Redakcja Polska

Po powrocie z Polski na Litwę obowiązkowa kwarantanna

28.09.2020 15:42
Po powrocie na Litwie z Polski, a także Niemiec, Estonii, Islandii i San Marino od poniedziałku obowiązuje dwutygodniowa kwarantanna, gdyż w ciągu ostatnich 14 dni liczba zakażeń koronawirusem w tych krajach przekroczyła 25 przypadków na 100 tys. osób.
Audio
  • Litwa: wraca obowiązek kwarantanny dla osóby przybywających z Polski. Materiał Kamila Zalewskiego
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneshutterstock

Wyjątki przewidziane zostały dla osób z Polski i Estonii, które przybywają na Litwę w celach zawodowych, naukowych, działalności rolniczej, opieki zdrowotnej lub przejeżdżających przez Polskę tranzytem.

Litwa każdego tygodnia z uwzględnieniem wskaźników epidemicznych aktualizuje listę krajów, po powrocie z których obowiązuje samoizolacja.

Na Litwie również rośnie liczba osób zakażonych koronawirusem. W ciągu ostatniej doby koronawirusa wykryto u 105 osób. Przed tygodniem w ciągu doby odnotowano 70 przypadków.

Litewski minister zdrowia Aurelijus Veryga nie chce prognozować, kiedy w kraju nastąpi szczyt drugiej fali infekcji. W poniedziałek wyraził jednak przekonanie, że "dzienne rekordy zakażeń są jeszcze przed nami".

Dotychczas na Litwie stwierdzono 4 490 przypadków koronawirusa. Choruje obecnie 2 051 osób. Zmarły 92 osoby.


PAP/IAR/dad

Ambasadorowie UE za rozszerzeniem sankcji za naruszanie integralności Ukrainy

28.09.2020 12:53
Według nieoficjalnych informacji ambasadorowie państw członkowskich w poniedziałek w Brukseli dali zielone światło dla rozszerzenia sankcji UE wobec osób i podmiotów, które są odpowiedzialne za podważanie integralności terytorialnej, suwerenności i niezależności Ukrainy.

Szef polskiego MSZ nie wyklucza sankcji na Białoruś, jeśli nie zdecyduje się na to UE

28.09.2020 14:13
Jeśli Unia Europejska nie nałoży sankcji na Białoruś, sąsiadujące z nią państwa Unii Europejskiej mogą rozważyć wprowadzenie sankcji narodowych - oświadczył w poniedziałek szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau po rozmowach z węgierskim odpowiednikiem.

Rząd przyjął projekt budżetu. "2021 rok będzie rokiem odbicia gospodarczego"

28.09.2020 15:28
Rząd na dzisiejszym posiedzeniu przyjął projekt budżetu na przyszły rok. W dokumencie tym założono, że dochody wyniosą prawie 405 miliardów złotych, a wydatki - blisko 487 miliardów. Oznacza to, że deficyt budżetowy może sięgnąć nieco ponad 82 miliardów złotych. Przyjęto poza tym, że PKB zwiększy się o 4 procent, powracając do wartości notowanych w ostatnich latach. - 2021 rok będzie rokiem odbicia gospodarczego - stwierdził premier Mateusz Morawiecki.