Redakcja Polska

Instytut Pileckiego organizuje szkolenia dla niemieckich nauczycieli. Chętnych więcej niż miejsc

23.12.2020 07:59
Jednym z celów Instytutu Pileckiego w Berlinie jest zwrócenie uwagi na "białe plamy” w historiografii. W grudniu dział edukacji Instytutu zorganizował m.in. szkolenie online dla niemieckich nauczycieli o raportach Pileckiego. Chętnych do wzięcia w nim udziału nie brakowało.
Uczestnicy spotkania
Uczestnicy spotkaniaŹródło: Twitter/Pilecki-Institut @PileckiInstitut

- Na nasze seminaria online o polskiej historii, która w Niemczech jest słabo znana, zgłaszają się nauczyciele z całych Niemiec, to niewątpliwy sukces - podkreśla Hanna Radziejowska, dyrektor Instytutu Pileckiego w Berlinie - "Wychodzimy naprzeciw temu zainteresowaniu i już przygotowujemy kolejne webinaria. Współpraca z niemieckimi szkołami i nauczycielami jest dla nas bardzo ważna" - zapewnia Radziejowska.

Jednym z celów Instytutu Pileckiego w Berlinie jest zwrócenie uwagi na „białe plamy” w historiografii, a szczególnie w nauczaniu historii w szkołach niemieckich i konstruktywne im przeciwdziałanie. To ostatnie jest tym ważniejsze, że Polska odgrywa niestety drugorzędną, a nawet całkowicie podrzędną rolę w wielu niemieckich podręcznikach do historii - podkreślają w Instytucie Pileckiego w Berlinie.

Hanna Radziejowska w rozmowie z PAP w wskazywała, że "w niemieckich kompendiach przygotowujących do matury z historii nie omawia się przebiegu okupacji Polski podczas II wojny światowej poza wskazaniem daty i przyczyny wybuchu wojny oraz przedstawianymi w kontekście Holokaustu lokalizacjami obozów zagłady".

- W ośmiu przeczytanych przeze mnie podręcznikach nie było słowa o terrorze i zbrodniach na polskiej inteligencji i ludności cywilnej, o Powstaniu Warszawskim, polskim państwie podziemnym i rządzie na emigracji. O Armii Krajowej znalazłam jedną wzmiankę - zaznaczała badaczka.

Nowoczesne podejście w czasie pandemii 

Szczególnie trudny czas pandemii koronawirusa wymaga nowoczesnego podejścia, dzięki któremu można lepiej przekazać treści historyczne. W grudniu dział edukacji IP kilka razy podejmował działania w tej dziedzinie.

Na początku grudnia Instytut przygotował prezentację "Witold Pilecki i jego relacje z Auschwitz", przedstawioną podczas Digital History Network dla uczestników z Niemiec, Polski, Rosji, Białorusi, Ukrainy i kilku innych krajów.

Historyczne ujęcie praw człowieka było tematem szkolenia zorganizowanego w języku rosyjskim w lipskim Instytucie Moldau w ramach zimowej szkoły dla uczestników z Mołdawii i Ukrainy.

W ubiegłym tygodniu zaś zorganizowano wydarzenie, z którego w Instytucie Pileckiego w Berlinie są szczególnie dumni: seminarium dokształcające dla niemieckich nauczycieli i pedagogów. Jego tytuł: "Czy alianci powinni zbombardować Auschwitz? Relacje Witolda Pileckiego".

"Zainteresowanie tematem przerosło możliwości techniczne, dlatego kolejne tego typu seminaria zostały już zapowiedziane, a pierwsze osoby już się na nie zapisały" - informuje Instytut.

Berliński oddział Instytutu Pileckiego rozpoczął działalność w stolicy Niemiec we wrześniu 2019 roku. Misją ośrodka jest rozwijanie współpracy zagranicznej, a także poszerzanie pola badań i refleksji nad doświadczeniem XX wieku oraz znaczeniem takich wartości, jak wolność i demokracja. Działania Instytutu koncentrują się na ukazywaniu przemian społecznych i kulturowych na tle ubiegłego stulecia, ze szczególnym uwzględnieniem procesów zachodzących w Europie Środkowej.

Szkoły z Polski i Litwy laureatami projektu Inteligentny Samorząd "Change the Game"

22.12.2020 12:11
Szkoła Podstawowa nr 11 im. Szarych Szeregów w Stalowej Woli i Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie na Litwie wygrały rywalizację prowadzoną w ramach projektu Inteligentny Samorząd "Change the Game", służącego promowaniu kompetencji cyfrowych i edukacji ekologicznej młodzieży.

Ciężka sytuacja w niemieckich szpitalach. Polskie MSZ oferuje sprzęt medyczny

22.12.2020 13:43
Trudna sytuacja epidemiczna w mieście Zittau i okręgu Görlitz skłoniła nas do tego, aby zaoferować wsparcie dla niemieckich szpitali w tym przygranicznym obszarze w postaci sprzętu medycznego oraz przyjęcia części pacjentów do szpitala w Bolesławcu - poinformował wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

Irlandia: ponownie najwyższy poziom restrykcji koronawirusowych

23.12.2020 08:00
Irlandia wraca od czwartku do najwyższego, piątego poziomu restrykcji koronawirusowych, które oznaczają lockdown, choć będą wprowadzone pewne modyfikacje - ogłosił rząd w Dublinie. Obowiązywać one będą do 12 stycznia.