Polskie Radio
Section05
bank światowy

"Po pandemii ubóstwo będzie większe". Prof. Konrad Raczkowski komentuje raport Banku Światowego

- Na pewno Bank Światowy słusznie bije na alarm. Czy po pandemii ubóstwo się zmniejszy? Wręcz przeciwnie. Ubóstwo prawdopodobnie będzie większe - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Konrad Raczkowski (ekonomista, dyrektor Centrum Gospodarki Światowej UKSW, były wiceminister finansów).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo stopy procentowe GOSPODARKA pieniądze bank światowy pandemia ŚWIAT

ONZ i Bank Światowy biją na alarm. Pandemia pogłębiła globalne ubóstwo

14 listopada obchodzony jest przez Kościół katolicki jako Światowy Dzień Ubogich. Ponad 700 milionów ludzi, czyli 10 proc. światowej populacji, żyje w skrajnym ubóstwie. Z powodu pandemii COVID-19 około 97 milionów ludzi więcej żyje za mniej niż 1,90 dolara dziennie - alarmuje Bank Światowy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA COVID-19 Kościół pomoc społeczna bezrobocie bank światowy ONZ UNICEF WHO

ANALIZA Raport Banku Światowego. Szybki wzrost gospodarczy, ale też wiele źródeł ryzyka

W 2021 r. gospodarka światowa ma się rozwijać w tempie 5,6 proc., czyli najszybciej od 80 lat. Ożywienie to jest nierównomierne i w dużej mierze odzwierciedla gwałtowny rozwój w niektórych głównych gospodarkach. Na wielu rynkach wschodzących i w gospodarkach rozwijających się przeszkody zw. ze szczepieniami nadal wpływają na aktywność. Prześwietlamy raport Banku Światowego o perspektywach wzrostu gospodarczego po pandemii.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bank światowy raport wzrost gospodarczy

Nowe prognozy Banku Światowego: wzrost globalnej gospodarki w 2021 r. wyniesie 1,6 albo 4 proc.

Bank Światowy przedstawił nowe scenariusze gospodarcze dla świata i jego poszczególnych regionów. W raporcie na temat perspektyw światowego rozwoju przewiduje, że w 2021 roku wzrost globalnej gospodarki wyniesie 4 proc. Jeśli jednak nasili się pandemia koronawirusa, to może on wynieść tylko 1,6 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bank światowy pkb strefa euro USA Unia Europejska

Polacy objęli ważne funkcje w Międzynarodowym Funduszu Walutowym i Banku Światowym

Po raz pierwszy w historii Polacy sprawują równocześnie funkcje dyrektorów wykonawczych w dwóch globalnych instytucjach finansowych - Międzynarodowym Funduszu Walutowym i Banku Światowym. Piotr Trąbiński i Katarzyna Zajdel-Kurowska objęli stanowiska w listopadzie i będą je sprawować przez dwa lata.
Zobacz więcej na temat:  Grudzień 1970 Andrzej Duda Stany Zjednoczone Parlament Europejski Białoruś Kresy Polonia bank światowy MFW