Redakcja Polska

Jeszcze w październiku na Ukrainę trafią amerykańskie i niemieckie systemy obrony powietrznej

14.10.2022 17:41
Pierwsze dostawy zachodnich systemów obrony powietrznej, amerykańskich NASAMS i niemieckich IRIS-II, dotrą na Ukrainę jeszcze w październiku; pomoże nam to w odpieraniu rosyjskich ataków rakietowych i nalotów dronów-kamikadze irańskiej produkcji - oznajmił w piątek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.
Audio
  • NATO zwiększy dozbrajanie Ukrainy i nie da się zastraszyć groźbami nuklearnymi Rosji - podkreślał sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg podsumowując dwudniowe obrady ministrów obrony państw członkowskich w Brukseli. O szczegółach Beata Płomecka.
System obrony przeciwrakietowej NASAMS jest jednym z oczekiwanych na Ukrainie
System obrony przeciwrakietowej NASAMS jest jednym z oczekiwanych na UkrainieKarolis Kavolelis/Shutterstock

W najbliższych tygodniach Amerykanie dostarczą Ukrainie pierwsze NASAMS-y. Nasi żołnierze już uczą się obsługi tego uzbrojenia, podobnie jak niemieckich systemów IRIS-II - powiadomił Reznikow, cytowany przez agencję Reutera i portal Hromadske.Kolejne spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, zwanej grupą Ramstein, było historyczne, ponieważ zapadły na nim decyzje w sprawie zamknięcia nieba nad naszym krajem. Potrzeba nam zwłaszcza wzmocnienia sił obrony powietrznej - napisał w środę na Twitterze szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak, odnosząc się do zorganizowanego w tym dniu szóstego spotkania w formacie Ramstein, w którym wzięli udział przedstawiciele kilkudziesięciu krajów, w tym członków UE i NATO.Doradca głowy państwa zapowiedział, że Waszyngton ofiaruje Kijowowi "najnowsze systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej". Według Jermaka dostawy tego uzbrojenia miały być tematem niedawnych rozmów ukraińskich władz z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake'm Sullivanem. Podobne doniesienia przekazał w środę również prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Tego samego dnia prezydent Emmanuel Macron zadeklarował, że Francja dostarczy Ukrainie broń, radary i systemy przeciwlotnicze.Również Hiszpania zapowiedziała w czwartek, że jeszcze 17 października dostarczy Ukrainie 4 przeciwlotnicze zestawy rakietowe HAWK.

PAP/dad

Przystanie Świętego Mikołaja i Świetlica w Iwano-Frankiwsku to projekty Fundacji św. Mikołaja wspierające dzieci z Ukrainy

14.10.2022 12:31
Przez ostatnie 6 miesięcy nasza pomoc objęła ponad 12 000 ukraińskich dzieci,  zarówno na terenie Polski, jak i na terytorium Ukrainy – zapewnia Daniel Wardziński z Fundacji św. Mikołaja.

Ambasador Mark Brzezinski: obywatele Ukrainy wygrywają wojnę m.in. dzięki wsparciu USA i Polski

14.10.2022 13:18
Koncepcja kolektywnej obrony poprzez NATO absolutnie sprawdza się i działa zapewniając bezpieczeństwo - powiedział PAP ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Ocenił, że obywatele Ukrainy wygrywają wojnę, dzięki wsparciu USA, Polski i innych krajów.

W Niemczech otwarto pierwsze polskie przedszkole finansowane z budżetu państwa

14.10.2022 15:06
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział utworzenie nowych polskich placówek edukacyjnych w Niemczech. Szef resortu edukacji mówił o tym w związku z otwarciem pierwszego polskiego państwowego przedszkola w tym kraju, które będzie funkcjonowało w polskiej szkole imienia generała Stefana Grota-Roweckiego działającej przy ambasadzie w Berlinie.