Redakcja Polska

Sondaż: ponad połowa badanych popiera weto budżetu UE w przypadku powiązania go z praworządnością

18.11.2020 13:07
Sondaż United Surveys dla DGP i RMF FM pokazuje, że większość ankietowanych (57 proc.) popiera weto wobec unijnego budżetu w przypadku powiązania go z praworządnością. Przeciwnego zdania jest niespełna 20 proc - podał "Dziennik Gazeta Prawna".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneShutterstock/thodonal88

Gazeta podaje, że z sondażu United Surveys dla DGP i RMF FM wynika, że 46 proc. pytanych chciałoby odrzucenia rozporządzenia wprowadzającego taki mechanizm. Pomysł, by weszło ono w życie, popiera 37 proc.

Poparcie dla weta do budżetu UE, gdyby fundusze dla Polski faktycznie miały być zablokowane, to efekt jednoznacznej postawy wyborców PiS w tej kwestii oraz podziału w elektoracie opozycji - napisała gazeta.

Przypomniała, że Polska formalnie powiedziała w poniedziałek "nie" unijnemu budżetowi. Powodem było przyjęcie przez kraje członkowskie rozporządzenia wiążącego wypłatę funduszy unijnych z praworządnością.

Kilka scenariuszy 

Z ustaleń DGP wynika, że rząd Mateusza Morawieckiego ma już kilka scenariuszy kompromisu wokół rozporządzenia - czytamy.

"Jedna z propozycji zakłada, że aby uruchomić postępowanie w sprawie zablokowania środków, Komisja musiałaby podjąć decyzję jednomyślnie. W takim przypadku brak poparcia ze strony jednego komisarza hamowałby cały proces" - podano.

Według dziennika, inny pomysł to jednomyślność nie w Komisji, a w Radzie. Rząd liczy się z tym, że takie zmiany będzie można wprowadzić, korygując samo rozporządzenie, co wymaga ponownych uzgodnień między Komisją, Parlamentem i Radą lub w ramach konkluzji Rady Europejskiej. Co mogłoby nastąpić pod koniec roku.

Jak mówi DGP wiceminister Paweł Jabłoński, weto nie jest celem samym w sobie, a kompromis nadal nie jest wykluczony. Polska zarzuca autorom pomysłu przede wszystkim arbitralność.

Kwestia weta jest istotna także w wewnętrznym układzie sił w obozie rządowym. Nacisk na premiera wywiera lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro - wskazuje gazeta.


PAP/dad

Ekspert: zmiana w Białym Domu nie oznacza zwrotu w polityce zagranicznej USA

18.11.2020 09:12
Administracja Joe Bidena nie dokona żadnych zasadniczych zwrotów w polityce zagranicznej, zmieni się raczej styl jej prowadzenia w stosunku do tego prezentowanego przez ekipę Donalda Trumpa - mówi Hans Kundnani, ekspert brytyjskiego think tanku Chatham House. Mówi, że ekipa Bidena "jest bardzo proniemiecka" i "podziwia Niemców".

Serwis internetowy szerzył terrorystyczną propagandę. Został zablokowany przez ABW

18.11.2020 11:10
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zablokowała stronę internetową zajmującą się szerzeniem propagandy terrorystycznej Państwa Islamskiego - poinformował rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Prezydenci Polski i Litwy podkreślają rolę Trójmorza i UE w wychodzeniu z kryzysu

18.11.2020 13:47
Bezprecedensowe działania UE to szansa na budowę po kryzysie silniejszej Unii - oceniał prezydent Litwy, Gitanas Nauseda, otwierając w środę w Wilnie polsko-litewskie forum biznesu. Dla prezydenta Andrzeja Dudy instrumentem odbudowy jest Inicjatywa Trójmorza.