Polskie Radio
Section05
Jan Olszewski

Antoni Macierewicz: program niepodległościowy Jana Olszewskiego jest dziś realizowany

- Program gospodarczy, społeczny, polityczny, międzynarodowy, program niepodległościowy, jaki sformułował ten rząd pod patronatem Jana Olszewskiego, dał początek właśnie programowi, który dzisiaj osiągnął tak wielkie sukcesy - mówił w Polskim Radiu 24 były szef MON, marszałek senior Sejmu IX kadencji Antoni Macierewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Antoni Macierewicz POLSKA polityka Jan Olszewski dekomunizacja

Prof. Mieczysław Ryba: układ, który obalił rząd Jana Olszewskiego, funkcjonuje do dziś

- Ten układ owszem, obalił rząd Olszewskiego, ale to nie jest tak, że on tylko taktycznie zadziałał. W ogromnej mierze ten układ funkcjonował później przez lata, pewnie gdzieś medialnie był spinany przez szeroko rozumiane środowisko "Gazety Wyborczej", no i do dzisiaj w jakiś sposób funkcjonuje - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba, historyk z KUL-u. Gośćmi "Debaty PR24" byli również prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z UŁ oraz Miłosz Manasterski, szef Agencji Informacyjnej.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Jachowicz miłosz manasterski prof. Mieczysław Ryba Polskie Radio 24 POLSKA Jan Olszewski dekomunizacja

"Znacznie wpłynęły na polską historię". Dr Żukowski o wyborach 1989 roku i obaleniu rządu Jana Olszewskiego

- Wybory z 4 czerwca 1989 roku i późniejsze obalenie rządu Jana Olszewskiego w bardzo dużym stopniu wpłynęły na polską historię. Wpłynęły zwłaszcza na proces wychodzenia Polski z komunizmu i z różnych uwikłań, które wiązały się z byciem w komunizmie - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Żukowski z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Jan Olszewski społeczeństwo

"Odpowiadają za to agenci SB". Krzysztof Wyszkowski o obaleniu rządu Jana Olszewskiego

- To wydarzenie wspominam z przykrością, ze wstydem, nawet czasami z rozpaczą. To było straszne i niesłychanie przygnębiające. To był cały ciąg wydarzeń, dla mnie osobiście niezwykle przykrych, smutnych. Za obalenie tamtego rządu odpowiadają agenci SB - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Wyszkowski, działacz opozycyjny w czasie PRL i doradca premiera Jana Olszewskiego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 historia Polski Krzysztof Wyszkowski Jan Olszewski społeczeństwo

Romuald Szeremietiew: nie można było budować Rzeczpospolitej wykorzystując pozostałości po PRL

- Przed oczami oczywiście mamy te teczki i wydaje się, że to o to chodziło, ale były zdarzenia wcześniej, znacznie ważniejsze, to one sprawiły, że z taką wściekłością ten rząd był atakowany - mówił w Polskim Radiu 24 Romuald Szeremietiew, były minister obrony w rządzie Jana Olszewskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Olszewski Romuald Szeremietiew Polskie Radio 24 POLSKA polityka historia Polski

"Próba odsunięcia agentury komunistycznej". Jan Parys o rządzie Jana Olszewskiego

- Lech Wałęsa od początku bardzo niechętnie patrzył na niezależność Jana Olszewskiego i kierunek, w jakim chciał prowadzić politykę (…) Cofniecie poparcia prezydenta dla rządu Olszewskiego stało się sygnałem dla różnych ugrupowań politycznych niezadowolonych z lustracji, które chciały zatrzymać agenturę wśród swoich działaczy i parlamentarzystów - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Parys, były minister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 okrągły stół Jan Olszewski historia Polski komunizm Solidarność Kościół społeczeństwo Jan Parys Ryszard Gromadzki

Odsłonięto pomnik Jana Olszewskiego. Prezes PiS: Polska jego marzeń była Polską prawą

W podwarszawskim Okuniewie odsłonięto pierwszy w Polsce pomnik premiera Jana Olszewskiego. - Polska jego marzeń była Polską prawą, solidarną i sprawiedliwą - podkreślił wicepremier, szef PiS Jarosław Kaczyński w liście odczytanym podczas uroczystości.
Zobacz więcej na temat:  Jan Olszewski Jarosław Kaczyński pomniki Prawo i Sprawiedliwość pamięć historia Polski społeczeństwo POLSKA

"Rozliczenie historii i lustracja wzbudziły popłoch elit III RP". Sellin o obaleniu rządu Olszewskiego

- Jednym z pierwszych wyłomów w realizacji celu umowy okrągłostołowej był rząd Jana Olszewskiego, pierwszy, powołany w wyniku wolnych i w pełni demokratycznych wyborów - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister kultury Jarosław Sellin. - Gdy postanowił podjąć pewne rozliczenie historii, lustrację, wzbudziło to taki popłoch dużej części elit III RP, że został słynną "nocną zmianą" obalony - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia Jarosław Sellin Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Katarzyna Gójska Jan Olszewski III RP PRL komunizm Solidarność opozycja demokratyczna

Odwołanie rządu Jana Olszewskiego. Prof. Panfil: tajemniczy proces, opozycja gwałtownie się zjednoczyła

- Było to nieoczekiwane, tak jakby ktoś chciał zjednoczyć opozycję. Pod wpływem przegłosowania uchwały, opozycja wobec rządu Olszewskiego która była rozbita, gwałtownie się zjednoczyła. Efektem tego była noc z 3 na 4 czerwca i zmiana premiera - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Panfil, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Jan Olszewski rząd 1992 Janusz Korwin-Mikke Sejm HISTORIA fakty opinie ciekawostki Polskie Radio 24

"Niósł ze sobą tradycję niepodległościową". Jan Józef Kasprzyk o Janie Olszewskim

- Były premier dbał o to, by pamięć o żołnierzach Armii Krajowej była żywa. Nawiązywał do tych samych wartości, co pokolenie żołnierzy AK, czyli umiłowania miłości do Rzeczpospolitej ponad wszystko, kultu wolności i niepodległości państwa i narodu - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  Jan Olszewski III RP PRL historia Polski