Redakcja Polska

Cyberataki na polskie i ukraińskie firmy. Tropy prowadzą do Rosji?

15.10.2022 09:34
Jak przekazał Microsoft, wykryta została nowa kampania cyberataków na polskie i ukraińskie firmy transportowe i logistyczne.
USA: wykryto cyberataki na polskie i ukraińskie firmy
USA: wykryto cyberataki na polskie i ukraińskie firmyPortrait Image Asia/Shutterstock

W komunikacie zespołu Microsoft Threat Intelligence Center napisano, że ataków typu ransomware dokonano 11 października za pomocą nieznanego dotąd złośliwego oprogramowania "Prestige". Atak tego rodzaju polega na zaszyfrowaniu danych systemu i żądaniu okupu za jego odszyfrowanie.

Autorzy komunikatu podkreślili, że ataki te różniły się od ataków zauważonych wcześniej i nie były związane z żadną z 94 grup hakerskich, wykrytych dotąd przez Microsoft.

Na Ukrainie tego typu ataki należały do tej pory do rzadkości. Microsoft Threat Intelligence Center nie wskazało winnych ataków.

Zauważyło jednak, że lista ich ofiar jest zgodna z celami notowanych ostatnio ataków grup związanych z rosyjskimi władzami.


PAP/dad

W Niemczech otwarto pierwsze polskie przedszkole finansowane z budżetu państwa

14.10.2022 15:06
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział utworzenie nowych polskich placówek edukacyjnych w Niemczech. Szef resortu edukacji mówił o tym w związku z otwarciem pierwszego polskiego państwowego przedszkola w tym kraju, które będzie funkcjonowało w polskiej szkole imienia generała Stefana Grota-Roweckiego działającej przy ambasadzie w Berlinie.

Jeszcze w październiku na Ukrainę trafią amerykańskie i niemieckie systemy obrony powietrznej

14.10.2022 17:41
Pierwsze dostawy zachodnich systemów obrony powietrznej, amerykańskich NASAMS i niemieckich IRIS-II, dotrą na Ukrainę jeszcze w październiku; pomoże nam to w odpieraniu rosyjskich ataków rakietowych i nalotów dronów-kamikadze irańskiej produkcji - oznajmił w piątek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.