Redakcja Polska

Polska Akcja Humanitarna wesprze potrzebujących w Libanie. To szansa na lepszą przyszłość

03.10.2020 09:35
Polska Akcja Humanitarna otwiera ośrodek szkoleniowy na przedmieściach Bejrutu. Organizacja chce w ten sposób pomóc mieszkańcom stolicy Libanu. Od kilkunastu miesięcy przez kraj przetacza się ogromny kryzys finansowy, a sytuację dodatkowo pogarszają pandemia koronawirusa oraz zniszczenia po gigantycznej eksplozji w porcie w Bejrucie w sierpniu.
Audio
  • Liban - PAH otwiera ośrodek szkoleniowy - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
W Libanie systematycznie rośnie bezrobocie, a ponad połowa mieszkańców żyje na skraju ubóstwa
W Libanie systematycznie rośnie bezrobocie, a ponad połowa mieszkańców żyje na skraju ubóstwaPAP/EPA/WAEL HAMZEH
Tworzony przez Polską Akcję Humanitarną ośrodek powstanie na południowych przedmieściach Bejrutu. PAH będzie tam prowadzić szkolenia z robotyki, druku 3D, programowania czy prowadzenia własnego biznesu. Ma to pomóc podnieść umiejętności zawodowe zarówno Libańczyków, jak i syryjskich i palestyńskich uchodźców z pobliskiego obozu.
- Te innowacyjne szkolenia dadzą szansę kursantom na znalezienie dobrego i stabilnego zatrudnienia. Część osób otrzyma też granty finansowe na założenie własnej działalności, dzięki czemu staną się bardziej samodzielni w przyszłości - mówi rzecznik PAH Rafał Grzelewski.

W Libanie systematycznie rośnie bezrobocie, a ponad połowa mieszkańców żyje na skraju ubóstwa. Coraz więcej osób pozbawionych jest możliwości edukacji powyżej szkoły podstawowej.

PAH ocenia, że w ośrodku w Bejrucie na szkolenia będzie chodzić ok. 600 osób. Na miejscu prowadzone mają być też zajęcia psychologiczne. Zarówno Libańczycy, jak i uchodźcy coraz częściej bowiem cierpią na różnego rodzaju traumy.

Pieniądze na utworzenie placówki pochodzą z funduszy polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.


IAR/dad

Siedlecki uniwersytet otwarty na Białorusinów

01.10.2020 15:01
Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach jest gotowy na przyjęcie studentów z Białorusi. Na antenie Radia Podlasie zapewnił o tym rektor uczelni prof. Mirosław Minkina. UPH oferuje blisko czterdzieści kierunków studiów.

Radio Deutschlandfunk przeprasza za sfałszowane słowa o finansowym "zagłodzeniu" Polski

02.10.2020 09:09
"Od redakcji: w pierwszej wersji sfałszowaliśmy oświadczenie Katariny Barley, wyolbrzymiając je. Naprawiliśmy ten błąd i przepraszamy" - takie oświadczenie ukazało się na portalu radia Deutschlandfunk, pod tekstem omawiającym wywiad z niemiecką wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego Katariną Barley.

Wiceszef MSZ o słowach Katariny Barley: w debacie publicznej to nieakceptowalny język

02.10.2020 10:49
Biorąc pod uwagę historię Niemiec, a zwłaszcza XX wieku, II wojny światowej, myślę, że każdy polityk niemiecki powinien być tym bardziej ostrożny - mówił wiceszef MSZ Marcin Przydacz o wypowiedzi wiceszefowej PE Katariny Barley. Ten język jest nieakceptowalny w debacie publicznej - dodał.