X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Niemieckie okręty podwodne z rosyjskim systemem nawigacji

01.04.2021 10:39
Jak donosi gazeta Bild am Sonntag, niemieckie okręty podwodne zostały wyposażone w rosyjskie systemy nawigacyjne. Miało do tego dojść za rządów kanclerza Gerharda Schrödera, który obecnie zasiada w radach nadzorczych najważniejszych firm energetycznych zależnych od Kremla..
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneShutterstock.com/iurii

Bild am Sonntag szacuje, że system Navi-Sailor 4100 rosyjskiej firmy Transas miał zostać zainstalowany na od co najmniej kilkudziesięciu platformach pływających do nawet około 100. Biorąc pod uwagę, że okrętów wojennych Niemcy mają 65 może to oznaczać, że system trafił nawet na jednostki pomocnicze takie jak np. holowniki i na niektóre okręty które do dziś zostały już wycofane ze służby. Gazeta ma donosić, że urządzenie "Navi Sailor 4100" prawdopodobnie zainstalowano m.in. na dwóch najnowszych okrętach podwodnych typu 212A dla Bundesmarine.

System ma za zadanie ustalić pozycję, prędkość i trasę używającej go jednostki. Jednak nie spełnia on standardów bezpieczeństwa NATO co oznacza, że potencjalnie może przekazywać dane Rosjanom, na przykład w przypadku "ataku cybernetycznego".

Kolejnym zagrożeniem może być ryzyko zakłócenia działania systemów okrętowych przez Rosjan lub zdalna dezaktywacja. To szczególnie istotne w przypadku okrętów podwodnych, których atutem jest działanie z ukrycia. 

Firma Transas została założona w Petersburgu w 1990 roku i obecnie zajmuje się projektowaniem systemów symulacyjnych i bojowych dla dronów jest uznawana za silnie powiązana z rosyjskimi służbami. W 2018 roku jej cywilny departament wykupiła fińska firma Wärtsilä. W 2019 roku biura Transas stały się obiektem nalotu FSB, które zabezpieczałomiędzy innymi "nawigacyjne bazy danych".

Jak donosi Bild am Sonntag w Niemczech firma miała być faworyzowana  nawet po 2005 roku. Ostrzeżenia na ten temat pojawiały się w Niemczech już latem ubiegłego roku, kiedy mówiono, że systemy nawigacyjne mogą otworzyć nowe "wektory ataku jeśli chodzi o wywiad i sabotaż".


Źródło: Defence24.pl/Bild am Sonntag


Zobacz więcej na temat: Niemcy Rosja

Zmiany w Narodowym Programie Szczepień. Miesięcznie ma być szczepionych 10 milionów Polaków

31.03.2021 15:45
Rząd zmienił zasady zapisywania się na szczepienie przeciwko koronawirusowi. Zapisy będą prowadzone masowo, kolejnymi rocznikami, będzie też więcej miejsc szczepień.  

Polska ambasador przy ONZ Joanna Wronecka została mianowana na Specjalnego Koordynatora ONZ ds. Libanu

31.03.2021 15:30
Stała przedstawiciel Rzeczpospolitej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych Joanna Wronecka została mianowana na Specjalnego Koordynatora ONZ do spraw Libanu. Poinformował o tym prezydent Andrzej Duda.

Ryszard Legutko o rozmowach z Fideszem i włoską Ligą: Węgrzy i Włosi są w sytuacji przymusu

01.04.2021 09:46
Węgrzy i Włosi są w sytuacji pewnego przymusu, natomiast my działamy w ramach naszej grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów; oczywiście miło nam będzie zaprosić Fidesz do EKR-u - tak europoseł PiS Ryszard Legutko mówił w czwartek o rozmowach PiS z Fideszem i włoską Ligą.