Redakcja Polska

Białoruskie firmy i zakłady produkują celowniki dla rosyjskich wojsk pancernych i FSB

10.06.2024 13:39
33 białoruskie firmy i zakłady remontują, modernizują i produkują celowniki dla rosyjskich wojsk pancernych i oddziałów specjalnych FSB. Białoruska grupa monitoringu Bieł Pol opublikowała rezultaty swojego dochodzenia na temat poparcia przez reżim Aleksandra Łukaszenki rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Czołg T-72B3 - między innymi do takich maszyn mogą trafiać białoruskie celowniki
Czołg T-72B3 - między innymi do takich maszyn mogą trafiać białoruskie celowniki Źródło: shutterstock

Analitycy grupy ujawnili, że rosyjskich wojsk pancernych pracują 33 firmy, w tym fabryka silników w Mińsku, fabryka "Diaprojektor" w Rohaczewie, fabryka "Swiet" w Żłobinie oraz inne, znajdujące się w różnych regionach Białorusi. Zleceniodawcą jest Główny zarząd samochodowo-pancerny ministerstwa obrony Federacji Rosyjskiej. Znaczna część celowników, wyprodukowanych przez białoruskich wytwórców, jest wysyłana do znanego w całym świecie rosyjskiego producenta broni pancernej - fabryki "Uralwagonzawod".

Dzięki zleceniom rosyjskim inżynierowie i pracownicy białoruskich zakładów dużo zarabiają, co sprzyja złagodzeniu napięcia społecznego i stabilizacji reżimu Łukaszenki. Produkcja sprzętu wojskowego jest jednak naruszeniem sankcji międzynarodowych, nałożonych na Rosję i Białoruś. Świadczy też o udziale reżimu białoruskiego w wojnie przeciwko Ukrainie po stronie Moskwy.


IAR/dad

Białoruś - kraj ostrego rygoru

09.06.2024 18:00
W ostatni wtorek w białoruskim Mohylewie odbyło się forum mediów państwowych z udziałem samozwańczego prezydenta Łukaszenki. Jego wypowiedzi o działalności mediów kontrolowanych przez państwo (inne zostały na Białorusi całkowicie zniszczone), należy rozumieć jako programową deklarację władzy wobec społeczeństwa na rok przed kolejnymi wyborami prezydenckimi.

Szef MSZ Ukrainy: szczyt pokojowy w Szwajcarii wywołuje histerię w Rosji

09.06.2024 10:00
- Planowany w dniach 15-16 czerwca szczyt pokojowy w Szwajcarii wywołuje histerię Rosji – oświadczył minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w opublikowanym w sobotę wywiadzie dla państwowej agencji Ukrinform.

Drony wywiadu wojskowego HUR zaatakowały rosyjskie lotnisko w Północnej Osetii

09.06.2024 12:00
Drony ukraińskiego wywiadu wojskowego HUR zaatakowały rosyjskie lotnisko wojskowe w Północnej Osetii, skąd wylatują samoloty, wykorzystywane do uderzeń w cele w Ukrainie – poinformowały w sobotę media w tym kraju z powołaniem na źródła w HUR.

Ukraiński wywiad wojskowy: po raz pierwszy został zniszczony rosyjski najnowocześniejszy myśliwiec Su-57

09.06.2024 14:00
W Rosji po raz pierwszy został zniszczony najnowocześniejszy myśliwiec Su-57. Rosyjski samolot wielozadaniowy trafiono na terenie lotniska Achtubińsk w obwodzie astrachańskim. O zdarzeniu informuje w komunikacie służba prasowa wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy.