Redakcja Polska

MSZ: Polacy, którzy przebywają w Libii, powinni niezwłocznie opuścić ten kraj

29.09.2020 12:25
W związku z trwającym konfliktem zbrojnym i całkowitą destabilizacją sytuacji bezpieczeństwa MSZ odradza wszelkie podróże do Libii; obywatele polscy, którzy przebywają w tym kraju, powinni go niezwłocznie opuścić - poinformował polski resort spraw zagranicznych we wtorek.
Libia od lat jest pogrążona w konflikcie
Libia od lat jest pogrążona w konflikcieRosen Ivanov Iliev / shutterstock

Wojna domowa w Libii trwa od 2011 r., kiedy po obaleniu Muammara Kadafiego kraj podzielił się na kilka rywalizujących ze sobą stronnictw i bojówek, skupionych obecnie wokół dwóch obozów - uznawanego przez ONZ rządu w Trypolisie na zachodzie kraju oraz sił lojalnych wobec rywalizującej z rządem Izby Reprezentantów z siedzibą na wschodzie Libii. Stronnictwo premiera Fajiza Mustafy as-Saradża wspierane jest m.in. przez Turcję i Włochy, zaś stronnictwo lidera Izby Reprezentantów Akila Saliha i dowódcy Libijskiej Armii Narodowej gen. Chalify Haftara przez Rosję, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt i Francję.

Trwający obecnie impas w państwie libijskim to wynik wspartej przez Turcję ofensywy rządu w Trypolisie, która zdołała odbić z rąk sił Haftara część stolicy oraz innych miast na zachodzie kraju.

Tymczasem Haftar powiedział w piątek, że jego siły zdecydowały się wznowić wydobycie ropy po tym, jak od stycznia br. blokowały obiekty eksportujące ten surowiec. Libijska państwowa spółka naftowa NOC oświadczyła, że z dnia na dzień nie usunie ograniczeń w eksporcie, dopóki zakłady naftowe nie zostaną zdemilitaryzowane.

W połowie września Saradż ogłosił zamiar ustąpienia - co może podsycić napięcia polityczne w Trypolisie w obliczu nowych prób znalezienia politycznego rozwiązania konfliktu w tym kraju.


PAP/dad

Rząd przyjął projekt budżetu. "2021 rok będzie rokiem odbicia gospodarczego"

28.09.2020 15:28
Rząd na dzisiejszym posiedzeniu przyjął projekt budżetu na przyszły rok. W dokumencie tym założono, że dochody wyniosą prawie 405 miliardów złotych, a wydatki - blisko 487 miliardów. Oznacza to, że deficyt budżetowy może sięgnąć nieco ponad 82 miliardów złotych. Przyjęto poza tym, że PKB zwiększy się o 4 procent, powracając do wartości notowanych w ostatnich latach. - 2021 rok będzie rokiem odbicia gospodarczego - stwierdził premier Mateusz Morawiecki.

Po powrocie z Polski na Litwę obowiązkowa kwarantanna

28.09.2020 15:42
Po powrocie na Litwie z Polski, a także Niemiec, Estonii, Islandii i San Marino od poniedziałku obowiązuje dwutygodniowa kwarantanna, gdyż w ciągu ostatnich 14 dni liczba zakażeń koronawirusem w tych krajach przekroczyła 25 przypadków na 100 tys. osób.

Kolejne zatrzymania w związku ze śledztwem ws. Sławomira Nowaka

29.09.2020 09:32
Wśród trzech osób zatrzymanych przez CBA w śledztwie związanym z byłym ministrem transportu Sławomirem Nowakiem jest były prezes PKN Orlen Dariusz Jacek K. oraz były członek zarządu spółek energetycznych Wojciech T., związany m.in. z PGE i Energą - podaje we wtorek TVP Info.