Redakcja Polska

Szef MON zatwierdził umowę na dostawy stacji radiolokacyjnych BYSTRA

29.03.2023 13:20
Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę wykonawczą na dostawy stacji radiolokacyjnych BYSTRA, które są częścią przeciwlotniczych zestawów rakietowo-artyleryjskich PILICA+. Sprzęt wyprodukuje polski producent - PIT-RADWAR - wchodzący w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Nowe radary mają lepsze parametry od używanych już w polskiej armii
Nowe radary mają lepsze parametry od używanych już w polskiej armiiFot.: Twitter/MON

Szef MON przypomniał, że nowe radary będą między innymi współpracowały w ochronie polskiego nieba z bateriami Patriot. Mają też uzupełniać niższe warstwy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Minister przypomniał, że System PILICA + jest polskim projektem i ma uzupełnić zdolności armii, które już posiada.

Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek podkreślił, że PIT-RADWAR jest jednym z najlepszych producentów systemów radiolokacyjnych na świecie, a w niektórych kategoriach polskie rozwiązania wyznaczają nowe trendy. Prezes dodał, że trud polskich inżynierów został doceniony poprzez decyzję wicepremiera pozwalającą wprowadzić najnowocześniejszy radar BYSTRA do Polskich Sił Zbrojnych.

Rzecznik Agencji Uzbrojenia podpułkownik Krzysztof Płatek powiedział dziennikarzom, że nowe radary mają lepsze parametry od wcześniej używanych w polskiej armii. Wyjaśnił, że radary BYSTRA posiadają większy zasięg niż radary SOŁA i posiadają większe zakresy skanowania przestrzeni, dzięki którym ich możliwości wykrywania ataków w powietrzu wzrosły. - Mogą wykrywać cele począwszy od małych dronów, przez śmigłowce na samolotach kończąc - dodał podpułkownik Płatek.

Zdolna do przerzutu i zamontowana na specjalnych pojazdach stacja radiolokacyjna BYSTRA przeznaczona jest do wykrywania oraz wskazywania celów w przeciwlotniczych zestawach krótkiego zasięgu. Wraz z zestawem PILICA+ sprzęt będzie pełnić rolę podstawowych systemów przeciwlotniczych Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Sił Powietrznych.

MON zatwierdził drugą umowę na 22 stacje radiolokacyjne z PIT-RADWAR. Wartość kontraktu to miliard sto milionów złotych. Zestawy Pilica Plus z nowymi radarami z tej umowy mają trafić do wojska w latach 2026-2028. To kolejna taka umowa. Pierwszy podpisany w 2019 roku kontrakt jest już w fazie realizacji, a zamówiony sprzęt ma być dostarczony do armii jeszcze w tym roku.

IAR/dad

MSZ działa na rzecz uwolnienia białoruskich więźniów politycznych. "Presja jest stale rozwijana"

29.03.2023 11:54
- Dzięki Polsce presja międzynarodowa na Białoruś w sprawie uwolnienia więźniów politycznych jest stale rozwijana - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Podkreślił, że choć wysiłki dyplomatyczne w relacjach z Białorusią są skazane na niepowodzenie, to Polsce udaje się osiągać pewne sukcesy.

Antypolska kampania propagandowa na białoruskich uniwersytetach

29.03.2023 12:44
Na uniwersytetach na Białorusi jest prowadzona antyzachodnia i antypolska kampania propagandowa - poinformował portal Nasza Niwa.