Polskie Radio
Section05
bank światowy

40 mln euro w rozwój firm technologicznych. Polska i Rumunia beneficjentami funduszu Banku Światowego

Międzynarodowa Korporacja Finansowa z Grupy Banku Światowego zainwestuje 40 mln euro w fundusz, który będzie wspierał rozwój firm technologicznych głównie w Polsce i Rumunii. Według Banku Światowego, finansowanie pomoże podtrzymać inwestycje i pobudzi ożywienie gospodarcze w czasie, kiedy Polska i Rumunia borykają się z konsekwencjami wojny na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  firma GOSPODARKA bank światowy fundusze inwestycyjne dofinansowanie

Słaby wzrost gospodarczy, rosnąca inflacja. Znamy nową prognozę Banku Światowego dla globalnej gospodarki

Przez najbliższe kilka lat światowa gospodarka będzie prawdopodobnie zmagać się ze stagflacją, czyli słabym wzrostem gospodarczym i wysoką inflacją - ocenił w nowej prognozie Bank Światowy. Instytucja obcięła prognozę światowego wzrostu gospodarczego na obecny rok z 4,1 do 2,9 proc. Bank szacuje, że polskie PKB wzrośnie o 3,9 proc.
Zobacz więcej na temat:  bank światowy GOSPODARKA wzrost gospodarczy pkb bank

Eksperci: przesuwamy się w górę w rankingu wysokości dochodów na głowę mieszkańca

PKB na głowę mieszkańca jest w Polsce coraz wyższe. Właśnie przeskoczyliśmy Portugalię a tuż przed nami Hiszpania. Nie oznacza to jednak zamożności obywateli, bo nasz kapitał narodowy dopiero budujemy. Jednak nasza przedsiębiorczość powoduje, że możemy przesuwać się w rankingu coraz wyżej. Potrzebne są tylko dogodne warunki ze strony państwa - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: dr Przemysław Kwiecień  z firmy XTB i dr Andrzej Sadowski prezydent Centrum im. Adama Smitha.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja dług publiczny Unia Europejska obligacje finanse Portugalia Węgry gus bank światowy

Eksperci: MFW zbyt pesymistycznie ocenia polską gospodarkę

Gospodarka Polski nie będzie rosła tak powoli jak przewiduje to MFW, a nasza inflacja nie będzie tak wysoka w przyszłym roku choć oczywiście wiele zależy od tego jak potoczy się wojna na Ukrainie - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Stanisław Koczot z Gazety  Bankowej i Marek Zuber z Akademii WSB. Różne zdania mieli natomiast na temat wewnętrznych przyczyn wzrostu inflacji w naszym kraju.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja Rada Polityki Pieniężnej NBP budżet Polski pkb wojna na Ukrainie bank światowy