Redakcja Polska

Polska zamówiła w sumie 87 mln dawek szczepionek przeciw COVID-19

28.01.2021 08:00
Polska w sumie zamówiła 87 mln szczepionek, na które składa się pula 62 mln dawek z pięciu firm ujęta w Narodowym Programie Szczepień oraz dodatkowe 25 mln dawek, które mają być dostarczane do Polski od II kwartału 2021 roku - wyjaśniła naczelnik ds. mediów Ministerstwa Zdrowia Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska.
Audio
  • Brak porozumienia w rozmowach Komisji Europejskiej z firmą AstraZeneca w sprawie terminowych dostaw szczepionek przeciwko COVID-19 do Unii Europejskiej [POSŁUCHAJ]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneSeventyFour/Shutterstock

"Polska w sumie zamówiła 87 mln dawek szczepionek" - powiedziała Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska.

Dodała także, że Polska zamówiła dawki szczepionek z puli dawek dodatkowych Pfizer/BioNTech w ramach zamówienia z 29 grudnia 2020 r. (z puli dawek dodatkowych 100 mln), jak i w ramach drugiej umowy z firmą Pfizer/BioNtech, której zawarcie Komisja Europejska ogłosiła 6 stycznia 2021 r. W ramach obu tych zamówień Polska kupi dodatkowo ponad 25 mln dawek, które, zgodnie z zobowiązaniami producenta, będą dostarczane w II i III kwartale 2021 roku. Każda z umów zawarta jest w formule 200 mln plus 100 mln dawek.

Równocześnie wyjaśniła, że na 87 mln szczepionek składa się po pierwsze pula 62 mln szczepionek z pięciu firm: Astra Zeneca, CureVac, Johnson&Johnson, Moderna oraz Pfizer/ BioNTech (pierwsza umowa na 16 mln dawek z puli 200 mln). Ujęto ją w Narodowym Programie Szczepień przyjętym przez rząd w grudniu 2020 roku.

Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska zaznaczyła, że decyzja dotycząca zamówienia dodatkowych 25 mln dawek opierała się nie tylko na ogólnej liczbie możliwych do zakontraktowania dawek, ale także na terminach dostaw, które producenci zadeklarowali jako możliwe do realizacji. Przypomniała, że wolumen każdej umowy jest dzielony na kwartały.

"Warto podkreślić, że druga umowa z Pfizer/BioNtech (KE ogłosiła zawarcie tej umowy 6 stycznia 2021 r.) obejmuje dwie pule (pierwsza - 200 mln plus druga - 100 mln)" - powiedziała.

Pierwsza pula ma być dostarczana w II i III kwartale 2021 i do tej puli z racji terminów dostaw Polska przystąpiła. Natomiast druga pula ma być dostarczana na przełomie 2021 i 2022 r. i z racji późnego terminu dostawy Polska nie przystąpiła do podziału tej puli.

W ramach wspólnego mechanizmu zakupu szczepień, w których uczestniczy Polska pula dawek szczepionek dzielona jest w zależności od udziału ludności danego kraju w populacji UE. Polacy stanowią około 8,5 proc. wszystkich mieszkańców UE.

PAP/ho


Brandenburgia wsparła mazowieckie szpitale w walce z COVID-19

26.01.2021 15:42
Brandenburgia wsparła mazowieckie szpitale w walce z COVID-19; środki ochrony osobistej za ponad 1,3 mln zł są już na Mazowszu - poinformował we wtorek marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Jest to odpowiedź na apel marszałka o wsparcie Mazowsza w walce z pandemią.

Radiobook. Najnowszy projekt literacki Polskiego Radia

27.01.2021 08:00
W każdy poniedziałek w ramach projektu publikowana jest nowa powieść z klasyki polskiej i światowej, pochodząca z radiowych archiwów. Na Radiobooku znalazło się już 20 tytułów, które od października udostępniane są bezpłatnie na nowym kanale na Youtube i na Facebooku. Projekt ma na celu prezentację w formie dźwiękowej najwybitniejszych dzieł literatury polskiej i światowej. 

Rok 2021 Rokiem Stanisława Lema w stulecie urodzin pisarza

27.01.2021 12:31
Stanisław Lem to światowej sławy pisarz-humanista i genialny wizjoner – mówi prezes Instytutu „Polska Przyszłości” im. Stanisława Lema dr Maciej Kawecki.