Redakcja Polska

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego odzyskała dokumenty bezpieki

21.05.2021 12:59
Kolejne dokumenty bezpieki odzyskane przez ABW i IPN. Kilka dni temu w wyniku wspólnych działań prokuratorów Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni w przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach oraz funkcjonariuszy Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Katowicach odzyskano dokumenty, wytworzone w latach 1975 - 1990 przez organy bezpieczeństwa państwa.
Dokumenty związane z Bitwą Warszawską są w Archiwum Akt Nowych
Dokumenty związane z Bitwą Warszawską są w Archiwum Akt NowychGarsya/ Shutterstock

Archiwalia znajdowały się w posiadaniu byłego funkcjonariusza milicji obywatelskiej, zajmującego kierownicze stanowisko służbowe w Urzędzie Spraw Wewnętrznych jednego z miast województwa katowickiego - wyjaśnia Dariusz Psiuk z katowickiego pionu śledczego IPN. Podczas przeszukania natrafiono na dokumenty wytworzone przez Urząd Spraw Wewnętrznych w Piekarach Śląskich - były to wewnętrzne dokumenty dotyczące funkcjonowania tej jednostki. Znaleziono także dokumenty wytworzone przez były Wojewódzki Urząd Spraw Wewnętrznych w Katowicach - również dotyczyły "kwestii wewnętrznych i strukturalnych".

W zbiorze były też dokumenty wytworzone po marcu 1990 roku, które dotyczyły jednej z funkcjonariuszek policji.

Dariusz Psiuk podkreśla, że były funkcjonariusz, zatrzymując dokumenty złamał prawo, ponieważ na podstawie przepisów o IPN powinny one zostać przekazane do zasobu archiwalnego Instytutu Pamięci Narodowej. Przetrzymywanie niezgodnie z prawem dokumentów wytworzonych przez organy bezpieczeństwa PRLu jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Działania zmierzające do ustalenia miejsc ukrycia dokumentów i ich odzyskania podjęto w śledztwie Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni w przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach, prowadzonym przeciwko byłemu funkcjonariuszowi Departamentu I MSW PRL, zajmującemu po 1990 roku wysokie stanowisko służbowe w Urzędzie Ochrony Państwa, u którego, we wrześniu 2020 roku, zabezpieczono ponad 100 dokumentów, wytworzonych w latach 1970 - 1990 przez jednostki organizacyjne Służby Bezpieczeństwa.


IAR/dad

Marcin Horała: decyzje USA ws. sankcji na Nord Stream 2 muszą budzić niepokój

21.05.2021 11:23
Decyzje USA ws. sankcji na Nord Stream 2 muszą budzić niepokój; przeciwko niemu przemawia bardzo duży interes Stanów Zjednoczonych - ocenił w piątek wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

80. rocznica czwartej deportacji Polaków do Związku Sowieckiego

21.05.2021 12:54
80 lat temu, w nocy z 21 na 22 maja 1941 roku, rozpoczęła się czwarta deportacja Polaków do Związku Sowieckiego. Była to ostatnia wielka wywózka polskich obywateli z obszarów należących przed 1939 rokiem do Rzeczypospolitej.