Redakcja Polska

Antypolska kampania propagandowa na białoruskich uniwersytetach

29.03.2023 12:44
Na uniwersytetach na Białorusi jest prowadzona antyzachodnia i antypolska kampania propagandowa - poinformował portal Nasza Niwa.
Zdaniem ekspertów prześladowania Polaków na Białorusi są elementem represyjnej polityki Łukaszenki
Zdaniem ekspertów prześladowania Polaków na Białorusi są elementem represyjnej polityki ŁukaszenkiPostmodern Studio/Shutterstock

Administracja przymusowo zbiera studentów i przed nimi występują funkcjonariusze oraz propagandyści reżimu Aleksandra Łukaszenki. "Spotkania" trwają do trzech-czterech godzin i są poświęcone rzekomym sukcesom władzy białoruskiej, a także polityce Zachodu wobec Białorusi. Według propagandystów opozycja białoruska działająca w Polsce i innych krajach przygotowuje "krwawą rewolucję" i "jest opłacana z funduszy zachodnich", a Rosja walczy przeciwko nazizmowi na Ukrainie.

W znacznym stopniu kampania propagandowa jest skierowana przeciw Polsce. Propagandyści twierdzą, że po rozbiorach Rzeczypospolitej Białorusini zaczęli żyć w imperium rosyjskim "bardzo dobrze i szczęśliwie" oraz, że w Rzeczypospolitej naród białoruski "był ofiarą polityki wynarodowienia i ludobójstwa", lecz Moskwa uratowała Białorusinów i inne narody.

Analitycy zaznaczają, że w teraźniejszej kampanii antypolskiej na Białorusi są wykorzystywane fałszywe stereotypy sowieckiej propagandy czasów stalinowskich. Studenci stali się obiektem agresywnej propagandy reżimu, ponieważ młodzież uniwersytecka odegrała decydującą rolę w masowych protestach społecznych w 2020 roku.


IAR/dad

Rosja może użyć broni nuklearnej? John Kirby odpowiedział na pytanie Polskiego Radia

29.03.2023 09:47
Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby powiedział, że Stany Zjednoczone nie widzą żadnych oznak, by Rosja przybliżała się do użycia broni nuklearnej na Ukrainie. Kirby nie odpowiedział na pytanie Polskiego Radia, jaka będzie odpowiedź Waszyngtonu, jeśli Moskwa zdecyduje się rozmieścić taktyczne pociski nuklearne na Białorusi. Retorykę płynącą z Kremla nazwał nieodpowiedzianą.

"Politico" zarzuca Estonii modernizację armii kosztem sojuszników. Jest stanowcza odpowiedź szefa MON Ukrainy

29.03.2023 11:10
Wszystko, co otrzymujemy od naszych przyjaciół z Estonii - od Javelinów do haubic - pomaga ukraińskiej armii bronić Ukrainy i całej Europy - napisał we wtorek w nocy na Twitterze minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. Wcześniej tego dnia portal "Politico" opublikował artykuł, w którym oskarżono Tallin o wysyłanie na Ukrainę starego sprzętu wojskowego i modernizowanie własnego wojska na koszt unijnych sojuszników.

MSZ działa na rzecz uwolnienia białoruskich więźniów politycznych. "Presja jest stale rozwijana"

29.03.2023 11:54
- Dzięki Polsce presja międzynarodowa na Białoruś w sprawie uwolnienia więźniów politycznych jest stale rozwijana - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Podkreślił, że choć wysiłki dyplomatyczne w relacjach z Białorusią są skazane na niepowodzenie, to Polsce udaje się osiągać pewne sukcesy.