Redakcja Polska

W Niemczech otwarto pierwsze polskie przedszkole finansowane z budżetu państwa

14.10.2022 15:06
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział utworzenie nowych polskich placówek edukacyjnych w Niemczech. Szef resortu edukacji mówił o tym w związku z otwarciem pierwszego polskiego państwowego przedszkola w tym kraju, które będzie funkcjonowało w polskiej szkole imienia generała Stefana Grota-Roweckiego działającej przy ambasadzie w Berlinie.
Minister Przemysław Czarnek spotkał się z Dietmarem Nietanem, koordynatorem Stosunków Niemiecko-Polskich Rządu RFN. Tematem rozmowy były m.in. wspólne działania na rzecz nauczania języka obywateli niemieckich polskiego pochodzenia i Polaków w Niemczech.
Minister Przemysław Czarnek spotkał się z Dietmarem Nietanem, koordynatorem Stosunków Niemiecko-Polskich Rządu RFN. Tematem rozmowy były m.in. wspólne działania na rzecz nauczania języka obywateli niemieckich polskiego pochodzenia i Polaków w Niemczech.Źródło: Twitter/Ministerstwo Edukacji i Nauki @MEIN_GOV_PL

Podczas konferencji z okazji Dnia Edukacji Narodowej w siedzibie ambasady, Przemysław Czarnek podkreślił, że takie inwestycje rozpowszechniają nauczanie języka ojczystego za granicą. 

Posłuchaj
00:28 11993595_2.mp3 Nie będzie to jedyne przedszkole tego rodzaju - zapowiedział szef MEiN Przemysław Czarnek (IAR)

 

- Nie będzie to jedyne przedszkole tego rodzaju, nie jedyny oddział dziecięcy przy szkole polskiej bo otwieramy nowe szkoły w Hanowerze, w Essen, w Bremie i w Lipsku. Przy tych nowych szkołach również będą oddziały dziecięce, czyli przedszkola , które będą funkcjonowały ze środków pochodzących z budżetu polskiego. Nigdy państwo polskie nie finansowało przedszkoli poza granicami kraju. Tymczasem dzieci polskie chcą uczyć się jezyka polskiego od najmłodszych lat - mówił Przemysław Czarnek.

- Chcę państwu serdecznie podziękować za państwa trud, bo uczenie języka polskiego i prowadzenie szkół polonijnych to jest ciężkie zadanie. To jest coś nie do przecenienia. Potencjał polonii rozsianej po całym świecie jest przeogromny i do tej pory niewykorzystywany. Państwo tutaj w Niemczech i we wszystkich krajach, gdzie znajdują się Polacy, chcecie służyć Polsce, a my tę służbę chcemy wspomagać - mówił Czarnek.

Wizyta w Sachsenhausen

Minister prof. Przemysław Czarnek oddał także hołd zamorodowanym w niemieckim obozie koncentracyjnym Sachsenhausen leżącym niedaleko miasta Oranienburg w Brandenburgii. Do tego obozu trafili w czasie II wojny światowej m.in. profesorowie i pracownicy naukowi Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Szef MEiN później w piątek weźmie udział w uroczystym otwarciu oddziałów dla dzieci w wieku 3-6 lat w Polskiej Szkole im. gen. Stefana Grota-Roweckiego przy Ambasadzie RP oraz w obchodach Dni Edukacji Narodowej w Ambasadzie RP. Spotka się także z przedstawicielami niemieckiej administracji, w tym z federalną minister edukacji i nauki Bettiną Stark-Watzinger. 


IAR/PAP/dad

Ukraińscy żołnierze będą szkoleni w Polsce. Specjalna misja UE ruszy w przyszłym miesiącu

14.10.2022 10:47
W poniedziałek unijna misja szkoleniowa dla ukraińskich żołnierzy, której siedziba będzie w Polsce, ma być zatwierdzona, a ruszyć w przyszłym miesiącu. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, która jako pierwsza informowała o wstępnej zgodzie na utworzenie misji, teraz poznała jej szczegóły.

Przystanie Świętego Mikołaja i Świetlica w Iwano-Frankiwsku to projekty Fundacji św. Mikołaja wspierające dzieci z Ukrainy

14.10.2022 12:31
Przez ostatnie 6 miesięcy nasza pomoc objęła ponad 12 000 ukraińskich dzieci,  zarówno na terenie Polski, jak i na terytorium Ukrainy – zapewnia Daniel Wardziński z Fundacji św. Mikołaja.

Ambasador Mark Brzezinski: obywatele Ukrainy wygrywają wojnę m.in. dzięki wsparciu USA i Polski

14.10.2022 13:18
Koncepcja kolektywnej obrony poprzez NATO absolutnie sprawdza się i działa zapewniając bezpieczeństwo - powiedział PAP ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Ocenił, że obywatele Ukrainy wygrywają wojnę, dzięki wsparciu USA, Polski i innych krajów.