Redakcja Polska

Wołodymyr Zełenski w Warszawie: chcę, by Polska była głównym naszym partnerem w odbudowie

05.04.2023 17:46
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w Warszawie, że chce, by Polska była głównym partnerem Kijowa w odbudowie jego kraju po zakończeniu wojny. Wołodymyr Zełenski zaprosił polskich przedsiębiorców do przyjazdu na Ukrainę już teraz, po to, by zapoznawali się z sytuacją na miejscu i zapewnili sobie - jak mówił  lepszą pozycję na ukraińskim rynku.
- Chcę podziękować polskim dziennikarzom i jestem wdzięczny, że dziennikarze polscy wraz z polskimi przywódcami, rządem i polskim społeczeństwem są zjednoczeni we wspieraniu Ukrainy - mówił ukraiński prezydent.
- Chcę podziękować polskim dziennikarzom i jestem wdzięczny, że dziennikarze polscy wraz z polskimi przywódcami, rządem i polskim społeczeństwem są zjednoczeni we wspieraniu Ukrainy - mówił ukraiński prezydent.PAP/Marcin Obara

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował za braterstwo, przyjaźń i wsparcie, jakie Polska okazywała Ukrainie od początku wojny. - Dziękuję za to, że nie pozwalacie nam się załamać, wspieracie nas. Jeśli Ukraina upadnie, Rosja pójdzie dalej - dodał.

Jak zaznaczył, Ukraina jest krajem przyjaznym, ale jest też "krajem bezkompromisowym". - Nie oddamy naszej ziemi, naszej wolności, naszych dzieci, które siłą deportowali Rosjanie. Niczego nie oddamy. Nie oddamy swej niepodległości" – oświadczył Zełenski.

Bezkompromisowi w przyjaźni

- Bezkompromisowi jesteśmy też w przyjaźni. Uważamy, że Polska jest naszym nie tylko partnerem, ale prawdziwym przyjacielem na wieki - akcentował. Zełenski dodał, że dziś Polska i Ukraina znajdują się w silnych relacjach, nie tylko pragmatycznych, ale i ludzkich. - To ważne dla kwestii historycznych i każdych innych. Jestem przekonany, że wszystko rozwiążemy - stwierdził.

Zełenski podkreślił, że również prezydent Duda był bezkompromisowy we wspieraniu Ukrainy w drodze do Unii Europejskiej. - Uzyskaliśmy status kandydata (do UE - przyp.red.) dzięki wielu partnerom, ale przede wszystkim dzięki Polsce. Jesteśmy wdzięczni za to wsparcie - oświadczył. Dodał, że Ukraina będzie bezkompromisowa także w drodze do NATO. Prezydent Ukrainy przekazał, że tematem środowych rozmów z polskim prezydentem było m.in. wsparcie ukraińskiej armii.


Posłuchaj
01:00 12289703_1.mp3 "Traktujemy Polskę jako naszego przyjaciela na wieki" - powiedział w Warszawie prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełeński. Materiał Karola Surówki (IAR)

 

Podziękował za "potężny pakiet obronny", który wzmocni ukraińską armię. Wspomniał także o żołnierzach przebywający w okopach na wschodzie Ukrainy. - Ryzykują oni własne życie nie tylko dla przyszłości Ukrainy, ale także dla przyszłości waszych dzieci, dzieci Europy - dodał Zełenski.

Odbudowa Ukrainy "zbliży biznesy"

Mówił też o odbudowie Ukrainy. Jego zdaniem będzie ona ważną stroną polsko-ukraińskich relacji i "z pewnością zbliży nasze narody, nasze biznesy". - Jest to dla nas bardzo ważne, żeby Polska była jednym z głównych partnerów w odbudowie Ukrainy. Powinno to być nie tylko wsparciem Ukrainy, lecz także powinno być korzystne. Bardzo byśmy chcieli, żeby polski biznes był jednym z liderów na naszym rynku wśród innych partnerów - powiedział Zełenski.

Podkreślił, że podczas środowej wizyty w Polsce jeszcze wielokrotnie będzie zwracał się do Polaków, bo w sposób szczególny chce im podziękować. - Za to, w jaki sposób przyjęliście i ugościliście Ukraińców i w jaki sposób pomagaliście nam, z jakim ciepłem, zwykłym, ludzkim ciepłem, z jakimi objęciami przyjmowaliście naszych ludzi - powiedział. - Jestem przekonany, że nigdy nie będzie zmęczenia we wdzięczności wam, zwykłym polskim ludziom, którzy pomagali zwykłym ukraińskim ludziom, od początku pełnoskalowej inwazji Rosji - podkreślił Zełenski.

Zauważył też, że w różnych krajach - także w UE - zdarza się, że jest różne podejście do kwestii rosyjskiej agresji dziennikarzy, społeczeństwa i państwa. Jak mówił, osłabia to możliwości pomagania Ukrainie i pokonania rosyjskiej tyranii. - Jestem wdzięczny za to, że dziennikarze polscy są zjednoczeni wraz z przywódcami Polski i waszym rządem i przede wszystkim polskim społeczeństwem, zjednoczeni we wspieraniu Ukrainy. To bardzo pomaga, bardzo wam dziękuję - mówił Zełenski.

Zapewnił, że Ukraina "nigdy, w żadnym razie nie zapomni" stosunku Polaków wobec ukraińskich obywateli. - Głęboki pokłon państwu. Chwała Ukrainie - dodał prezydent Ukrainy.


PAP/IAR/dad

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odznaczony Orderem Orła Białego

05.04.2023 13:20
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski został odznaczony Orderem Orła Białego w uznaniu zasług w pogłębianiu stosunków między Polską a Ukrainą, działalność na rzecz bezpieczeństwa i niezłomność w obronie praw człowieka. Poinformowała o tym Kancelaria Prezydenta RP. Odznaczenie przyznano podczas oficjalnej wizyty Wołodymyra Zełenskiego w Polsce.

Polskie firmy już odbudowują Ukrainę

05.04.2023 13:54
Wizyta prezydenta Zełenskiego będzie dotyczyć m.in. powojennej odbudowy jego kraju. Kontrakty jednak już są realizowane, a polskie firmy wiedzą, jak je znaleźć – wskazuje w środę "Puls Biznesu".

"Dziękuję Polakom za wsparcie". Wołodymyr Zełenski wdzięczny za pomoc Ukrainie

05.04.2023 14:32
- Pragnę podziękować polskiemu prezydentowi, rządowi i wszystkim Polakom za tę drogę, którą przeszliśmy razem. Bardzo cenimy wasze wsparcie. Nigdy w historii nie było tak ciepłych i tak bliskich stosunków między Polską a Ukrainą - mówił w środę w Warszawie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Polska jest gotowa przekazać Ukrainie kolejne myśliwce MiG-29

05.04.2023 17:24
Prezydent Andrzej Duda zadeklarował, że Polska jest gotowa przekazać Ukrainie kolejne MiGi-29. Na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim poinformował, że na razie za naszą wschodnią granicę trafiło kilka maszyn, kolejne są gotowe do przekazania w najbliższej przyszłości.