Polskie Radio
Section05
Marcin Horała

Horała: nasza koalicja już kilka zgrzytów przeżyła i rządzi dalej z korzyścią dla Polaków

- To niedobrze, że formacja pana wicepremiera Gowina nie głosowała razem z koalicją, ale to nie znaczy, że wystąpiła z koalicji, wicepremier nadal jest wicepremierem tego rządu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Horała, wiceminister infrastruktury, odnosząc się do głosowania ws. poparcia kandydatury Lidii Staroń na RPO.
Zobacz więcej na temat:  Polski Ład podatki pieniądze Marcin Horała POLSKA polityka Sygnały Dnia polityka zjednoczona prawica Grzegorz Jankowski

"Moment niezamierzonej szczerości". Horała nt. słów Trzaskowskiego o "odzyskiwaniu instytucji"

Podczas wizyty w Gdańsku Rafał Trzaskowski mówił o konieczności "odpolitycznienia wszystkich instytucji zawłaszczonych przez PiS". Do wypowiedzi prezydenta Warszawy odniósł się wiceminister infrastruktury Marcin Horała. - Powiedział o dwa zdania więcej, niż by chciał - skomentował polityk PiS.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Rafał Trzaskowski Marcin Horała media publiczne

"Nie można wyobrazić sobie PiS-u bez Jarosława Kaczyńskiego". Horała o wyborach nowych władz partii

- Pozycja pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego jest niepodważalna. Myślę, że nikt nie wyobraża sobie innego prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Bardzo cieszymy się, że będzie on kandydował na kolejną kadencję - powiedział w niedzielę wiceminister infrastruktury Marcin Horała.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo polityka PiS Polski Ład Jarosław Kaczyński Marcin Horała Kacper Płażyński

Centralny Port Komunikacyjny. Wiemy, kto przygotuje linię kolejową Warszawa-Łódź

Spółka odpowiedzialna za budowę  Centralnego Portu Komunikacyjnego zawarła kontrakt na prace przygotowawcze do budowy pierwszego odcinka Kolei Dużych Prędkości. Między Warszawą, CPK i Łodzią pociągi będą jeździły w pierwszym etapie z prędkością do 250 kilometrów na godzinę. W przygotowaniu są już następne odcinki kolejowych "szprych", które uzupełnią istniejącą sieć i skrócą czasy przejazdów dla pasażerów z całej Polski.
Zobacz więcej na temat:  kolej GOSPODARKA infrastruktura Marcin Horała Warszawa kolejnictwo społeczeństwo transport POLSKA

Hiszpania partnerem budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Podpisano porozumienie o współpracy

Polskie i hiszpańskie firmy mają bliżej współpracować przy rozwoju Centralnego Portu Komunikacyjnego. Zakłada to porozumienie podpisane podczas polsko-hiszpańskich konsultacji międzyrządowych w Alcalá de Henares pod Madrytem. Rozmowy pod przewodnictwem premierów Mateusza Morawieckiego i Pedro Sancheza zakończyło podpisanie kilku porozumień o współpracy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Hiszpania POLSKA centralny port komunikacyjny Mateusz Morawiecki Marcin Horała GOSPODARKA

"Próba robienia na złość rządowi". Marcin Horała o działaniach Senatu

- Przeciąganie Funduszu Odbudowy przez Senat nie ma sensu. To raczej próba zrobienia na złość rządowi, a przy okazji Polsce, być może przywrócenia większości opozycyjnej w Sejmie - powiedział w piątek wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.
Zobacz więcej na temat:  polityka Marcin Horała Unia Europejska Krajowy Plan Odbudowy fundusze unijne fundusze europejskie Tomasz Grodzki Sejm Senat POLSKA

"Zapędził się w deklaracjach". Marcin Horała o działaniach szefa NIK

- Widać, że szef NIK Marian Banaś zatrzymał się, sam dostrzegł słabość swojej pozycji, nie sformułował żadnych zarzutów wobec rządu, wiedząc, że chyba się trochę zapędził we wcześniejszych deklaracjach medialnych - powiedział w piątek wiceminister infrastruktury Marcin Horała, odnosząc się do raportu NIK.
Zobacz więcej na temat:  Najwyższa Izba Kontroli wybory prezydenckie Mateusz Morawiecki kancelaria premiera prawo POLSKA polityka Marian Banaś wybory w Polsce Marcin Horała

Badania środowiskowe ws. CPK idą zgodnie z planem. Analiza obejmuje trzy gminy

- Badania środowiskowe i terenowe pod inwestycje Centralnego Portu Komunikacyjnego odbywają się zgodnie z planem i harmonogramem - zapewnia wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. Badania odbywają się na terenie trzech gmin - Baranów, Teresin i Wiskitki - na których ma powstać Centralny Port Komunikacyjny.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA centralny port komunikacyjny Marcin Horała inwestycje infrastruktura

Horała: gdyby nie to, nie byłoby budżetu w całej UE

– Sejm ratyfikował ustawę o unijnych zasobach własnych, które dotyczą nie tylko Krajowego Programu Odbudowy, ale również polityki spójności i całych ram finansowych, całego budżetu unijnego na najbliższe 7 lat – powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Horała, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. 
Zobacz więcej na temat:  infrastruktura gospodarka polska inwestycje Marcin Horała ministerstwo infrastruktury GOSPODARKA Sygnały Dnia POLSKA pieniądze Unia Europejska Grzegorz Jankowski Krajowy Program Odbudowy fundusze unijne

CPK wchodzi w kolejny etap przygotowań. Przyjęto Strategiczne Studium Lokalizacyjne

Korytarze dla nowych linii kolejowych i dróg ekspresowych na terenie 630 gmin w różnych częściach Polski. Prawie 160 tysięcy głosów ze strony mieszkańców i samorządowców. Łącznie prawie 2 tysiące stron opracowań i załączników. Strategiczne Studium Lokalizacyjne CPK zostało przyjęte. Przygotowania do budowy inwestycji CPK wkraczają w nowy etap.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA centralny port komunikacyjny POLSKA Marcin Horała infrastruktura