o wartości ponad 15 milionów euro.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: NATO gospodarka polska

Jest zgoda KE na 5 mld euro zaliczki dla Polski ze zmienionego Krajowego Planu Odbudowy

21.11.2023 11:35
Jest zgoda Komisji Europejskiej na 5 miliardów euro zaliczki dla Polski z unijnego programu wspierającego politykę energetyczną, wchodzącego w skład Krajowego Planu Odbudowy. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła nieoficjalnie, że zakończyła się procedura pisemna zatwierdzająca przyznanie zaliczki. Dziś po południu oficjalnie ogłosi to Komisja Europejska po spotkaniu w Strasburgu unijnych komisarzy.

Rosja zaczęła nabór najemników do oddziałów w Afryce. Zastąpią tam Grupę Wagnera

21.11.2023 13:44
Ministerstwo obrony Rosji zaczęło nabór do oddziałów, które będą rozmieszczone w Afryce i zastąpią niegdyś działających tam najemników z Grupy Wagnera - podał w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Niezależni eksperci i władze Ukrainy ostrzegają przed napaścią Rosji na kraje NATO

21.11.2023 14:48
Rosja przygotowuje się do napaści na kolejny kraj - alarmują niezależni eksperci. Część analityków wojskowych z Niemiec, Ukrainy i Szwecji wskazuje jako potencjalny cel ataku moskiewskiego reżimu jeden z krajów aspirujących do Sojuszu Północnoatlantyckiego. W ich ocenie, w następnej kolejności Rosja miałaby napaść bezpośrednio na kraj członkowski NATO.