X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Instytut Pileckiego organizuje szkolenia dla niemieckich nauczycieli. Chętnych więcej niż miejsc

23.12.2020 07:59
Jednym z celów Instytutu Pileckiego w Berlinie jest zwrócenie uwagi na "białe plamy” w historiografii. W grudniu dział edukacji Instytutu zorganizował m.in. szkolenie online dla niemieckich nauczycieli o raportach Pileckiego. Chętnych do wzięcia w nim udziału nie brakowało.
Uczestnicy spotkania
Uczestnicy spotkaniaŹródło: Twitter/Pilecki-Institut @PileckiInstitut

- Na nasze seminaria online o polskiej historii, która w Niemczech jest słabo znana, zgłaszają się nauczyciele z całych Niemiec, to niewątpliwy sukces - podkreśla Hanna Radziejowska, dyrektor Instytutu Pileckiego w Berlinie - "Wychodzimy naprzeciw temu zainteresowaniu i już przygotowujemy kolejne webinaria. Współpraca z niemieckimi szkołami i nauczycielami jest dla nas bardzo ważna" - zapewnia Radziejowska.

Jednym z celów Instytutu Pileckiego w Berlinie jest zwrócenie uwagi na „białe plamy” w historiografii, a szczególnie w nauczaniu historii w szkołach niemieckich i konstruktywne im przeciwdziałanie. To ostatnie jest tym ważniejsze, że Polska odgrywa niestety drugorzędną, a nawet całkowicie podrzędną rolę w wielu niemieckich podręcznikach do historii - podkreślają w Instytucie Pileckiego w Berlinie.

Hanna Radziejowska w rozmowie z PAP w wskazywała, że "w niemieckich kompendiach przygotowujących do matury z historii nie omawia się przebiegu okupacji Polski podczas II wojny światowej poza wskazaniem daty i przyczyny wybuchu wojny oraz przedstawianymi w kontekście Holokaustu lokalizacjami obozów zagłady".

- W ośmiu przeczytanych przeze mnie podręcznikach nie było słowa o terrorze i zbrodniach na polskiej inteligencji i ludności cywilnej, o Powstaniu Warszawskim, polskim państwie podziemnym i rządzie na emigracji. O Armii Krajowej znalazłam jedną wzmiankę - zaznaczała badaczka.

Nowoczesne podejście w czasie pandemii 

Szczególnie trudny czas pandemii koronawirusa wymaga nowoczesnego podejścia, dzięki któremu można lepiej przekazać treści historyczne. W grudniu dział edukacji IP kilka razy podejmował działania w tej dziedzinie.

Na początku grudnia Instytut przygotował prezentację "Witold Pilecki i jego relacje z Auschwitz", przedstawioną podczas Digital History Network dla uczestników z Niemiec, Polski, Rosji, Białorusi, Ukrainy i kilku innych krajów.

Historyczne ujęcie praw człowieka było tematem szkolenia zorganizowanego w języku rosyjskim w lipskim Instytucie Moldau w ramach zimowej szkoły dla uczestników z Mołdawii i Ukrainy.

W ubiegłym tygodniu zaś zorganizowano wydarzenie, z którego w Instytucie Pileckiego w Berlinie są szczególnie dumni: seminarium dokształcające dla niemieckich nauczycieli i pedagogów. Jego tytuł: "Czy alianci powinni zbombardować Auschwitz? Relacje Witolda Pileckiego".

"Zainteresowanie tematem przerosło możliwości techniczne, dlatego kolejne tego typu seminaria zostały już zapowiedziane, a pierwsze osoby już się na nie zapisały" - informuje Instytut.

Berliński oddział Instytutu Pileckiego rozpoczął działalność w stolicy Niemiec we wrześniu 2019 roku. Misją ośrodka jest rozwijanie współpracy zagranicznej, a także poszerzanie pola badań i refleksji nad doświadczeniem XX wieku oraz znaczeniem takich wartości, jak wolność i demokracja. Działania Instytutu koncentrują się na ukazywaniu przemian społecznych i kulturowych na tle ubiegłego stulecia, ze szczególnym uwzględnieniem procesów zachodzących w Europie Środkowej.

Szkoły z Polski i Litwy laureatami projektu Inteligentny Samorząd "Change the Game"

22.12.2020 12:11
Szkoła Podstawowa nr 11 im. Szarych Szeregów w Stalowej Woli i Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie na Litwie wygrały rywalizację prowadzoną w ramach projektu Inteligentny Samorząd "Change the Game", służącego promowaniu kompetencji cyfrowych i edukacji ekologicznej młodzieży.

Ciężka sytuacja w niemieckich szpitalach. Polskie MSZ oferuje sprzęt medyczny

22.12.2020 13:43
Trudna sytuacja epidemiczna w mieście Zittau i okręgu Görlitz skłoniła nas do tego, aby zaoferować wsparcie dla niemieckich szpitali w tym przygranicznym obszarze w postaci sprzętu medycznego oraz przyjęcia części pacjentów do szpitala w Bolesławcu - poinformował wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

Irlandia: ponownie najwyższy poziom restrykcji koronawirusowych

23.12.2020 08:00
Irlandia wraca od czwartku do najwyższego, piątego poziomu restrykcji koronawirusowych, które oznaczają lockdown, choć będą wprowadzone pewne modyfikacje - ogłosił rząd w Dublinie. Obowiązywać one będą do 12 stycznia.