Redakcja Polska

Mer Charkowa: planujemy włączenie Polski jako jednego z inwestorów obecnych w naszym mieście

20.07.2023 15:07
Charków zaprasza polskie firmy do udziału w odbudowie miasta. Mer Ihor Terechow planuje włączenie Polski jako jednego z inwestorów obecnych w mieście. Ukraiński samorządowiec był gościem warszawskiej konferencji "Europe - Poland - Ukraine. Rebuild Together".
Audio
  • Nie czekać, tylko działać - taką radę dla polskich firm zainteresowanych udziałem w odbudowie Ukrainy ma Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Zorganizował on w Warszawie kolejną konferencję "Europe-Poland-Ukraine. Rebuild Together". Materiał Karola Darmorosa (IAR)
Osiedle mieszkaniowe w Charkowie
Osiedle mieszkaniowe w CharkowiePolskieRadio24

Ihor Terechow podkreślił, że Charków to ogromny ośrodek przemysłowy, akademicki i centrum ukraińskiego sektora IT. Zaznaczył, że inwestycji potrzeba szczególnie w doświadczonych wojną obszarach infrastruktury, energetyki i ciepłownictwa. "Mam ogromną nadzieję, że po tej konferencji będziemy mogli zorganizować przyjazd przedsiębiorców z Polski, żeby oni na własne oczy przekonali się o potencjale miasta, żeby przeprowadzili też pierwsze negocjacje" - powiedział mer Charkowa.

Posłuchaj
00:54 12462934_1.mp3 Nie czekać, tylko działać - taką radę dla polskich firm zainteresowanych udziałem w odbudowie Ukrainy ma Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Zorganizował on w Warszawie kolejną konferencję "Europe-Poland-Ukraine. Rebuild Together". Materiał Karola Darmorosa (IAR)

 

Obecnie na Ukrainie działalność prowadzi ponad 600 polskich firm, ale zainteresowanych odbudową jest około dwóch i pół tysiąca.

IAR/dad

Renowacja polskich grobów w Wielkiej Brytanii

20.07.2023 12:14
Ponad 80 nagrobków zasłużonych Polaków pochowanych w Wielkiej Brytanii - polskich działaczy społecznych, politycznych, wojskowych, a także ludzi nauki i kultury - zostanie objętych pracami renowacyjnymi. Przedsięwzięcie na zlecenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów realizuje Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" imienia Jana Olszewskiego. Tegoroczny projekt jest kontynuacją zeszłorocznych działań.

Polish Heritage Days 2023 w Madrycie

20.07.2023 12:32

Zamiast bohaterów Powstania Styczniowego - partyzanci. Na Białorusi usunięto pamiątkową tablicę

20.07.2023 13:52
Na rozkaz władz białoruskich została usunięta tablica upamiętniająca bohaterów Powstania Styczniowego na budynku dworca kolejowego w Grodnie. Zamiast niej została zamontowana tablica poświęcona czerwonym partyzantom czasów drugiej wojny światowej.