Polskie Radio
Section05
Fidesz

Węgierskie "paragony grozy". Mimo wysokich cen i inflacji poparcie dla rządu Orbana stabilne

Przyjeżdżający na Węgry turyści z Polski dziwią się z powodu bardzo wysokich cen w kraju, w którym zawsze było nieco taniej. Niektóre produkty bywają dwa razy droższe niż nad Wisłą. Choć od wielu miesięcy na Węgrzech utrzymuje się najwyższa inflacja w całej UE, to notowania rządu, który za złą sytuację gospodarczą obwinia unijne sankcje na Rosję i wojnę na Ukrainie, pozostają wysokie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT Węgry ceny żywności żywność inflacja Fidesz

Budapeszt, Berlin i Bruksela a sprawa polska

W czwartkowym wydaniu audycji "Klub Trójki" przedmiotem dyskusji były polityczne wydarzenia w trzech ważnych dla spraw Polski stolicach krajów europejskich. Nadchodzące wybory parlamentarne na Węgrzech, utworzenie nowej kolacji po minionych wyborach w Niemczech oraz decyzje Brukseli w sprawie polskiej praworządności skomentował dla nas Grzegorz Górny – dziennikarz, publicysta oraz wnikliwy obserwator kwestii dotyczących zmian kulturowych, cywilizacyjnych w Polsce i poza nią.
Zobacz więcej na temat:  Trójka piotr gontarczyk Grzegorz Górny społeczeństwo polityka Węgry Viktor Orban Fidesz Budapeszt wybory parlamentarne Rosja Gazprom Olaf Scholz Bruksela Unia Europejska

Liderzy europejskiej prawicy spotkają się w Warszawie. "PiS chce stworzyć platformę do dyskusji"

Liderzy europejskich partii konserwatywnych i prawicowych spotkają się w najbliższą sobotę na Warsaw Summit. W wydarzeniu wezmą udział m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, szef węgierskiego Fideszu Victor Orban oraz przewodniczący hiszpańskiej partii VOX Santiago Abascala.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Jarosław Kaczyński konserwatyzm Warszawa Prawo i Sprawiedliwość Fidesz Viktor Orban

"Unijne frakcje atakują Polskę, gdy ta zmaga się z zagrożeniem". Wiceszefowa Fideszu o liście ws. KPO

- Polska jest w sytuacji zagrożenia, a tymczasem grupa partii w Parlamencie Europejskim po prostu ją atakuje - oceniła wiceszefowa rządzącego na Węgrzech Fideszu Kinga Gal w wywiadzie dla dziennika "Magyar Nemzet". W ten sposób odniosła się do listu pięciu europejskich partii, w którym zaapelowano o wstrzymanie zatwierdzenia polskiego KPO. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa granica Białoruś Unia Europejska Parlament Europejski Węgry Krajowy Plan Odbudowy Fidesz kryzys na granicy Komisja Europejska

"Krytyczny wobec KE głos będzie donośniejszy". Ekspert o odejściu Fideszu z EPL

Po wyjściu Fideszu z Europejskiej Partii Ludowej, która jest największą grupą w Parlamencie Europejskim, inne frakcje próbują zabiegać o 12 węgierskich europosłów. Wynik tych zabiegów będzie miał konsekwencje dla układu sił w PE i relacji z KE - mówi w rozmowie z PAP Camino Mortera-Martinez, ekspert think tanku Centre for European Reform (CER).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Komisja Europejska Fidesz Unia Europejska Ursula von der Leyen

"Stworzenie nowej formacji raczej nie jest realnym scenariuszem". Politolog komentuje odejście Fideszu z EPL

- Stworzenie zupełnie nowej międzynarodówki byłoby niewątpliwie pokusą, ponieważ zebranie konserwatywnych formacji z różnych państw, zapewne stworzyłoby istotną siłę. Pojawiałby się jednak problem udziałów w takiej nowej formacji - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Fedoruk, politolog. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Europarlament Fidesz Węgry Viktor Orban polityka konserwatyzm

Fidesz we frakcji EKR? Krasnodębski: to bym nam pozwoliło wzmocnić pozycję w PE

- EKR jest naturalnym wyborem dla Fideszu jeśli chodzi o przystąpienie do nowej frakcji po opuszczeniu Europejskiej Partii Ludowej. W wielu głosowaniach w Parlamencie Europejskim mieliśmy podobne zdanie. Nie wiem, czy w EKR byłyby jakiekolwiek delegacje, które miałby zastrzeżenia wobec ewentualnego przystąpienia Węgrów - powiedział w rozmowie z PAP europoseł Zdzisław Krasnodębski (PiS).
Zobacz więcej na temat:  Europarlament Parlament Europejski Unia Europejska ŚWIAT Viktor Orban Węgry Fidesz

Fidesz opuszcza frakcję EPL w PE. Prof. Młyńczyk: Orban skazuje się na marginalizację

Premier Węgier Viktor Orban poinformował, że europosłowie z partii Fidesz opuszczają grupę chadeków w Parlamencie Europejskim. Viktor Orban już wcześniej groził, że Fidesz wystąpi z Europejskiej Partii Ludowej, jeśli grupa w Europarlamencie przyjmie zmiany w jej regulaminie, które umożliwiają wykluczenie nie tylko jednego posła, ale też całej partii. Takie zapisy zostały przyjęte (3.04). Prof. Łukasz Młyńczyk uważa, że była to decyzja wyprzedzająca, bo o wyrzuceniu Fideszu z EPL mówiono od dawna.
Zobacz więcej na temat:  Fidesz Viktor Orban Parlament Europejski Unia Europejska Magdalena Skajewska

Francuski publicysta: Fidesz odstawał od reszty EPL, która poszła mocno w lewą stronę

- Viktor Orban stwierdził najprawdopodobniej, że lepiej samemu wyjść niż czekać aż go wyrzucą. Jest to poniekąd naturalne, bo całe EPL poszło mocno w lewo, podczas gdy węgierska partia ma korzenie chadeckie, jest umiarkowanie konserwatywna - powiedział Olivier Bault, francuski publicysta mieszkający w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Fidesz Viktor Orban ŚWIAT Europa Parlament Europejski Unia Europejska