Redakcja Polska

Bank Światowy przekaże Ukrainie 530 milionów dolarów dodatkowego wsparcia

01.10.2022 09:32
Bank Światowy przekaże Ukrainie 530 milionów dolarów dodatkowego wsparcia. W opublikowanym przez bank oświadczeniu poinformowano, że łączna suma pomocy finansowej przekazanej przez tę instytucję wyniesie 13 miliardów dolarów.
Bank Światowy przekaże 1,49 miliarda dolarów nowych funduszy dla Ukrainy
Bank Światowy przekaże 1,49 miliarda dolarów nowych funduszy dla UkrainyKristi Blokhin / Shutterstock.com

Przekazane przez Bank Światowy dodatkowe fundusze mają być udzielone w formie gwarancji kredytowych odpowiednio 500 milionów dolarów od Wielkiej Brytanii i 30 milionów od Danii. Według najnowszych analiz ekspertów z Banku Światowego - koszt długoterminowej odbudowy Ukrainy po rosyjskiej inwazji wyniesie około 100 miliardów dolarów.

Również prezyent Joe Biden podpisał w piątek ustawę o prowizorium budżetowym zapewniającą finansowanie rządu federalnego i jego agend do 16 grudnia br - poinformował Biały Dom.. Ustawa zawiera także dodatkowe środki na pomoc dla Ukrainy, w tym na pomoc wojskową, w wysokości 12,3 mld dolarów.

Wcześniej ustawę uchwaliły obie izby amerykańskiego Kongresu - Senat i Izba Reprezentantów.

Prowizorium ma przedłużyć finansowanie działalności administracji federalnej do 16 grudnia, a także przeznacza dodatkowe środki na pomoc Ukrainie. 

Opiewający na 12,3 mld dolarów pakiet na wydatki związane z wojną na Ukrainie zakłada przeznaczenie 3 mld na zakup broni dla Ukrainy, 1,5 mld na dalsze dostawy amerykańskiej broni, 0,5 mld na produkcję amunicji i innych kluczowych elementów uzbrojenia, 2,8 mld na wsparcie obecności żołnierzy USA w regionie oraz 4,5 mld na bezpośrednią pomoc finansową dla rządu w Kijowie.

Dodatkowo ustawa przewiduje 35 mln dolarów na "przygotowania i odpowiedź na potencjalne nuklearne i radiologiczne incydenty na Ukrainie". Ustawa upoważnia ponadto prezydenta USA do przekazania Ukrainie broni z amerykańskich arsenałów o wartości 3,7 mld dolarów.

Jest to trzeci taki pakiet przygotowany przez Kongres od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na pełną skalę; wartość dwóch poprzednich przekraczała łącznie 50 mld dolarów. 

Aby uniknąć tzw. shutdownu, czyli zatrzymania funkcjonowania większości rządowych instytucji, prezydent Biden musiał podpisać ustawę przed północą w piątek, kiedy kończy się obecny rok fiskalny. 

IAR/PAP/ks

Stany Zjednoczone przekażą Polsce niemal 290 mln dolarów na obronność

29.09.2022 17:39
Prawie 290 milionów dolarów na rzecz wsparcia militarnego Polski przekażą Stany Zjednoczone w ramach projektu Foreign Military Financing. Jak podaje ambasada USA w Polsce, Kongres zatwierdził przyznanie naszemu krajowi środków w wysokości około 288 milionów 600 tysięcy dolarów. Deklaracja wsparcia ze strony USA padła z ust sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena 8 września w Kijowie.

Szymon Szynkowski vel Sęk: reakcją na pseudoreferenda powinna być jeszcze większa pomoc dla Ukrainy

30.09.2022 08:52
Jak skomentował wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, reakcją na pseudoreferenda powinna być jeszcze większa i szybsza pomoc dla Ukrainy, w tym przede wszystkim wsparcie militarne. - Chcielibyśmy, żeby wszyscy byli zaangażowanie w pomoc tak jak USA, Polska i kraje bałtyckie - podkreślił.