Polskie Radio
Section05
Wojciech Cegielski

Sylwester w cieniu koronawirusa

Przed nami powitanie nowego, 2022 roku. Choć w ostatnich miesiącach wydawało się, że tegoroczny Sylwester na świecie będzie znacznie bardziej radosny, optymistyczny od ubiegłorocznego, to w grudniu niestety statystyki pandemiczne rozwiały te nadzieje. A to oznacza, że wiele dzisiejszych imprez będzie znacznie mniej hucznych niż zazwyczaj.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Nowy Rok Łukasz Sobolewski Wojciech Cegielski koronawirus omikron COVID-19 sylwester

"Jesteśmy solidarni z dotkniętymi krajami". Szef NATO o skutkach kryzysu migracyjnego

Po raz kolejny NATO wsparło Polskę i kraje bałtyckie w sprawie działań hybrydowych prowadzonych przez Białoruś. Chodzi o wywoływanie kryzysu migracyjnego i wysłanie tysięcy migrantów na granice z Polską i Litwą. Ministrowie spraw zagranicznych krajów NATO, którzy spotkali się na Łotwie, wyrazili solidarność z krajami wschodniej flanki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Łotwa Białoruś granica Rosja Wojciech Cegielski kryzys migracyjny NATO Aleksander Łukaszenka Jens Stoltenberg Europa

Europa epicentrum pandemii. Kolejne kraje rozważają wprowadzenie surowych obostrzeń

Niemcy są kolejnym krajem, który rozważa wprowadzenie drastycznych obostrzeń pandemicznych. Chodzi o ewentualny lockdown dla niezaszczepionych. Miałaby to być odpowiedź na rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem. Europa jest obecnie epicentrum pandemii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa koronawirus COVID-19 pandemia obostrzenia Austria Niemcy USA Ukraina Rosja Rumunia Bułgaria Wojciech Cegielski

Nowe informacje ws. upadku rządu w Kabulu. "Armia afgańska była sześciokrotnie mniejsza niż podawano"

Na jaw wychodzą kolejne informacje o powodach upadku prozachodnich władz w Afganistanie. Były minister finansów tego kraju twierdzi, że afgańskie wojsko liczyło w rzeczywistości znacznie mniej żołnierzy niż podawały to oficjalne dane. Dowódcy pobierali pensje za podwładnych, których nie było albo którzy zginęli w walkach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Afganistan Wojciech Cegielski armia wojsko NATO USA talibowie

Polscy naukowcy po 40 latach wracają na Antarktydę

Niemal dwa miesiące spędzi na Antarktydzie grupa polskich polarników. Naukowcy z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk wyjeżdżają w tych dniach w rejon bieguna południowego. Chcą na nowo otworzyć polską stację badawczą imienia Antoniego Bolesława Dobrowolskiego, która była nieczynna przez ponad 40 lat. W planach mają też rozpoczęcie badań.
Zobacz więcej na temat:  Antarktyda stacja meteorologiczna mróz zima Wojciech Cegielski

Sytuacja powyborcza w Czechach. Jak wpływa na negocjacje z Polską?

Obecna sytuacja w Czechach nie musi oznaczać pata w kontekście polsko-czeskich rozmów na temat elektrowni Turów. – Większość zapisów umowy została ustalona. Brakuje jedynie porozumienia w sprawie okresu jej porozumienia. Przewiduję, że zostanie to ustalone na poziomie roboczym. Powtórzę jednak, że wybory nie miały żadnego wpływu na negocjacje – mówił premier Andrej Babiš. Do rozmów z Polską gotów jest wrócić jeszcze obecny rząd, oczekiwanie na uformowanie nowego gabinetu może potrwać. Zwycięska w wyborach koalicja zakłada, że jej gabinet uda się powołać do świąt Bożego Narodzenia. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar Czechy Rosja Maciej Jastrzębski Wojciech Cegielski Watykan Piotr Kowalczuk Michał Strzałkowski Austria Beata Płomecka ŚWIAT