Redakcja Polska

W 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej są już pierwsze śmigłowce AW149

09.12.2023 11:48
- Coraz więcej śmigłowców z rodziny AW trafia do wojska. W 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej są już pierwsze AW149, a w Brygadzie Lotnictwa Marynarki Wojennej pierwszy AW101 - przekazał szef MON Mariusz Błaszczak.
Szef MON: coraz więcej śmigłowców z rodziny AW trafia do WP; w 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej są już pierwsze AW149
Szef MON: coraz więcej śmigłowców z rodziny AW trafia do WP; w 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej są już pierwsze AW149 PAP/Darek Delmanowicz

"Coraz więcej śmigłowców z rodziny AW trafia do Wojska Polskiego. W 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej są już pierwsze AW149, a w Brygadzie Lotnictwa Marynarki Wojennej RP pierwszy AW101. Już niedługo będziemy także gotowi do podpisania kontraktu na zakup 96 śmigłowców Apache" - napisał Błaszczak w sobotę na platformie X (dawniej Twitter).

W połowie listopada szef MON przekazał, że Polska chce pozyskać 96 sztuk tych najbardziej zaawansowanych śmigłowców bojowych na świecie. - Dodatkowo armia USA udostępni Wojsku Polskiemu 8 sztuk Apache do czasu docelowych dostaw. Niedawno podpisaliśmy umowę offsetową zakładającą ustanowienie zaplecza serwisowego dla kluczowych elementów śmigłowca w Polsce - podkreślił wówczas Błaszczak.

Śmigłowce AH-64E Apache, których producentem jest Boeing, to podstawowe śmigłowce uderzeniowe wykorzystywane przez armię amerykańską. Konstrukcja ta jest rozwijana nieustannie od czterech dekad.

Apache były wykorzystywane m.in. podczas operacji "Just Cause" w Panamie - był to ich chrzest bojowy - a także podczas wojny w Zatoce Perskiej w 1991 r., gdzie zniszczyły dużą część irackich wozów bojowych. Poza USA śmigłowce Apache są wykorzystywane m.in. przez Wielką Brytanię, Izrael, Arabię Saudyjską, Koreę Południową, Japonię czy Tajwan.


PAP/dad


"Obawiają się kolejnych zmasowanych ostrzałów". Polscy wolontariusze o sytuacji na froncie na Ukrainie

08.12.2023 17:11
Polscy wolontariusze dostarczający pomoc i sprzęt dla ukraińskich żołnierzy twierdzą, że sytuacja na froncie cały czas się pogarsza. Powodem są nie tylko stałe rosyjskie ataki, ale także zmęczenie żołnierzy ukraińskich, braki sprzętowe i zaopatrzeniowe.

"To historyczny moment”. Jest wstępne porozumienie w UE ws. przepisów o sztucznej inteligencji

09.12.2023 10:11
Jest wstępne porozumienie w Unii Europejskiej w sprawie przepisów o sztucznej inteligencji. Po 3-dniowym maratonie negocjacyjnym przedstawiciele unijnych krajów i europosłowie uzgodnili kompromisowe rozwiązania. To będą pierwsze na świecie kompleksowe przepisy dotyczące korzystania ze sztucznej inteligencji. Teraz jeszcze muszą być doprecyzowane szczegóły porozumienia, a później muszę one być jeszcze zatwierdzone przez unijne rządy i Parlament Europejski.

Rosja za wszelką cenę unika mobilizacji. Rekrutuje na front obywateli republik związkowych

09.12.2023 10:30
Rosja stara się wzmocnić linię frontu na Ukrainie unikając mobilizacji. Według Instytutu Badań Nad Wojną wykorzystuje w tym celu obywateli poszczególnych republik związkowych.