Polskie Radio
Section05
bank światowy

Rusza Światowe Forum Ekonomiczne w Davos. Jakie problemy będą omawiane z globalnymi liderami?

54 Światowe Forum Ekonomiczne 2024 w szwajcarskim kurorcie Davos, odbędzie się w dniach 15-19 stycznia. Przewodnim hasłem spotkania będzie "Odbudowa zaufania". W gronie 60 najpotężniejszych liderów świata, omawiane będą m.in. problemy banków centralnych, rosnącego zadłużenia państw oraz pomocy dla walczącej Ukrainy.   
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Szwajcaria davos 2023 biznes USA bank światowy MFW Chiny Rosja

Ropa w przyszłym roku powinna być tańsza. Bank Światowy analizuje wpływ wydarzeń na rynek surowców

Bank Światowy w najnowszym przeglądzie rynków towarowych zakłada na przyszły rok spadek cen ropy z 90 do 81 dolarów za baryłkę. Zaznacza jednak, że ceny ropy mogą także wzrosnąć nawet do 150 dolarów za baryłkę w przypadku eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka bank światowy ropa naftowa wzrost gospodarczy Bliski Wschód konflikt w Strefie Gazy

ANALIZA Wspólna waluta BRICS ma nikłe szanse na powstanie. Ekonomiści nie pozostawiają złudzeń

Rzadko się zdarza, żeby ekonomiczny mem stał się rzeczywistością, ale grupa BRICS jest przykładem takiej sytuacji. Wymyślony przeszło 20 lat temu przez stratega Goldman Sachs skrót (najpierw jako BRIC - Brazylia, Rosja, Indie i Chiny) funkcjonował jako wygodne określenie grupy szybko rozwijających się gospodarek wschodzących i podsumowanie pewnego typu zakładów na rynkach - m.in. o wyższe ceny surowców. Pierwsze życie BRIC(S) skończył kryzys finansowy z lat 2007-09 i jednocześnie wówczas zaczęło się jego drugie życie, geopolityczne.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA BRICS finanse bank światowy

Premier Morawiecki w Waszyngtonie: wygrana Ukrainy wyeliminuje bariery dla szybszego wzrostu gospodarczego

- Wojna na Ukrainie jest jednym z głównych powodów wolniejszego wzrostu światowej gospodarki, a zwycięstwo Ukrainy wyeliminuje część tych przyczyn - powiedział premier Mateusz Morawiecki, który bierze udział w debacie na szczycie Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki MFW bank światowy Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 Rosja GOSPODARKA ŚWIAT

Ukraina otrzyma środki na odbudowę sieci transportowej. Jest decyzja Banku Światowego

Bank Światowy zatwierdził wstępną transzę środków w wysokości 50 milionów dolarów na odbudowę sieci transportowej Ukrainy. Inicjatywa podjęta blisko rok po wybuchu rosyjskiej agresji ma przyczynić się do poprawy tempa przekazywania pomocy humanitarnej, a także zwiększyć przepustowość szlaków handlowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT bank światowy pomoc dolary infrastruktura wojna na Ukrainie wojna 2023