X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Tysiące zapłakanych ludzi". Wspomnienie pogrzebu pary prezydenckiej na Wawelu

18.04.2020 11:42
Dziś obchodzimy 10. rocznicę pogrzebu prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego z małżonką na Wawelu. Trumny z ciałami zmarłych złożone zostały w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Uroczystości pogrzebowej towarzyszył salut narodowy, 21 salw artyleryjskich.
Audio
  • Fotografik Adam Bujak wspomina pogrzeb Lecha i Marii Kaczyńskich (IAR)
  • Bogdan Bartołd o uroczystościach pogrzebowych pary prezydenckiej (IAR)
  • Magdalena Merta wspomina parę prezydencką Marię i Lecha Kaczyńskich (IAR)
Ludzie zgromadzeni przed Pałacem Prezydenckim, w rocznicę katastrofy smoleńskiej
Ludzie zgromadzeni przed Pałacem Prezydenckim, w rocznicę katastrofy smoleńskiejPAP/Paweł Supernak

Proboszcz Archikatedry świętego Jana Chrzciciela w Warszawie, ksiądz Bogdan Bartołd, podkreślił, że Pan Bóg powołał do siebie parę prezydencką, gdy byli na służbie Ojczyzny.

- Oni i cała delegacja byli naszymi przedstawicielami by oddać hołd naszym bohaterom, którzy zostali pomordowani w 1940 roku, tylko dlatego, że byli Polakami. Kto słyszał o zbrodni katyńskiej, o ludobójstwie katyńskim? A gdy doszło do tragedii smoleńskiej, to może potrzeba było takiej ofiary, żeby cały świat dowiedział się o tym, co przed tymi siedemdziesięciu laty wydarzyło się z naszymi najlepszymi synami naszej Ojczyzny - mówił duszpasterz.

150 tysięcy osób żegnało w Krakowie parę prezydencką

Na krakowskim rynku, okolicznych ulicach i na Błoniach zgromadziło się wówczas ok. 150 tys. osób. W krypcie Katedry na Wawelu, w której znajduje się sarkofag Marii i Lecha Kaczyńskich, jest też tablica ku czci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.

- Te dwa piękne kwiaty: pan prezydent i pani prezydentowa zostały nam ofiarowane przez Pana Boga. Dlaczego i po co? Dlatego, że pewnie nam ludziom bardziej potrzeba mniej słów a więcej przykładu. Bardziej świadectwa. To były te osoby, które swoim życiem pomagały nam odkryć piękno miłości do Ojczyzny - dodał proboszcz Archikatedry świętego Jana Chrzciciela w Warszawie, ksiądz Bogdan Bartołd.

Fotografik Adam Bujak, autor wielu albumów upamiętniających parę prezydencką, wydarzenia z pogrzebu wspomina jako poruszające przeżycie.

Tysiące zapłakanych ludzi

- Widziałem dziesiątki fotoreporterów z całego świata, setki dziennikarzy i ogromne tysiące zapłakanych ludzi - mówił.

Adam Bujak wspomina także niechlubne sceny, które odbywały się przed kurią krakowską, gdy kilkadziesiąt osób z okrzykami ustawiało trumnę. - Walczyli z jakąś wściekłością, nienawiścią, pogardą, jak patrzyłem na to, to nie wierzyłem, że to są Polacy - mówił fotografik.

Magdalena Merta w 10. rocznicę pogrzebu Marii i Lecha Kaczyńskich podkreśla, że znajomość z parą prezydencką to był prawdziwy zaszczyt. Wdowa po Tomaszu Mercie, podsekretarzu stanu w Ministerstwie Kultury, który zginął w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku na pokładzie rządowego samolotu, wspomina parę prezydencką jako serdecznych i bezpośrednich ludzi.

Marię Kaczyńską Magdalena Merta zapamiętała jako prawdziwą damę. - Była nie tylko pierwszą damą, ale po prostu damą, dystyngowana, bardzo elegancka, ale też ujmująca w sposobie bycia - powiedziała.

Magdalena Merta dodałą, że Maria Kaczyńska była oddana swojej rodzinie. - Widać było jak bardzo troszczy się o męża, z całą pewnością było to małżeństwo, które żyje ze sobą, a nie obok siebie - mówiła.

Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Magdalena Merta wspomina jako wielkiego męża stanu.

Uroczystości pogrzebowe Lecha i Marii Kaczyńskich rozpoczęły się 17 kwietnia w Warszawie. O godz. 17.30 trumny Lecha i Marii Kaczyńskich zostały wyprowadzone z Pałacu Prezydenckiego i w kondukcie żałobnym przewiezione do bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela, w której odprawiono Mszę świętą. Po nabożeństwie przy trumnach odbyło się całonocne czuwanie.

Rano 18 kwietnia 2010 trumny z ciałami prezydenta i jego małżonki zostały przetransportowane samolotem do Krakowa. W uroczystym kondukcie ulicami miasta przewieziono je do bazyliki Mariackiej, gdzie odprawiono mszę świętą z udziałem rodziny, najwyższych władz państwowych i delegacji zagranicznych. Nabożeństwu przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz wraz biskupami Konferencji Episkopatu Polski oraz delegacji biskupów zza granicy.

Po mszy świętej, trumny pary prezydenckiej w kondukcie pogrzebowym przetransportowano do katedry na Wawelu, i złożono w krypcie katedry.


PR24/IAR/dad

10. rocznica katastrofy w Smoleńsku. Wydawnictwa Polskiego Radia

14.04.2020 12:00
Polskie Radio z okazji 10. rocznicy katastrofy na smoleńskim lotnisku wydało dwa albumy stanowiące fonograficzny i edytorski wyraz narodowej pamięci. To "Prezydent RP Lech Kaczyński - Świadectwo" i "Smoleńsk - ostatnia misja".

"Był po prostu ciepłym człowiekiem". Marcin Roszkowski o Lechu Kaczyńskim

10.04.2020 21:44
- Obraz Lecha Kaczyńskiego, który wytworzyły media był nieprawdziwy - mówił w Polskim Radiu 24 prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski.