Polskie Radio
Section05
bank światowy

Nowe prognozy Banku Światowego: wzrost globalnej gospodarki w 2021 r. wyniesie 1,6 albo 4 proc.

Bank Światowy przedstawił nowe scenariusze gospodarcze dla świata i jego poszczególnych regionów. W raporcie na temat perspektyw światowego rozwoju przewiduje, że w 2021 roku wzrost globalnej gospodarki wyniesie 4 proc. Jeśli jednak nasili się pandemia koronawirusa, to może on wynieść tylko 1,6 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bank światowy pkb strefa euro USA Unia Europejska

Polacy objęli ważne funkcje w Międzynarodowym Funduszu Walutowym i Banku Światowym

Po raz pierwszy w historii Polacy sprawują równocześnie funkcje dyrektorów wykonawczych w dwóch globalnych instytucjach finansowych - Międzynarodowym Funduszu Walutowym i Banku Światowym. Piotr Trąbiński i Katarzyna Zajdel-Kurowska objęli stanowiska w listopadzie i będą je sprawować przez dwa lata.
Zobacz więcej na temat:  Grudzień 1970 Andrzej Duda Stany Zjednoczone Parlament Europejski Białoruś Kresy Polonia bank światowy MFW

Rada Europejska przyjęła plan gospodarczy dla Białorusi zgłoszony przez Mateusza Morawieckiego

Przed rozpoczęciem drugiego dnia nadzwyczajnego szczytu UE w Brukseli premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Rada Europejska przyjęła po długiej debacie zaproponowany przez niego w imieniu Grupy Wyszehradzkiej (V4) plan gospodarczy dla demokratycznej Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Białoruś premier Mateusz Morawiecki Rada Europy biznes przedsiębiorstwo finanse bank światowy

"Pomoże branży i spopularyzuje Polskę". Prof. Zbigniew Krysiak o bonie turystycznym

To jest kapitalna sprawa i niesie za sobą wiele korzyści. Pierwsza jest taka, że nasza branża może się odbudować. Druga sprawa, to popularyzacja Polski. To w długim terminie podziała w ten sposób, że nasza branża turystyczna rozwinie się i będzie bardziej konkurencyjna - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak z SGH i Instytutu Schumana.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Złotnicka POLSKA GOSPODARKA ekonomia Koronawirus w Polsce epidemia turystyka bank światowy

BŚ o kryzysie wywołanym pandemią: ważne, aby pomoc państwa była duża, szybka i celna

Bank Światowy przedstawił scenariusze dotyczące m.in. rozwoju regionu Europy i zalecenia odnośnie ratowania gospodarek przed recesją. Wzrost polskiej gospodarki spowolni w 2020 r. do 0,4 proc. z szacowanych 4,1 proc., ale w 2021 r. nasza gospodarka może przyspieszyć do ok. 2 proc. PKB - prognozują ekonomiści Banku. 
Zobacz więcej na temat:  bank światowy pkb koronawirus Koronawirus w Polsce

Bank Światowy przeznaczy 160 mld dolarów na walkę z pandemią

Bank Światowy ogłosił gotowość wydania w ciągu 15 miesięcy 160 mld dolarów na walkę z pandemią koronawirusa. Początkowe 1,9 mld dolarów w funduszach ratunkowych zostało zatwierdzone na programy reagowania w 25 najbardziej potrzebujących krajach. Zapowiedział ponadto przesunięcie środków w istniejących projektach finansowanych o wartości do 1,7 mld dolarów.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus GOSPODARKA bank światowy