Polskie Radio
Section05
cyberataki

Cyberataki na infrastrukturę użyteczności publicznej. Gwałtowny wzrost po wybuchu wojny na Ukrainie

Przestępcy wzięli na cel rządowe instytucje i podmioty użyteczności publicznej, w ciągu kilku miesięcy liczba prób ich zhakowania wzrosła o 100 proc. - informuje "Rzeczpospolita". Gazeta podkreśla, że od czasu wybuchu wojny na Ukrainie nasz kraj jest jednym z kluczowych celów cyberprzestępców, a liczba incydentów rośnie lawinowo.
Zobacz więcej na temat:  haker cyberprzestępczość cyberbezpieczeństwo infrastruktura krytyczna gospodarka polska cyberataki cyberzagrożenia

W Estonii doszło do największego od 15 lat cyberataku. Rosja mści się za usunięcie pomnika

Estonia doświadczyła największych cyberataków od 2007 roku - poinformował w czwartek na Twitterze wiceminister transformacji cyfrowej Luukas Ilves. Do ataków przyznała się rosyjska grupa Killnet informując, że ich powodem było usunięcie sowieckiego pomnika czołgu T-34 z publicznego miejsca w Narwie na północnym wschodzie Estonii.
Zobacz więcej na temat:  Estonia cyberzagrożenia cyberataki cyberatak Rosja wojna na Ukrainie

Operacja "Ghostwriter". Marian Kowalski: wspólny front opozycji i jawnych wrogów

- Donald Tusk i jego ekipa od dawna realizują projekt obalenia rządu PiS, który nie zgadza się na federalizację Europy, klimatyczne zidiocenie i kilka innych fanaberii wymyślonych przez agentów Putina, grupę trzymającą władzę w UE. Droga do władzy niejednokrotnie była powiązana w Polsce z koniecznością współpracy z jawnymi wrogami państwa polskiego - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta i komentator Marian Kowalski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 cyberataki cyberatak Rosja cyberprzestępczość hakerzy

Nie tylko SMS-y. Eksperci ostrzegają: pliki PDF też mogą być złośliwe

Cyberprzestępcy w wiadomościach phishingowych czy smishingowych (wysyłanych za pomocą SMS-ów)  zamieszczają linki, które przekierowują ich odbiorców do złośliwej zawartości. Robert Dąbrowski, specjalista do spraw zabezpieczeń w sieci, podkreśla, że nie jest to jedyna stosowana przez oszustów metoda. Do maili często dołączane są pliki w formacie PDF, które po otwarciu mogą wyrządzić znaczące szkody na urządzeniach ofiar cyberataków.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA cyberprzestępczość cyberbezpieczeństwo oszustwa społeczeństwo cyberataki dezinformacja internet bezpieczeństwo danych

PORADNIK Dezinformacja w sieci i cyberataki. Sprawdź, jak możesz się przed tym chronić

W momencie inwazji na Ukrainę znacznie nasiliły się ataki w cyberprzestrzeni, także na prywatnych użytkowników. W dużo większej skali pojawiła się też dezinformacja w sieci. Eksperci radzą, jak zadbać o wirtualne bezpieczeństwo i uodpornić się na działania trolli.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo cyberataki dezinformacja cyberprzestępczość cyberbezpieczeństwo internet bezpieczeństwo danych oszustwa

Stopień alarmowy CHARLIE-CRP. Jest decyzja ws. przedłużenia

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przekazało, że "premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie przedłużające obowiązywanie trzeciego stopnia alarmowego CHARLIE-CRP na terytorium całego kraju do 15 marca włącznie". We wpisie na Twitterze podkreślono, że "ostrzeżenie zostało wprowadzone w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA rcb cyberbezpieczeństwo cyberprzestępczość cyberataki Mateusz Morawiecki premier bezpieczeństwo administracja