Redakcja Polska

Na Powązkach oddano hołd Janowi Olszewskiemu w 2. rocznicę jego śmierci

07.02.2021 17:08
Rodzina, przyjaciele a także przedstawiciele władz i instytucji państwowych oddali hołd Janowi Olszewskiemu w 2. rocznicę jego śmierci. Przy grobie byłego premiera na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach złożono wieńce i zapalono znicze.
Uroczystości złożenia kwiatów na grobie Jana Olszewskiego na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie
Uroczystości złożenia kwiatów na grobie Jana Olszewskiego na Cmentarzu Powązkowskim w WarszawiePAP/Leszek Szymański

- To był rząd przełomu - tak o kierowanym w latach 1991-92 przez Jana Olszewskiego gabinecie mówił wieloletni współpracownik i przyjaciel byłego premiera, minister w KRPM Piotr Naimski. - Do dzisiaj mamy wielkie, pozytywne skutki tamtego działania, przełamania tego, co zostało ustalone przy Okrągłym Stole i co, gdyby trwało do dzisiaj, sprawiłoby, że Polska byłaby w zupełnie innym, naprawdę złym miejscu. To, że dziś możemy mówić o niepodległej Polsce, to jest naprawdę dzieło w dużej mierze Jana Olszewskiego - powiedział Piotr Naimski, wieloletni współpracownik i przyjaciel byłego premiera, a obecnie minister w KPRM.

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk przypomniał, że Jan Olszewski był nie tylko szefem rządu wyłonionego w pierwszych, w pełni demokratycznych wyborach po 1945 roku. - Pamiętamy, że to jeden z bohaterów naszej wolności, walczący o wolną Polskę, jako żołnierz Szarych Szeregów, jako uczestnik Powstania Warszawskiego, jako uczestnik opozycji antykomunistycznej, jako obrońca w procesach politycznych. Oddajemy hołd człowiekowi, który pozostawił nam wielkie pytanie, pytanie, które znajduje się na jego mogile - czyja będzie Polska? I na to pytanie musimy odpowiadać sobie każdego dnia - podkreślał Jan Józef Kasprzyk.


Posłuchaj
00:22 10893111_2.mp3 Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk przypomniał, że Jan Olszewski był nie tylko szefem rządu wyłonionego w pierwszych, w pełni demokratycznych wyborach po 1945 roku (IAR)

 

- Oddajemy hołd wielkiemu Polakowi - mówił sędzia Bogusław Nizieński, były żołnierz AK i WiN, a obecnie przewodniczący Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Jak podkreślił, postrzega przedstawiciela swojego pokolenia za symbol, człowieka, który wskazywał drogę którą trzeba podążać. - Kiedy pytał - czyja będzie Polska? To my musimy mu odpowiedzieć - nasza, nikt nam tej Polski już nie wyrwie. To człowiek, który kochał Polskę, dla niej żył i zasłużył na to, żeby go uczcić i żeby był z nami na zawsze - powiedział Bogusław Nizieński.

Jan Olszewski był powstańcem warszawskim, działaczem opozycji demokratycznej i obrońcą w procesach politycznych w czasach PRL. Po 1989 roku był posłem na Sejm I, III i IV kadencji i premierem w latach 1991-92.. Jan Olszewski doradzał również prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. W 2009 roku został odznaczony Orderem Orła Białego.

Zmarł 7 lutego 2019 roku w wieku 88 lat.

IAR/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Jan Olszewski

KE: w 2021 roku Polska jednym z krajów unijnych z najmniejszym deficytem sektora państwowego

07.02.2021 09:31
Według prognoz Komisji Europejskiej w 2021 r. Polska będzie w pierwszej dziesiątce krajów UE z najniższym deficytem sektora instytucji rządowych i samorządowych - podało Ministerstwo Finansów.

Firmy w Polsce kupują coraz więcej "zielonego" prądu

07.02.2021 09:17
Najwięksi sprzedawcy energii elektrycznej zakontraktowali na 2021 r. znacznie więcej "zielonego" prądu, wytwarzanego ze źródeł odnawialnych. W porównaniu do ogółu sprzedaży nie są to na razie wielkie ilości, ale stanowią już znaczące pozycje biznesowe.

Białoruś zwróciła się do Polski o ekstradycję opozycjonistów

07.02.2021 11:39
Białoruś zwróciła się do Polski o ekstradycję opozycyjnych blogerów. Białoruski Komitet Śledczy poinformował o skierowaniu do naszego kraju dokumentów dotyczących przekazania Sciapana Puciły i Ramana Pratasiewicza. To założyciele popularnych na Białorusi kanałów, które informują o akcjach protestacyjnych.