Polskie Radio
Section05
Wojciech Cegielski

Antony Blinken poleci na Bliski Wschód. Będzie próbował złagodzić napięcia w regionie

Amerykański sekretarz stanu włącza się w wysiłki na rzecz uspokojenia sytuacji w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej. Antony Blinken przybędzie w poniedziałek do Ramallah oraz do Jerozolimy, gdzie będzie rozmawiać z obiema stronami konfliktu. Amerykański polityk przylatuje na Bliski Wschód w kilkadziesiąt godzin po fali zamachów w Jerozolimie. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Jerozolima Antony Blinken Wojciech Cegielski Bliski Wschód

TYLKO U NAS W Jerozolimie mnożą się akty agresji. Cegielski: to się dzieje "pod powierzchnią"

Kościoły chrześcijańskie w Jerozolimie zawarły bezprecedensową umowę - chcą wspólnie bronić się przed narastającym zagrożeniem ze strony izraelskich grup osadniczych. Chodzi przede wszystkim o próby przejęcia nieruchomości w chrześcijańskiej dzielnicy jerozolimskiego Starego Miasta. O szczegółach opowiedział gość Polskiego Radia 24 korespondent Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Bliski Wschód Jerozolima Wojciech Cegielski chrześcijaństwo

Rozpoczyna się Chanuka. Jedno z najbardziej radosnych świąt dla judaizmu

Żydzi na całym świecie rozpoczynają właśnie jedno z najważniejszych świąt w roku - Chanukę. Święto światła jest pamiątką cudownych wydarzeń w świątyni jerozolimskiej z 164 roku przed naszą erą. Po zdobyciu Jerozolimy przez Machabeuszów zapalona przez nich rytualna oliwa paliła się wówczas w miejscowej świątyni przez osiem dni. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Żydzi Wojciech Cegielski judaizm

"NATO będzie wspierać sąsiadów Rosji, trzeba działać teraz". Ważna deklaracja Stoltenberga

Szef NATO Jens Stoltenberg mówił w Bukareszcie, że wielu bliższych i dalszych sąsiadów Rosji musi mierzyć się z presją zarówno polityczną, jak i ekonomiczną. - Lekcja z Ukrainy jest taka, że trzeba działać już - mówił. O szczegółach korespondent IAR Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  NATO Jens Stoltenberg Bukareszt Rosja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Europa Wojciech Cegielski ŚWIAT

Co dokładnie oznacza uruchomienie art. 4 NATO? Ekspert wyjaśnia

- Mówimy o procedurze, która oznacza spotkanie, ale wtedy już są oczekiwania, przedstawiona jest konkretna lista rzeczy do załatwienia, wdrażane są procedury, których domaga się i oczekuje państwo członkowskie - powiedział w Polskim Radiu 24 Robert Pszczel, dyplomata, były dyrektor Biura Informacji NATO w Moskwie, opisując, z czym wiąże się art. 4. NATO. Wskazał, że to coś innego niż art. 5. Traktatu.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Cegielski NATO wybuch w Przewodowie POLSKA

Koreańczycy mają zbudować elektrownię atomową w Polsce. Znamy szczegóły inwestycji

Koncern z Korei Południowej prawdopodobnie zbuduje elektrownię atomową w Pątnowie w województwie wielkopolskim. W Seulu podpisano właśnie listy intencyjne w sprawie przyszłej inwestycji.Podpisy pod pierwszym dokumentem złożyły koreański koncern KNHP oraz polskie firmy ZE PAK i PGE. Wszystkie one miałyby finansować budowę. Rządy obu krajów deklarują wsparcie dla inwestycji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo elektrownia atomowa energetyka atom bezpieczeństwo energetyczne Wojciech Cegielski

77. forum Organizacji Narodów Zjednoczonych. "Świat jednoznacznie potępia groźby Putina"

- Ukraina, wojna i sposób rozwiązania tego konfliktu z Rosją są głównym tematem przemówień wielu polityków - relacjonował z Nowego Jorku w Polskim Radiu 24 nasz korespondent Wojciech Cegielski, który uczestniczy w 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Wojciech Cegielski ŚWIAT Nowy Jork ONZ Andrzej Duda Polityka zagraniczna Polski wojna na Ukrainie wojna 2022

Szef ONZ apeluje o zwiększenie wysiłków dyplomacji. Za wzór stawia porozumienie ws. zboża z Ukrainy

Szef ONZ Antonio Guterres zaapelował o rozwiązywanie konfliktów na świecie poprzez dyplomację. Jako przykład takich działań wskazał porozumienie ws. odblokowania portów na Ukrainie. Polityk otworzył w Nowym Jorku doroczną debatę przywódców z krajów ONZ. Jednym z głównych tematów dyskusji są w tym roku wojna na Ukrainie oraz globalny kryzys żywnościowy, jaki wywołała Rosja.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT ONZ Antonio Guterres USA Ameryka Nowy Jork Wojciech Cegielski konflikty międzynarodowe wojna 2022

Strefa Gazy. Utrzymuje się zawieszenie broni między Izraelem a Palestyńskim Islamskim Dżihadem

44 osoby zginęły w najnowszej odsłonie konfliktu w Strefie Gazy. Od piątku Izrael przeprowadza naloty na cele związane z radykalną grupą Islamski Dżihad. Islamiści odpowiadali rakietami, wystrzeliwanymi w kierunku Izraela. Od niedzielnego wieczoru obowiązuje zawieszenie broni. Na razie jest ono przestrzegane. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Strefa Gazy Wojciech Cegielski Izrael Palestyna

Strefa Gazy: rośnie liczba zabitych w izraelskich nalotach

Rośnie liczba ofiar izraelskich nalotów na Strefę Gazy. Palestyńskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że do tej pory zginęły 29 osoby, w tym sześcioro dzieci. 253 osoby są ranne. Izrael z kolei informuje, że wyeliminowano najważniejszych przywódców radykalnej Islamskiego Dżihadu - przekazał korespondent Polskiego Radia Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Palestyna Izrael Strefa Gazy Hamas konflikty międzynarodowe dżihad Wojciech Cegielski

Erdogan "załatwił" Putina. Rosyjski przywódca musiał poczekać [WIDEO]

Władimir Putin słynie ze specyficznego zachowania podczas spotkań z przywódcami innych państw. Mianowicie - spóźnia się, aby pokazać swoją "siłę" - podczas gdy czekający siedzą sami "upokorzeni". Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan postanowił nieco odwrócić role. O szczegółach korespondent IAR Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  Władimir Putin Recep Tayyip Erdogan Rosja Turcja Iran Teheran Europa Wojciech Cegielski ŚWIAT

Szczyt NATO w Madrycie. Jakie historyczne zmiany przyniósł?

– Widzimy trend, że dyplomacja, rozmowy z Rosją, zakładanie, że świat jest miły i sympatyczny idą do kosza. Teraz się zbroimy i fortyfikujemy, bo zobaczyliśmy, co dzieje się na Ukrainie – podsumowuje Wojciech Cegielski, który obserwował szczyt w stolicy Hiszpanii.
Zobacz więcej na temat:  Trójka wojna na Ukrainie Trójka Ukraina Ukraina Rosja Unia Europejska Michał Strzałkowski Adam Dąbrowski Roman Polko Rafał Tomański Chiny Wojciech Cegielski Tomasz Grzywaczewski

Szczyt NATO. Andrzej Duda przybył do Madrytu. Przedstawiamy program wizyty

Prezydent Andrzej Duda przybył we wtorek do Madrytu, gdzie weźmie udział w szczycie NATO. Przywódcy spotkają się w stolicy Hiszpanii, aby omówić wyzwania, przed którymi stoi Sojusz. NATO ma przyjąć swoją nową Koncepcję Strategiczną, która będzie zawierała cele i zadania na najbliższą dekadę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Madryt szczyt NATO 2022 Andrzej Duda Wojciech Cegielski NATO wojna 2022